3

فضای نگه دارنده چیست ؟

مقاله اصلی فضا نگهدارنده :

فضا نگهدارنده

اطفال

اصولا کودکان مجموعه اول دندان های خود را در سن سه سالگی به دست می آورند. این دندان ها اولین غذای جامد را کودکان را برایشان قابل خوردن می کند. معمولا اولین دندان شیری یک کودک بین سن شش تا هشت ماهگی در می آید و تا سن دو سالگی ۲۰ عدد دندان شیری که به صورت کامل در دهان کودک رشد می کند اگر دندان شیری در دهان کودک زودتر از زمان موعد بیفتد و یا دندان دائمی دیرتر رشد کند، دندان پزشکان از فضای نگهدارنده برای حفظ کردن فضای خالی استفاده می کنند.

بسیاری از مردم اهمیتی به دندان‌ های شیری نمی دهند .در صورتی که دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی را در دهان یک کودک ایفا می کند و فضای کافی و مناسب برای رشد دندان های دائمی فراهم می کند. اگر دندان شیری زودتر از وقت خودش بیفتد دندان‌ های شیری دیگر با حرکت کردن در فک، جای آن دندان شیری را پر کرده و دیگر جایی برای درآمدن دندان دائمی باقی نمی ماند و به هم ریختگی در فک به وجود می‌آید که در سالیان بعد هزینه بزرگ ارتودنسی بر دوش والدین می‌افتد.

چرا از فضای نگه دارنده استفاده می شود؟

برای جلوگیری از حرکت دندان های شیری دندان پزشکان از فضای نگهدارنده استفاده می‌کنند. فضا نگه دارنده به صورت یک حلقه فلزی است که در قسمت خالی دندان کشیده شده قرار می‌گیرد و مانع از جا به جا شدن دندان ها و کج شدن دندان های اطراف آن می شود و در زمانی که دندان دائمی شروع به رشد کند فضای نگهدارنده برداشته خواهد شد.

فضا نگهدارنده دارای دو نوع ثابت و متحرک است

فضای نگهدارنده متحرک

مانند ارتودنسی متحرک نگهدارنده متحرک هم باید در حدود ۱۴ ساعت در روز در دهان کودک باشد و پس از خوردن و آشامیدن غذا آن را در آورده و شست و شو داده شود. هنگامی که در دهان خود نیست آن را حتما در ظرف آب قرار داده تا از تغییر شکل و ابعاد پلاک جلوگیری شود.

فضای نگهدارنده ثابت

این نوع فضا نگهدارنده با چسب های مخصوص دندان پزشکی به دندان کودک می چسبد و دیگر جا به جا نخواهد شد. این فضا نگهدارنده بیشتر برای دندان های از دست رفته عقب مناسب تر است.

انواع فضا نگهدارنده

مراقبت های نگهدارنده

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .