3

همه آنچه در مورد لمینت دندان باید بدانید

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند. برای برخی افراد، داشتن دندان هایی که آسیب دیده یا تغییر رنگ داده بر اعتماد به نفس یا عزت نفس آن ها تأثیر می گذارد. لمینت های دندان به بهبود ظاهر دندان ها کمک می کنند.

لمینت دندان

این مقاله به این موضوع می پردازد که لمینت دندان چیست و انواع مختلف روکش های دندانی موجود، هزینه ها، مزایا، معایب و روش نصب لمینت دندان چه می باشد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان اتصالات سفارشی هستند که برای کمک به پنهان کردن یا اصلاح آسیب های دندانی طراحی شده اند، از جمله:

روکش های دندانی به بهبود ظاهر دندان های افراد کمک می کنند. آن ها ممکن است برای افرادی که خواهان راه حلی طولانی مدت برای نگرانی های مداوم زیبایی هستند، مفید باشند – به ویژه آن هایی که به سایر درمان های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان ها، بریس ها یا نگهدارنده ها پاسخ نمی دهند.

برای لمینت دندان در تهران از پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا بهره گرفته می شود. در طی این فرایند، دندانپزشک معمولا مقدار کمی از مینای دندان را که پوشش نازک محافظ بیرونی دندان است، برمی دارد و سپس لمینت را قرار می دهد.

مزایا و معایب لمینت دندان

مانند هر روش دیگر در دندانپزشکی لمینت دندان نیز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن می پردازیم:

مزایا و معایب لمینت دندان مزایا و معایب لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

معایب لمینت دندان

عمر لمینت دندان

لمینت هایی که به ‌درستی نصب شده باشند در صورتی که به خوبی از آن ها مراقبت کنید، تا یک دهه یا حتی بیشتر عمر می کنند. بافت لثه به خوبی پرسلن را تحمل می کند، به خصوص که بسیار شبیه به بافت و استحکام دندان های واقعی شما است.

استحکام لمینت دندان
لمینت کاملا قوی هستند و تقریبا به اندازه دندان های واقعی شما استحکام دارند، البته اگر به درستی از آن ها مراقبت کنید و اقدامات احتیاطی خاصی را در نظر داشته باشید.

اگر لمینت دندان شما ترک خورد یا به نحوی آسیب دید، فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا آسیب را ارزیابی کرده و آن ها را تعمیر یا تعویض کنید. روکش های شکسته به مینای دندان یا حتی ریشه دندان زیرین آسیب می رسانند، بنابراین مهم است که هر مشکلی فورا حل شود.

لمینت دندان چگونه است؟

گرفتن روکش دندان فرآیندی است که مراحل مختلف را شامل می شود. هنگامی که شما و دندانپزشکتان تشخیص دادید که روکش ‌ها روش و راه‌ حل مناسبی برای مشکلات دندان ‌ها و لبخندتان هستند، در چند جلسه ویزیت خواهید شد. گرفتن روکش دندان معمولا مستلزم حداقل سه ویزیت جداگانه با دندانپزشک است که هر جلسه بیش از یک ماه با هم فاصله دارد. به احتمال زیاد قرار (های) بعدی برای اطمینان از اینکه راحت و راضی هستید، وجود خواهد داشت. مراحل لمینت دندان به شرح زیر است:

مرحله اول: تشخیص و برنامه ریزی ونیر دندان

اولین قرار برای تشخیص مشکلات دندانی و برنامه ریزی درمانی شما است. شما و دندانپزشکتان مراحل اولیه فرآیند را با بحث در مورد اهداف خود و ارائه نمونه هایی از دندان ها و لبخندهایی که دوست دارید آغاز می کنید.

مشاوره لمینت دندان مشاوره لمینت دندان

دندانپزشک شما در مورد خواسته ها و ترجیحات شما و هر گونه محدودیتی که ممکن است داشته باشید، صحبت خواهد کرد. آن ها همچنین از هر زاویه ای به لبخند و صورت شما نگاه کرده، نیش شما را بررسی می کنند و از شما می خواهند که از هر زاویه از جلو و پهلو عکس بگیرید. حتی نحوه صحبت شما را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که دندان هایی که به تازگی به روز شده اند روی صدا یا الگوهای گفتاری شما تأثیری ندارند.

در این ملاقات اولیه برای لمینت دندان، دندانپزشک با اشعه ایکس از دهان شما عکس می گیرد تا مشکلات دهان شما را مشخص کند، سپس قالبی از دندان های شما ایجاد می کند که پس از آن برای ایجاد ونیرهای جدید استفاده می شود. ممکن است از یک هفته تا یک ماه طول بکشد تا روکش های موقت شما برای قرار بعدی آماده شود.

مرحله دوم: گرفتن ونیرهای موقت دندان

نوبت دوم برای بررسی روکش های سفارشی شما است. شما ونیرهای موقتی از کامپوزیت مایع خواهید داشت تا برای چند روز یا بیشتر استفاده کنید تا به ظاهر جدید عادت کنید. همچنین می‌توانید قبل از قرار دادن روکش ‌های دائمی به دندانپزشک خود بازخورد بدهید.

در این جلسه، دندانپزشک شما روکش های موقت را طوری تراش می دهد که دقیقا متناسب با دندان های شما باشد و آن ها را با رنگ یا سایه ای که به نظر می رسد برای مطابقت با بقیه دندان های شما مناسب تر است، رنگ می کند.

در طول مدتی که روکش موقت خود را دارید (که معمولا 2 تا 3 هفته است)، می توانید دندان ‌های جدید خود را بررسی کرده و برای مدتی با آن ‌ها زندگی کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که بازخورد بدهید و قبل از اینکه در روکش ‌ها تغییری ایجاد کنید ایرادات را برطرف نمایید.

این روکش ‌های موقت دندان را به عنوان رانندگی آزمایشی با خودرویی در مدلی که قصد خرید آن را دارید در نظر بگیرید، اما اگر نسخه آزمایشی را دوست دارید، دقیقا روکش ‌های دندانپزشکی را سفارش می ‌دهید.

علت استفاده از روکش موقت
روکش ‌های موقت و سایر آماده ‌سازی ‌ها به دندان ‌پزشک شما اجازه می‌ دهند تا قبل از اینکه دندان‌ های واقعی را قرار دهید، لبخند تازه یا به‌ روز شده شما را طراحی کند، ساییدن یا سوراخ‌ کاری را به حداقل برساند و فشار و آسیب احتمالی به دندان ‌های واقعی زیر روکش ‌های چینی را کاهش دهد.

به طور کلی، دندانپزشکان قبل از قرار دادن یک روکش کامل، کاهش 0.5 میلی متری هر دندان را در نظر دارند، روکش های جزئی ممکن است به سنباده کمتری نیاز داشته باشند و روکش های بدون آماده سازی به هیچ وجه نیازی به سنباده، ساییدن یا سوراخ کردن ندارند (فقط تمیز کردن و پرداخت کامل).

مرحله سوم: قرار دادن ونیرهای دندانی

در نهایت، سومین جلسه زمانی است که روکش دندان جدید شما واقعا نصب می شود. قبل از اینکه روکش ‌های دائمی در جای خود بچسبند، دندانپزشک شما آن ها را روی دندان ‌های شما قرار می ‌دهد و آخرین تغییرات یا تنظیمات را در شکل، تناسب و حتی رنگ (که می‌ توان از طریق سایه سیمان دندانی که برای چسباندن آن ‌ها استفاده می ‌شود، تنظیم کرد) انجام می ‌دهد.

زمانی که شما و دندانپزشکتان هر دو از ظاهر لمینت دندان روی هر دندان راضی باشید، آن ‌ها در جای خود چسبانده می ‌شوند.

جایگذاری لمینت دندان جایگذاری لمینت دندان

عمل روکش به خودی خود چندین ساعت طول می کشد و تحت بی حسی موضعی یا عوامل بی حس کننده انجام می شود. این مرحله شامل تمیز کردن عمیق دندان ها قبل از چسباندن روکش های چینی به دندان شما می شود. سپس، باند دندانی اعمال می شود و از نور ماوراء بنفش برای چسباندن و سفت شدن چسبی که لمینت را به دندان های شما می چسباند، استفاده می شود.

در نهایت، سیمان اضافی برداشته شده و تنظیمات نهایی انجام می‌ شود، زیرا دندانپزشک شما ظاهر و نحوه قرارگیری روکش ‌ها را ارزیابی می‌ کند و مطمئن می‌ شود که با بایت شما و راحت و جذاب هستند.

لبخند جدید
پس از آن شما آماده هستید تا لبخند جدید خود را به نمایش بگذارید!

هنگامی که بی حسی از بین رفت، می توانید صحبت کنید، غذا بخورید؛ اگر چه ممکن است ناحیه فک و دهان شما برای چند روز درد داشته باشد. پس از چندین هفته زندگی با لمینت دندان دائمی خود یک ویزیت بعدی خواهید داشت تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی بهبود می یابد و لثه ها و بایت شما به درستی به افزوده های جدید به دندان های شما پاسخ می دهند.

انواع لمینت دندان

دو نوع لمینت دندان وجود دارد: چینی و کامپوزیت بر پایه رزین. بخش ‌های بعدی این گزینه‌ ها را با جزئیات بیشتری تشریح خواهند کرد.

انواع لمینت دندان انواع لمینت دندان

لمینت چینی

ونیرهای چینی یک کلاهک محکم و نازک هستند که آن را بالا و کناره های دندان قرار می دهد.

برای چسباندن آن ها، دندانپزشک مقداری مینای دندان را قبل از قرار دادن آن ها جدا می کند. روکش های چینی رنگی مشابه دندان های طبیعی دارند، اما می توان آن ها را سفیدتر کرد تا لبخند را درخشان کند.

ونیرهای کامپوزیت بر پایه رزین

ونیرهای کامپوزیت بر پایه رزین مشابه روکش ‌های چینی هستند، اما قیمت کمتری داشته و نیاز به حذف مینای دندان کمتری دارند. گاهی اوقات، ممکن است دندانپزشک مجبور نباشد مینای دندان را قبل از قرار دادن کامپوزیت ونیر بردارد.

ونیرهای کامپوزیت معمولا در صورت شکستگی یا آسیب دیدن نسبت به ونیرهای چینی راحت ‌تر جایگزین می ‌شوند.

برای آشنایی کامل با انواع لمینت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

انواع لمینت دندان

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

ونیرهای پرسلن و کامپوزیت مبتنی بر رزین شبیه به هم هستند، اما تفاوت ‌های اساسی وجود دارد.. با توجه به انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، این تفاوت ها عبارت اند از:

 

روکش های چینیکامپوزیت بر پایه رزین
گران ترارزان تر
معمولا نیاز به برداشتن مینای دندان داردممکن است نیازی به برداشتن مینای دندان نباشد
2-3 جلسهمعمولا 1 قرار
حدود 20 سال طول می کشدحدود 5 سال طول می کشد
لک نخواهد شدممکن است به مرور زمان لکه دار شود
احتمال تراشه یا شکستگی کمتر استاحتمال تراشیدن یا شکستن آن بیشتر است
رفع مشکل ترراحت تر رفع می شود
ونیرهای پرسلن نیز ظاهری طبیعی و شبیه به دندان دارند و می توانند دندان های بدرنگ بیشتری را بپوشانند.

نوع روکشی که فرد انتخاب می کند به بودجه، نیازها و ترجیحات او بستگی دارد. دندانپزشک می تواند کمک کند تا تصمیم بگیرد که کدام نوع لمینت دندان برای او بهتر عمل می کند.

عوارض لمینت دندان

در حالی که مشاوره و معاینه اولیه بدون درد است، ونیرهای موقت ممکن است با تنظیم دهان و فک کمی درد ایجاد کنند. همچنین خود این روش می ‌تواند ناراحت ‌کننده باشد، اما شما بی ‌حس کننده موضعی خواهید داشت. اگر نیاز داشته باشید ممکن است دندانپزشک یک مسکن به شما پیشنهاد دهد.

پس از آن، لثه ها و فک شما ممکن است برای چند روز یا یک هفته در حالی که با دندان های تازه روکش شده خود سازگار می شوید حساس و دردناک باشد. اگر درد حاد است یا برای مدت طولانی تری ادامه دارد، باید در اسرع وقت با دندانپزشکی که روکش ها را گذاشته است تماس بگیرید.

تفاوت بین لمینت، روکش و ایمپلنت چیست؟

لمینت، روکش ها و ایمپلنت های دندانی همگی می توانند ظاهر زیبایی دندان ها را بهبود بخشند. با این حال، تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد.

یک تفاوت بین لمینت روکش ها و ایمپلنت ها، ناحیه ای از دندان است که هر گزینه آن را می پوشاند.

لمینت های دندانی عمدتا جلوی دندان را می پوشانند. در مقابل، روکش ‌ها کل دندان از جمله جلو، پشت و همه طرف ‌ها را می ‌پوشانند. در نتیجه، دندانپزشکان برای ترمیم دندان های شکسته از روکش استفاده می کنند، از جمله دندان هایی که ساختار کمی باقی مانده است. روکش ها همچنین می توانند به تقویت دندان هایی که می پوشند کمک کنند.

در این میان ایمپلنت ها ساختارهای پیچ مانندی هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته به استخوان فک متصل می شوند.

در صورتی که فرد دندان خود را از دست داده باشد یا دندانی غیرقابل ترمیم باشد دندانپزشک از ایمپلنت استفاده می کند؛ زیرا دندان به شدت شکسته شده و نیاز به برداشتن دارد.

اساسا، دندانپزشکان از روکش ها برای ساختن دندان هایی استفاده می کنند که به شدت آسیب دیده اند، در حالی که ایمپلنت ها جایگزین دندان های از دست رفته می شوند. لمینت ها ظاهر دندان هایی را که عمدتا هنوز دست نخورده هستند، بهبود می بخشد.

هزینه لمینت دندان

قیمت ونیرها بسته به محل و وسعت عمل یا تعداد دندان ‌هایی که با لمینت‌ های دندانی پوشانده شده ‌اند، می ‌توانند متفاوت باشند.

قیمت روکش های دندانی بسته به ماده ای که انتخاب می کنید و میزان آسیبی که نیاز به پوشش یا ترمیم دارد، برای هر دندان متغیر است.

برای کسب اطلاعات درباره قیمت انواع ایمپلنت دندان به لینک زیر مراجعه فرمایید.

قیمت لمینت دندان

ونیرهای پرسلن و ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای رزین نیز ممکن است بسته به برندی که دندانپزشک شما با آن کار می کند، نرخ های متفاوتی داشته باشند.

توجه داشته باشید که لمینت دندان معمولا تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیست؛ زیرا یک عمل زیبایی محسوب می‌شود.

همچنین ممکن است دکتر برای مشاوره اولیه در مورد لمینت‌ های زیبایی حق ویزیت دریافت کند که برای برآورد هزینه ها باید آن را در نظر داشت (البته، از دندانپزشک خود در مورد این و سایر هزینه‌ های جزئی بپرسید).

لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت

پس از قرار دادن ونیر ها، دندانپزشک ممکن است بخواهد آن ها را در یک جلسه بعدی بررسی کند. در طی این کار، آن ها به دنبال این هستند که مطمئن شوند روکش ها در جای خود باقی مانده اند و برای فرد راحت هستند.

این فرصت خوبی است تا فرد در صورتی که با هر یک از روکش ‌ها احساس راحتی نمی ‌کند، با دکتر در میان بگذارد؛ زیرا دندانپزشک می ‌تواند به تعمیر آن ها کمک کند.

مراقبت های لمینت دندان مراقبت های لمینت دندان

فردی که دارای روکش دندان جدید است نیازی به اجتناب از خوردن غذا یا نوشیدنی خاصی پس از آن ندارد.

گفته می ‌شود، از آنجایی که روکش ‌ها ممکن است به مرور زمان لکه‌ دار شوند، فرد باید از قهوه ، چای و شراب قرمز و همچنین سایر مواردی که می‌ تواند باعث لکه‌ دار شدن دندان ‌ها ‌شود اجتناب کند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

دندانپزشک همچنین ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

ممکن است فرد متوجه لکه های ناهموار روی روکش ها شود. این باید در طول زمان بهبود یابد. در غیر این صورت، فرد باید به دندانپزشک مراجعه کند. لکه‌ های زبر معمولا به دلیل باقی گذاشتن مواد چسبنده اضافی روی روکش‌ ها توسط دندانپزشک ایجاد می ‌شوند.

همچنین، فرد با وجود داشتن لمینت دندان، همچنان ممکن است دچار حفره دندان شود، بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن دندان ها دو بار در روز و نخ دندان کشیدن در روز بسیار مهم است.

با مراقبت مناسب، فرد می تواند انتظار داشته باشد که روکش های او حدود 10 سال دوام داشته باشد. پس از این مدت، ممکن است شخصی نیاز به تعویض آن ها داشته باشد.

برای آشنایی کامل با مراقبت های لمینت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

مراقبت های لمینت دندان

مدت زمان ماندگاری روکش ها ممکن است بر اساس موادی که دندانپزشک استفاده می کند و نحوه مراقبت فرد از آن ها متفاوت باشد. شما می توانید با دندانپزشک خود در مورد چارچوب های زمانی برای تعویض روکش ها صحبت کنید.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که قبل از اقدام برای لمینت دندان مهم ترین چیز این است که تحقیقات خود را انجام دهید، به همه گزینه های خود نگاه کنید. به یاد داشته باشید که هیچ یک از انواع لمینت برای همه راه حل ها مناسب نیست و شرایط هر فرد بهترین نوع لمینت را برای او مشخص می کند. بنابراین شما با یک تیم دندانپزشکی زیبایی با تجربه کار کنید که روکش ها را متناسب با صورت شما سفارشی کند.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .