لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند. برای برخی افراد، داشتن دندان هایی که آسیب دیده یا تغییر رنگ داده بر اعتماد به نفس یا عزت نفس آن ها تأثیر می گذارد. لمینت های دندان به بهبود ظاهر دندان ها کمک می کنند.

این مقاله به این موضوع می پردازد که لمینت دندان چیست و انواع مختلف روکش های دندانی موجود، هزینه ها، مزایا، معایب و روش نصب لمینت دندان چه می باشد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان اتصالات سفارشی هستند که برای کمک به پنهان کردن یا اصلاح آسیب های دندانی طراحی شده اند، از جمله:

 • لک و تغییر رنگ دندان ها
 • تراشه ها و شکستگی دندان
 • پوسیدگی
 • کج بودن
 • شکاف بین دندان ها

روکش های دندانی به بهبود ظاهر دندان های افراد کمک می کنند. آن ها ممکن است برای افرادی که خواهان راه حلی طولانی مدت برای نگرانی های مداوم زیبایی هستند، مفید باشند – به ویژه آن هایی که به سایر درمان های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان ها، بریس ها یا نگهدارنده ها پاسخ نمی دهند.

برای لمینت دندان در تهران از پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا بهره گرفته می شود. در طی این فرایند، دندانپزشک معمولا مقدار کمی از مینای دندان را که پوشش نازک محافظ بیرونی دندان است، برمی دارد و سپس لمینت را قرار می دهد.

مزایا و معایب لمینت دندان

مانند هر روش دیگر در دندانپزشکی لمینت دندان نیز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن می پردازیم:

مزایا و معایب لمینت دندان مزایا و معایب لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

 • برخی از مزایای اصلی لمینت دندان این است که نسبتا غیر تهاجمی هستند و نسبت به بریس ها یا سایر ارتودنسی ها درد کمتری دارند.
 • آن ها همچنین کاملا دائمی نیستند؛ بنابراین می توان آن ها را با تغییر چهره شما که با افزایش سن رخ می دهد، تنظیم کرد (یک مجموعه حدود ده سال طول می کشد). بنابراین به احتمال زیاد می توانید به لبخند طبیعی ایده آل خود برسید.
 • بر خلاف روش ‌های دندانپزشکی تهاجمی ‌تر یا گسترده‌ تر مانندروکش‌ های چینی یا کلاهک دندان، روکش ‌های دندان نیز برای نصب نیازی به شکل ‌دهی گسترده به لثه یا دندان‌ های موجود ندارند، بنابراین گزینه ‌ای محافظه ‌کارانه ‌تر و نسبتا کم خطر محسوب می ‌شوند؛ زیرا می ‌توان آن ها را برداشت.
 • اگر بعدا روکش‌ های خود را بردارید، دندان‌ های زیرین شما باید پس از آن سالم و کارآمد باشند، مشروط بر اینکه در زمانی که روکش‌ ها در دهان شما قرار داشتند، هیچ عارضه‌ ای با روکش‌ ها وجود نداشته باشد.
 • اگر لکه‌ ها یا تغییر رنگ ‌هایی روی دندان‌های خود دارید که مقاوم هستند یا با درمان‌ های بلیچینگ یا سفیدکننده قابل درمان نیستند، یا اگر دندان ‌های کج یا شکاف در دندان‌ هایتان دارید و می‌ خواهید از آن اجتناب کنید، گرفتن لمینت دندان‌ نیز می ‌تواند راه ‌حل خوبی باشد.

معایب لمینت دندان

 • هنگامی که لمینت ها اعمال می شوند، حداقل برای چندین سال قابل تغییر نیستند و برداشتن آن می تواند دردناک باشد.
 • از آنجایی که دندان ‌های شما برای چسباندن روکش به دندان کمی سنباده یا ساییده می‌شوند، در صورت عدم نصب ست جدید، برداشتن آن‌ ها بر ظاهر دندان‌های شما تأثیر می ‌گذارد.
 • نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که لمینت دندان به راحتی خرد نمی شود، اما اگر ترک خورده باشد، باید روکش تراش خورده را بردارید و آن را با روکش جدید جایگزین کنید.
 • اگر دندان قروچه کنید، ممکن است لمینت دندان آسیب ببینند و دندان های زیرین زیر روکش ممکن است پوسیدگی داشته باشند که نیاز به تاج، کلاه،ایمپلنت دندان یا مینی ایمپلنت دندان را در آینده ضروری می کند.
 • شما همچنان باید از روکش های خود مانند دندان های طبیعی با مسواک زدن خوب، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها مراقبت کنید.
 • هنگامی که دندان های خود را روکش می کنید، ممکن است در ابتدا برای مدت کوتاهی نسبت به غذاها یا مایعات سرد و گرم حساسیت بیشتری نشان دهند.
 • در نهایت، به خاطر داشته باشید که اگر قصد داریدتزریق لب، پرکننده‌ها یا سایر روش ‌های زیبایی در اطراف دهان، لب، چانه و ناحیه گونه انجام دهید، تغییرات صورت شما می ‌تواند بر ظاهر لمینت دندان تأثیر بگذارد.
 • اگر می ‌خواهید دندان ‌های بدون روکش خود را سفید کنید، باید این کار را قبل از قرار دادن روکش ‌های دندانی انجام دهید، زیرا پس از نصب آن ها نمی‌توانید رنگ یا سایه مواد چینی یا کامپوزیت را تغییر دهید.

عمر لمینت دندان

همانطور که می دانید هر درمان دارای طول عمر مخصوص به خود می باشد. لمینت دندان نیز که به عنوان یک درمان برای زیباتر کردن دندان ها به حساب می آید از این قاعده خارج نیست. به صورت ساده می توان گفت که عمر لمینت دندان طولانی می باشد و در حدود 10 سال است البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که عمر لمینت دندان مادام العمر نیست و پس از مدتی نیاز به تعویض دارد.

موارد موثر بر طول عمر لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان همانطور که در بالا اشاره شد 10 سال می باشد اما شما می توانید با رعایت برخی از موارد آن را افزایش دهید و از زیبایی آنها بیشتر لذت ببرید. از طرفی رعایت این موارد می توانند شما را در صرفه جویی هزینه ها یاری کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مواردی که بر روی طول عمر لمینت دندان تاثیر زیادی دارد رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. این مورد به جزء لمینت در زندگی هر فرد بسیار تاثیر گذار و مهم است. برای رعایت بهداشت دهان و دندان نیاز به انجام اقدام خاصی نمی باشد و فقط کافی است دوبار در روز از مسواک و نخ دندان استفاده نمائید.

اما بهتر است بدانید که نوع مسواک و خمیر دندان شما می تواند بر لمینت دندان تاثیر گذار باشد. پس بهتر است از مسواک های نرم استفاده نمائید تا لمینت های شما دچار خراش نشود. از طرفی نیز همانند مسواک، خمیر دندان شما هم نباید دارای مواد ساینده باشد.

کاهش مصرف مواد رنگی

در زندگی ما مواد رنگی بسیار زیادی وجود دارد که ما آنها را مورد استفاده قرار می دهیم. این مواد همانند چایی، قهوه یا دخانیات می باشد که دارای رنگ دانه های بسیاری هستند. البته لمینت دندان نسبت به رنگ پذیری مقاوم می باشد اما ممکن است در طول زمان رنگ آن تغییر کند.

ترک عادت های مخرب

همه ما دارای عادت های متفاوتی هستیم. برخی از این عادت ها می توانند به لمینت دندان شما آسیب هایی را وارد کنند مانند دندان قروچه، جویدن انتهای مداد و جویدن یخ، برخی از این عادت ها می باشد که بهتر است آنها را ترک کنیم.

انجام چکاپ های منظم

همه افراد برای مطمئن شدن از سلامتی دندان های خود باید هر 6 ماه یک بار به دندان پزشکی مراجعه نمایند. پس بهتر است برای مطمئن شدن از سلامتی لمینت های خود هر 6 ماه یک بار برای چکاپ به دندان پزشک مراجعه نمائید.

دقت به لثه ها

لثه ها در درمان لمینت دندان اهمیت بسیار زیادی دارند. به همین دلیل باید از آنها مراقبت کرد تا طول عمر لمینت های شما افزایش یابد. دچار شدن به تحلیل لثه می تواند تاثیر های بدی را بر روی لمینت های شما داشته باشد.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که شما هم می دانید لمینت دندان درمان برای زیباتر کردن دندان ها می باشد. اما ممکن است برای برخی از افراد  سوال شود که آیا لمینت دندان برای زیباتر کردن دندان آنها مناسب است. در این قسمت به این موارد می پردازیم

افرادی که دندان زرد شده دارند

به دلیل های متفاوت دندان افراد رنگ خود را از دست می دهد. و نمی توان آنها را با استفاده از روش های مختلف به رنگ طبیعی برگرداند. این افراد می توانند از لمینت دندان استفاده کنند و زیبایی را به لبخند خود بازگردانند.

فرم و سایز دندان ها

برخی از افراد دارای دندان های خوش فرم نیستند یا سایز دندان آنها مناسب نیست. به همین دلیل ظاهر لبخند آن ها زیبا نمی باشد. این افراد می توانند با استفاده از لمینت دندان ظاهر خود را بهبود ببخشند.

لپ پر شدن یا شکستگی

در زندگی افراد وقایع مختلفی اتفاق می افتد که باعث شکستگی یا لپ شدن دندان ها می شود. این افراد می توانند با استفاده از کامپوزیت دندان های خود را ترمیم کنند و ظاهر آنها را باز گردانند.

چه شرایطی برای لمینت دندان مورد نیاز است

در قسمت بالای افرادی که مناسب انجام لمینت دندان هستند، معرفی شد. اما این افراد باید دارای شرایط نیز باشند تا این درمان بر روی آنها موفقیت آمیز باشد و تجربه مناسبی را از آن بدست آورند.

افرادی که از بهداشت دهان و دندان های خود به خوبی محافظت می کنند برای انجام این درمان مناسب می باشند. همچنین این افراد باید دارای لثه های سالمی باشند تا بتوانند از این درمان بهرمند شوند.

شما برای انجام این درمان نیازمند مینای دندان کافی می باشید زیرا پزشک باید مقداری از آنها را بتراشد از طرفی نیز بهتر است دارای حساسیت دندان نباشید زیرا بعد از تراشیده شدن مینای دندان این حساسیت باز خواهد گشت.

لمینت دندان برای چه افرادی ممنوع می باشد

در قسمت های بالایی افرادی که می توانند از لمینت دندان استفاده نمایند مورد بررسی قرار گرفت. همچنین شرایط مورد نیاز این درمان نیز گفته شد. اما در برخی موارد افراد نمی توانند از این درمان بهرمند شوند. در این قسمت به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

بیماری های لثه ای

افرادی که در ناحیه ی لثه خود دچار مشکلاتی بوده اند یا به دلیل های مختلف دچار تحلیل لثه شده اند گزینه مناسبی برای لمینت دندان نمی باشند. به این افراد پیشنهاد می شود تا به درمان لثه خود بپردازند و پس از آن با نظر پزشک اقدام به لمینت دندان نمایند.

مقاومت مینای دندان

یکی از مراحل لمینت تراش مینای دندان می باشد(البته در برخی از لمینت ها این مورد وجود ندارد یا کمتر می باشد.) به همین دلیل نیز میزان مقاومت آنها بسیار مهم است. با توجه به گفته های بالا افرادی که دارای ترکم پایین مینای دندان هستند نمی توانند از این درمان بهرمند شوند.

عدم توجه به مراقبت های بعد از لمینت

همانطور که در بالا توضیح داده شد مراقبت های بعد از لمینت دندان دارای اهمیت بسیار زیادی هستند. زمانی که شما این مراقبت ها را رعایت نمی کنید طول عمر این درمان کاهش پیدا می کند و شما از این درمان تجربه مناسبی را بدست نخواهید آورد.

لمینت دندان چگونه است؟

گرفتن روکش دندان فرآیندی است که مراحل مختلف را شامل می شود. هنگامی که شما و دندانپزشکتان تشخیص دادید که روکش ‌ها روش و راه‌ حل مناسبی برای مشکلات دندان ‌ها و لبخندتان هستند، در چند جلسه ویزیت خواهید شد. گرفتن روکش دندان معمولا مستلزم حداقل سه ویزیت جداگانه با دندانپزشک است که هر جلسه بیش از یک ماه با هم فاصله دارد. به احتمال زیاد قرار (های) بعدی برای اطمینان از اینکه راحت و راضی هستید، وجود خواهد داشت. مراحل لمینت دندان به شرح زیر است:

مرحله اول: تشخیص و برنامه ریزی ونیر دندان

اولین قرار برای تشخیص مشکلات دندانی و برنامه ریزی درمانی شما است. شما و دندانپزشکتان مراحل اولیه فرآیند را با بحث در مورد اهداف خود و ارائه نمونه هایی از دندان ها و لبخندهایی که دوست دارید آغاز می کنید.

مشاوره لمینت دندان مشاوره لمینت دندان

دندانپزشک شما در مورد خواسته ها و ترجیحات شما و هر گونه محدودیتی که ممکن است داشته باشید، صحبت خواهد کرد. آن ها همچنین از هر زاویه ای به لبخند و صورت شما نگاه کرده، نیش شما را بررسی می کنند و از شما می خواهند که از هر زاویه از جلو و پهلو عکس بگیرید. حتی نحوه صحبت شما را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که دندان هایی که به تازگی به روز شده اند روی صدا یا الگوهای گفتاری شما تأثیری ندارند.

در این ملاقات اولیه برای لمینت دندان، دندانپزشک با اشعه ایکس از دهان شما عکس می گیرد تا مشکلات دهان شما را مشخص کند، سپس قالبی از دندان های شما ایجاد می کند که پس از آن برای ایجاد ونیرهای جدید استفاده می شود. ممکن است از یک هفته تا یک ماه طول بکشد تا روکش های موقت شما برای قرار بعدی آماده شود.

مرحله دوم: گرفتن ونیرهای موقت دندان

نوبت دوم برای بررسی روکش های سفارشی شما است. شما ونیرهای موقتی از کامپوزیت مایع خواهید داشت تا برای چند روز یا بیشتر استفاده کنید تا به ظاهر جدید عادت کنید. همچنین می‌توانید قبل از قرار دادن روکش ‌های دائمی به دندانپزشک خود بازخورد بدهید.

در این جلسه، دندانپزشک شما روکش های موقت را طوری تراش می دهد که دقیقا متناسب با دندان های شما باشد و آن ها را با رنگ یا سایه ای که به نظر می رسد برای مطابقت با بقیه دندان های شما مناسب تر است، رنگ می کند.

در طول مدتی که روکش موقت خود را دارید (که معمولا 2 تا 3 هفته است)، می توانید دندان ‌های جدید خود را بررسی کرده و برای مدتی با آن ‌ها زندگی کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که بازخورد بدهید و قبل از اینکه در روکش ‌ها تغییری ایجاد کنید ایرادات را برطرف نمایید.

این روکش ‌های موقت دندان را به عنوان رانندگی آزمایشی با خودرویی در مدلی که قصد خرید آن را دارید در نظر بگیرید، اما اگر نسخه آزمایشی را دوست دارید، دقیقا روکش ‌های دندانپزشکی را سفارش می ‌دهید.

علت استفاده از روکش موقت
روکش ‌های موقت و سایر آماده ‌سازی ‌ها به دندان ‌پزشک شما اجازه می‌ دهند تا قبل از اینکه دندان‌ های واقعی را قرار دهید، لبخند تازه یا به‌ روز شده شما را طراحی کند، ساییدن یا سوراخ‌ کاری را به حداقل برساند و فشار و آسیب احتمالی به دندان ‌های واقعی زیر روکش ‌های چینی را کاهش دهد.

به طور کلی، دندانپزشکان قبل از قرار دادن یک روکش کامل، کاهش 0.5 میلی متری هر دندان را در نظر دارند، روکش های جزئی ممکن است به سنباده کمتری نیاز داشته باشند و روکش های بدون آماده سازی به هیچ وجه نیازی به سنباده، ساییدن یا سوراخ کردن ندارند (فقط تمیز کردن و پرداخت کامل).

مرحله سوم: قرار دادن ونیرهای دندانی

در نهایت، سومین جلسه زمانی است که روکش دندان جدید شما واقعا نصب می شود. قبل از اینکه روکش ‌های دائمی در جای خود بچسبند، دندانپزشک شما آن ها را روی دندان ‌های شما قرار می ‌دهد و آخرین تغییرات یا تنظیمات را در شکل، تناسب و حتی رنگ (که می‌ توان از طریق سایه سیمان دندانی که برای چسباندن آن ‌ها استفاده می ‌شود، تنظیم کرد) انجام می ‌دهد.

زمانی که شما و دندانپزشکتان هر دو از ظاهر لمینت دندان روی هر دندان راضی باشید، آن ‌ها در جای خود چسبانده می ‌شوند.

جایگذاری لمینت دندان جایگذاری لمینت دندان

عمل روکش به خودی خود چندین ساعت طول می کشد و تحت بی حسی موضعی یا عوامل بی حس کننده انجام می شود. این مرحله شامل تمیز کردن عمیق دندان ها قبل از چسباندن روکش های چینی به دندان شما می شود. سپس، باند دندانی اعمال می شود و از نور ماوراء بنفش برای چسباندن و سفت شدن چسبی که لمینت را به دندان های شما می چسباند، استفاده می شود.

در نهایت، سیمان اضافی برداشته شده و تنظیمات نهایی انجام می‌ شود، زیرا دندانپزشک شما ظاهر و نحوه قرارگیری روکش ‌ها را ارزیابی می‌ کند و مطمئن می‌ شود که با بایت شما و راحت و جذاب هستند.

لبخند جدید
پس از آن شما آماده هستید تا لبخند جدید خود را به نمایش بگذارید!

هنگامی که بی حسی از بین رفت، می توانید صحبت کنید، غذا بخورید؛ اگر چه ممکن است ناحیه فک و دهان شما برای چند روز درد داشته باشد. پس از چندین هفته زندگی با لمینت دندان دائمی خود یک ویزیت بعدی خواهید داشت تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی بهبود می یابد و لثه ها و بایت شما به درستی به افزوده های جدید به دندان های شما پاسخ می دهند.

انواع لمینت دندان

همانطور که در بالا گفته شد لمینت دندان یکی از درمان هایی می باشد که برای بهبود ظاهر دندان ها ارائه شد است. این درمان در طول زمان تحولات بسیاری را داشته و انواع متفاوتی از آن ارائه شده است. می توان گفت شما نسبت به شرایط مد نظر خود می توانید از انواع لمینت دندان استفاده نمائید به همین دلیل در این قسمت به بررسی آنها می پردازیم.

انواع لمینت دندان انواع لمینت دندان

لمینت ایمکس

یکی دیگر از انواع لمینت دندان ایمکس می باشد. این نوع از لمینت در حقیقت از جنس سرامیک شیشه ای دی سیلیکات لیتیوم می باشد و دارای ضخامت کمی است. از ویژگی های لمینت ایمکس می توان به شباهت بسیار زیادی آن، به مینای دندان اشاره کرد که دارای زیبایی بسیار زیادی است.

برای آشنایی کامل با انواع لمینت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

انواع لمینت دندان

لمینت زیرکنیا

این نوع از لمینت دارای شهرت بسیار زیادی است. لمینت زیرکنیا توسط خمیری مخصوص که دارای جنس چینی می باشد ساخته می شود.  و توسط چسبی مخصوص بر روی دندان های شما قرار می گیرد. لمینت زیرکنیا به علت جنس خود دارای ضخامت زیادی است و مقاومت بالایی را ارئه می دهد البته از طرفی نیز به همین علت شفافیت آن نیز پایین تر می باشد.

لمینت لومینیرز

لمینت لومینیرز آخرین مدلی از انواع لمینت ها می باشد که قصد داریم آن را مورد بررسی قرار دهیم. این لمینت از جنس پرسلن می باشد و دارای ضخامت بسیار کمی است. می توان گفت ضخمات این لمینت برابر با لنز چشم است. این ضخمات پایین دارای مزایای بسیاری است.

از مهم ترین مزایای لمینت لومینیرز می توان به نحوه ی نصب آن بر روی دندان اشاره کرد. به علت ضخامت پایین این لمینت در اکثر موارد نیازی به تغییر شرایط دندان نیست و آنها تراش داده نمی شوند. همچنین دارای ظاهر بسیار زیبایی هستند.

لمینت متحرک

یکی از انواع لمینت دندان می باشد که برخی آن را با نام اسنپ آن اسمایل می شناسند. به صورت ساده می توان گفت لمینت متحرک همانند پوششی نازک بر روی دندان های شما قرار می گیرد و ظاهر آنها را بهبود می بخشد.

لمینت متحرک توسط لابراتوار و با استفاده از فناوری های خاص ساخته می شود. همانگونه که از اسم این لمینت ها مشخص است کاربرد دائمی ندارند و شما می توانید برای مدتی آنها را بر روی دندان های خود قرار دهید تا ظاهر آنها را بهبود ببخشد مانند زمانی که قصد رفتن به یک مهمانی را دارید.

همانطور که در بالا گفته شد لمینت متحرک توسط لابراتوار و به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می شود. اما در برخی از تبلیغات مشاهده شده که این نوع لمینت به صورت از پیش ساخته و آماده تولید و عرضه می شود. به شما پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان از لمینت های آماده استفاده نکنید.

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

ونیرهای پرسلن و کامپوزیت مبتنی بر رزین شبیه به هم هستند، اما تفاوت ‌های اساسی وجود دارد.. با توجه به انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، این تفاوت ها عبارت اند از:

 

روکش های چینیکامپوزیت بر پایه رزین
گران ترارزان تر
معمولا نیاز به برداشتن مینای دندان داردممکن است نیازی به برداشتن مینای دندان نباشد
2-3 جلسهمعمولا 1 قرار
حدود 20 سال طول می کشدحدود 5 سال طول می کشد
لک نخواهد شدممکن است به مرور زمان لکه دار شود
احتمال تراشه یا شکستگی کمتر استاحتمال تراشیدن یا شکستن آن بیشتر است
رفع مشکل ترراحت تر رفع می شود
ونیرهای پرسلن نیز ظاهری طبیعی و شبیه به دندان دارند و می توانند دندان های بدرنگ بیشتری را بپوشانند.

نوع روکشی که فرد انتخاب می کند به بودجه، نیازها و ترجیحات او بستگی دارد. دندانپزشک می تواند کمک کند تا تصمیم بگیرد که کدام نوع لمینت دندان برای او بهتر عمل می کند.

عوارض لمینت دندان

در حالی که مشاوره و معاینه اولیه بدون درد است، ونیرهای موقت ممکن است با تنظیم دهان و فک کمی درد ایجاد کنند. همچنین خود این روش می ‌تواند ناراحت ‌کننده باشد، اما شما بی ‌حس کننده موضعی خواهید داشت. اگر نیاز داشته باشید ممکن است دندانپزشک یک مسکن به شما پیشنهاد دهد.

پس از آن، لثه ها و فک شما ممکن است برای چند روز یا یک هفته در حالی که با دندان های تازه روکش شده خود سازگار می شوید حساس و دردناک باشد. اگر درد حاد است یا برای مدت طولانی تری ادامه دارد، باید در اسرع وقت با دندانپزشکی که روکش ها را گذاشته است تماس بگیرید.

تفاوت بین لمینت، روکش و ایمپلنت چیست؟

لمینت، روکش ها و ایمپلنت های دندانی همگی می توانند ظاهر زیبایی دندان ها را بهبود بخشند. با این حال، تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد.

یک تفاوت بین لمینت روکش ها و ایمپلنت ها، ناحیه ای از دندان است که هر گزینه آن را می پوشاند.

لمینت های دندانی عمدتا جلوی دندان را می پوشانند. در مقابل، روکش ‌ها کل دندان از جمله جلو، پشت و همه طرف ‌ها را می ‌پوشانند. در نتیجه، دندانپزشکان برای ترمیم دندان های شکسته از روکش استفاده می کنند، از جمله دندان هایی که ساختار کمی باقی مانده است. روکش ها همچنین می توانند به تقویت دندان هایی که می پوشند کمک کنند.

در این میان ایمپلنت ها ساختارهای پیچ مانندی هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته به استخوان فک متصل می شوند.

در صورتی که فرد دندان خود را از دست داده باشد یا دندانی غیرقابل ترمیم باشد دندانپزشک از ایمپلنت استفاده می کند؛ زیرا دندان به شدت شکسته شده و نیاز به برداشتن دارد.

اساسا، دندانپزشکان از روکش ها برای ساختن دندان هایی استفاده می کنند که به شدت آسیب دیده اند، در حالی که ایمپلنت ها جایگزین دندان های از دست رفته می شوند. لمینت ها ظاهر دندان هایی را که عمدتا هنوز دست نخورده هستند، بهبود می بخشد.

هزینه لمینت دندان

قیمت ونیرها بسته به محل و وسعت عمل یا تعداد دندان ‌هایی که با لمینت‌ های دندانی پوشانده شده ‌اند، می ‌توانند متفاوت باشند.

قیمت روکش های دندانی بسته به ماده ای که انتخاب می کنید و میزان آسیبی که نیاز به پوشش یا ترمیم دارد، برای هر دندان متغیر است.

برای کسب اطلاعات درباره قیمت انواع ایمپلنت دندان به لینک زیر مراجعه فرمایید.

قیمت لمینت دندان

ونیرهای پرسلن و ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای رزین نیز ممکن است بسته به برندی که دندانپزشک شما با آن کار می کند، نرخ های متفاوتی داشته باشند.

توجه داشته باشید که لمینت دندان معمولا تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیست؛ زیرا یک عمل زیبایی محسوب می‌شود.

همچنین ممکن است دکتر برای مشاوره اولیه در مورد لمینت‌ های زیبایی حق ویزیت دریافت کند که برای برآورد هزینه ها باید آن را در نظر داشت (البته، از دندانپزشک خود در مورد این و سایر هزینه‌ های جزئی بپرسید).

لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت

پس از قرار دادن ونیر ها، دندانپزشک ممکن است بخواهد آن ها را در یک جلسه بعدی بررسی کند. در طی این کار، آن ها به دنبال این هستند که مطمئن شوند روکش ها در جای خود باقی مانده اند و برای فرد راحت هستند.

این فرصت خوبی است تا فرد در صورتی که با هر یک از روکش ‌ها احساس راحتی نمی ‌کند، با دکتر در میان بگذارد؛ زیرا دندانپزشک می ‌تواند به تعمیر آن ها کمک کند.

مراقبت های لمینت دندان مراقبت های لمینت دندان

فردی که دارای روکش دندان جدید است نیازی به اجتناب از خوردن غذا یا نوشیدنی خاصی پس از آن ندارد.

گفته می ‌شود، از آنجایی که روکش ‌ها ممکن است به مرور زمان لکه‌ دار شوند، فرد باید از قهوه ، چای و شراب قرمز و همچنین سایر مواردی که می‌ تواند باعث لکه‌ دار شدن دندان ‌ها ‌شود اجتناب کند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

دندانپزشک همچنین ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • گاز گرفتن اجسام سخت
 • ناخن جویدن
 • با استفاده از محافظ دهان
 • دندان قروچه
 • جویدن غذاهای بسیار سفت
 • باز کردن وسایل با دندان

ممکن است فرد متوجه لکه های ناهموار روی روکش ها شود. این باید در طول زمان بهبود یابد. در غیر این صورت، فرد باید به دندانپزشک مراجعه کند. لکه‌ های زبر معمولا به دلیل باقی گذاشتن مواد چسبنده اضافی روی روکش‌ ها توسط دندانپزشک ایجاد می ‌شوند.

همچنین، فرد با وجود داشتن لمینت دندان، همچنان ممکن است دچار حفره دندان شود، بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن دندان ها دو بار در روز و نخ دندان کشیدن در روز بسیار مهم است.

با مراقبت مناسب، فرد می تواند انتظار داشته باشد که روکش های او حدود 10 سال دوام داشته باشد. پس از این مدت، ممکن است شخصی نیاز به تعویض آن ها داشته باشد.

برای آشنایی کامل با مراقبت های لمینت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

مراقبت های لمینت دندان

مدت زمان ماندگاری روکش ها ممکن است بر اساس موادی که دندانپزشک استفاده می کند و نحوه مراقبت فرد از آن ها متفاوت باشد. شما می توانید با دندانپزشک خود در مورد چارچوب های زمانی برای تعویض روکش ها صحبت کنید.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که قبل از اقدام برای لمینت دندان مهم ترین چیز این است که تحقیقات خود را انجام دهید، به همه گزینه های خود نگاه کنید. به یاد داشته باشید که هیچ یک از انواع لمینت برای همه راه حل ها مناسب نیست و شرایط هر فرد بهترین نوع لمینت را برای او مشخص می کند. بنابراین شما با یک تیم دندانپزشکی زیبایی با تجربه کار کنید که روکش ها را متناسب با صورت شما سفارشی کند.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری