لومینیرز دندان چیست؟

بهره بردن از یک لبخند زیبا تاثیر زیادی بر روی ظاهر کلی شما می گذارد و همچنین می تواند برای بالا بردن حس اعتماد به نفس شما نیز بسیار مفید باشد. اما واقعیت به این صورت است که تقریباً هیچ فردی به طور طبیعی از لبخند کاملی برخوردار نیست. ما انسان ها برای اصلاح عیوب و مشکلاتی که لبخند مان را کمتر از حد مطلوب و کامل نشان می دهند، به کمک نیاز داریم؛ و وقتی که نوبت به اصلاح مشکلات لبخند و زیبایی دندان ها می‌رسد، لومینیرز دندان به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های ممکن، خود نمایی می کند.

لومینیرز‌ها یکی از بهترین انتخاب هایی هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها به صورت ماندگار، لبخندی سفید، تمیز و درخشانی را به خودتان هدیه دهید. اما این لومینیرز دندان چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این سوال بپردازیم.

لومینیرز دندان چیست؟

در جواب به سوال لومینیرز چیست، می توان گفت که لومینیرز به طور کلی، نام تجاری انواعی از روکش هایی است که توسط آزمایشگاه های دندانپزشکی تولید می شوند و در دندانپزشکی از آن ها برای رسیدن به دندان های درخشان و لبخندی زیبا استفاده می شود. این روکش‌ها پوشش ‌های پوسته ‌مانندی هستند که می توانند بر روی دندان‌های شما قرار گرفته تا مسائلی مانند لکه‌ها، زردی ها و یا شکاف‌های موجود روی دندان ها را بپوشانند.

لومینیرز دندان چیست لومینیرز چیست

از ویژگی این روکش ها می توان به این موضوع اشاره کرد که لومینیرز ها نسبت به انواع روکش‌های سنتی تر (مثل لمینت ها) نازک‌تر و ارزان قیمت‌تر هستند، و همچنین به زمان کمتری برای جایگذاری نیاز دارند و می توان آنها را با سهولت نسبی حذف و یا جایگزین کرد.

لومینیرز دندان حدود 0.3 میلی متر ضخامت دارد و در عین حال بسیار محکم است. همچنین اتصال لومینیرز ها به دندان ها نیاز زیادی به تراشیدن و یا کاهش بافت سخت دندان ندارد و با مراقبت درست و مناسب می توانند به مدت 10 تا 20 سال (و یا بیشتر) نیز دوام بیاورند.

لومینیرز نام تجاری انواعی از روکش هایی است که توسط آزمایشگاه های دندانپزشکی تولید می شوند و در دندانپزشکی از آن ها برای رسیدن به دندان های درخشان و لبخندی زیبا استفاده می شود.

روکش های دندانی مثل لومینیرز ها از چه موادی ساخته می شوند؟

به طور کلی روکش های دندان عموماً از کامپوزیت های رزین و یا چینی ساخته می شوند و هر نوع روکشی که از آن ها در دندانپزشکی استفاده می شود دارای مجموعه ای منحصر به فرد از مواد سازنده‌ی مربوط به خود است که مزایا و معایب مخصوص خود را دارد؛ به این صورت که می توان گفت روکش های ساخته شده از ماده‌ی پرسلن در برابر لکه ها مقاومت بیشتری نشان می دهند، در حالی که روکش های مبتنی بر کامپوزیت ها در دهان طبیعی تر به نظر می رسند.

چه مشکلاتی را می توان با استفاده از لومینیرز‌های دندانی برطرف کرد؟

از لومینیرز دندان برای حل مشکلاتی که می توان برای رفع آن ها از انواع سنتی تر روکش ها (مثل لمینت) نیز استفاده کرد، استفاده می شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

لومینیرز برای چه کسانی مناسب است لومینیرز برای چه کسانی مناسب است

 • دندان های بد رنگ
 • دندان های خراب و فرسوده
 • دندان های شکسته شده و یا لب پریده
 • دندان های نامرتب و یا نامناسب
 • فاصله‌ی بین دندان ها

مراحل لومینیرز‌ دندان

به طور معمول، فرایند نصب و اتصال لومینیرز‌های دندانی شامل سه بار مراجعه به مطب دندانپزشک است. به این صورت که:

 • اولین ویزیت: این ویزیت زمانی است که شما اهداف و گزینه های خود را با دندانپزشک در میان می گذارید و ملاقاتی است که بیشتر جنبه‌ی مشاوره ای خواهد داشت؛ به این صورت که پزشک به شما می‌گوید آیا کاندید مناسبی برای بهره بردن از مزایای این روش هستید یا خیر، و در ادامه نیز روش درمانی را برای شما توضیح خواهد داد. همچنین ممکن است که عکس برداری اشعه ایکس و قالب گیری نیز از دندان های شما گرفته شود.
 • ویزیت دوم: در ویزیت دوم، دندانپزشک شما با برداشتن مقدار مناسبی، به میزان حدود 0.5 تا 1.5 میلی‌متر از مینای دندان، دندان های شما را برای انجام عمل نصب لومینیرز آماده می کند. سپس دندانپزشک، قالب دندان های شما را به آزمایشگاهی که قرار است در آن لومینیرز دندان تان ساخته شود، می فرستد.
 • سومین ویزیت: دندانپزشک در ویزیت سوم پس از اطمینان از اینکه لومینیرز ساخته شده کاملا با دندان شما مطابقت دارد، شروع به نسب دائمی لومینیرز بر روی دندان هایتان می کند.

دوام لومینیرز دندان چگونه است؟

همیشه بحث هایی در ارتباط با اینکه استفاده از کدام دو روش لمینت و لومینیرز دوام بیشتری به همراه دارد، در بین افراد متقاضی استفاده از روکش های دندان وجود دارد. با این حال، می توان گفت که هر دو روش درمانی به طور کلی در بدترین حالت حداقل هشت تا ده سال دوام دارند، و با مراقبت های مناسب نیز می توانند عمری بیست ساله و یا بیشتر داشته باشند.

خطرات و عوارض جانبی مربوط به لومینیرز ها

مانند هر روش درمانی دیگری، لومینیرز دندان نیز می تواند خطراتی با خود به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که خطرات این روش روکش کردن دندان ها، تهدید کننده‌ی زندگی فرد نیستند و با انجام مراقبت های مناسب می توان از بروز آنها به مقدار زیادی جلوگیری کرد.

عوارض لومینیرز دندان عوارض لومینیرز دندان

خطرات و عوارض لومینیرز ممکن است شامل موارد زیر باشند:

حساس شدن دندان ها

به صورت کلی، حساس شدن دندان ها در 3 هفته‌ی اول پس از قرار دادن روکش اتفاقی رایج و معمولی است. اما توجه کنید که اگر حساسیت شما به مایعات سرد و داغ بیشتر از 3 تا 6 ماه طول بکشد، ممکن است که مشکل جدی تر باشد. به عنوان مثال، عصب دندان ها ممکن است که به طور غیرقابل برگشت در طول انجام عمل ملتهب شده باشد و همچنین امکان دارد که این اتفاق باعث عفونت نیز شود. اگر حساسیت دندان های شما بیش از حد معمول طول کشید، برای مشاوره در ارتباط با گزینه های درمانی ممکن با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آسیب دندان

خطر آسیب رسیدن به عاج دندان پس از قرار دادن لومینیرز وجود دارد، اما گفتنی است که این موضوع اتفاقی کمتر رایج است. همچنین روکش نامناسب دندان می‌تواند تراز فرود دندان ها بر یکدیگر را تغییر دهد و منجر به حساس شدن دندان ها، دندان قروچه و یا درد فک نیز شود.

جایگزینی روکش در آینده

افرادی که شرایط بیماری دندانی درمان نشده‌ی قبل از قرار دادن روکش دارند، مانند فرسایش یافتن مینای دندان، بیشتر در معرض خطر خراب شدن و شکست روکش لومینیرز هستند. روش های ترمیم های جایگزین، از جمله تاج و یا باندینگ زیبایی، اغلب برای جایگزینی روکش آسیب دیده توصیه می شود.

حساس شدن دندان ها و درد گرفتن آنها پس از خوردن آب یا غذاهای سرد و گرم در 3 هفته‌ی اول پس از قرار دادن روکش لومینیرز اتفاقی رایج و معمولی است

مزایا و معایب لومینیرز دندان

در کنار سایر گزینه‌های روکش بدون آماده‌سازی دندان، لومینیرز تعدادی مزایای فوری را به شما ارائه می‌کند.

مزایا لومینیرز دندان

 • کمتر تهاجمی بودن: برای انجام روکش کردن دندان به وسیله‌ی لومینیرز نیاز به آماده سازی، شکل دادن و یا ساییدن دندان در مقایسه با دیگر روش ها کم تر است. همچنین این روش درمانی بدون درد است و نیازی به بیهوشی نیز ندارد.
 • نتایج سریعتر: لومینیرز‌ها و سایر گزینه های روکش کردن دندان بدون آماده سازی روش های محبوبی هستند زیرا که سریع انجام می شوند؛ به این صورت که مراجعه‌ی کمتری به مطب دندانپزشکی مورد نیاز است و همچنین خود عمل نیز در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود. همچنین لومینیرز ها را می توان پس از گذشت مدتی جدا و یا تعویض کرد.
 • هزینه‌‌ی قابل قبول: لومینیرز‌ها اغلب به‌عنوان گزینه های نسبتاً ارزان‌تر نسبت به دیگر روش های روکش دندان بدون نیاز به آماده سازی در نظر گرفته می‌شوند. ولی توجه کنید که بسته به نوع دندان فرد، وجود یا عدم وجود خرابی، کیفیت مواد به کار رفته و… قیمت این روش ممکن است گرانتر از دیگر استراتژی ها شود.

معایب لومینیرز دندان

با وجود این مزایای ذکر شده، لومینیرز دندان دو اشکال و نقاط ضعف اساسی دارد که در ادامه به این دو مشکل اشاره می کنیم:

 • اثربخشی محدود: برخی از مشکلات تغییر رنگ و یا آسیب‌دیدگی بیشتر انواع دندان‌ها را نمی‌توان با لومینیرز و یا سایر گزینه‌های ممکن درمان کرد. توجه کنید که روکش های لومینیرز بدون نیاز به آماده سازی نازک تر و شفاف تر از انواع چینی و یا کامپوزیتی هستند، بنابراین ممکن است که در برخی از موارد موثر نباشند.
 • دوام کمتر: در حالی که مانند روکش های سنتی‌تر، لومینیرز‌ها می توانند پنج تا 20 سال و یا حتی بیشتر نیز دوام بیاورند (در صورت نگهداری درست)، ولی معمولا به علت نازک بودن کمی بیشتر در معرض آسیب دیدگی هستند. بنابراین هنگام مسواک زدن باید دقت خاصی داشته باشید.

برای نصب لومینیرز ها بر روی دندان به انجام اعمال کمتر تهاجمی تری نسبت به روش های سنتی روکش کردن مثل لمینت نیاز است

قیمت لومینیرز دندان

به طور کلی قیمت لومینیرز ها، به علت مواد به کار رفته‌ی گران تر و ظریف تر بودن عمل، 20 تا 30 درصد گران تر از لمینت ها هستند. قیمت این نوع روکش کردن دندان ها در سال 1397 به حداکثر 3 میلیون تومان می رسید ولی امروزه با توجه به نوسانات قیمت دلار و گرانتر شدن مواد مورد نیاز ساخت لومینیرز، قیمت این روش درمانی بسیار متغیر است و قیمت مشخصی برای آن نمی توان مشخص کرد. شما می توانید برای مطلع شدن از آخرین قیمت های مربوط به انجام این عمل با شماره‌ ای که در ادامه قرار داده شده است تماس بگیرید.

ارتباط با ما
شماره تماس کلینیک دندان پزشکی تخصصی روشا: 91091002
قیمت لومینیرز
توجه داشته باشید که قیمت لومینیرز دندان به فاکتور هایی اعم از نیاز یا عدم نیاز به انجام درمان ها جانبی، میزان تخصص دندانپزشک و یا جنس لومینیرز ها می تواند مقدار متفاوتی باشد.

تفاوت لمینت و لومینیرز

لمینت ها روکش‌های دندان سنتی ای هستند که از پرسلن و یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند، این ها پوسته‌هایی اند که بر روی قسمت جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا که ظاهر نامناسب آن‌ها را اصلاح کنند. در طرف مقابل لومینیرز ها نوع جدیدتری از روکش ها هستند که از کامپوزیت های سرامیکی نازک‌تر ساخته می‌شوند. در حالی که روکش‌های سنتی دوام بیشتری دارند، ولی نیاز به انجام اعمال آماده‌سازی بیشتری دارند و نصب کردن آن‌ها بر روی دندان زمان بیشتری می‌برد. قرار دادن لومینیرز بر روی دندان روشی کمتر تهاجمی و فرآیند انجام بسیار سریع‌تری دارد و همچنین در شرایط خاصی ممکن است که از لمینت ها ارزان‌تر نیز باشند (در بیشتر مواقع اینطور نیست). با این حال، لومینیرز ها در همه‌ی شرایط موثر نیستند و ممکن است که به اندازه‌ی انواع سنتی تر روکش ها دوام نداشته باشند.

تفاوت لومینیرز و لمینت تفاوت لومینیرز و لمینت

نصب لومینیرز ها بر روی دندان نسبت به نصب لمینت ها به زمان کمتری نیاز دارد

لمینت در مقابل لومینیرز: کدام یک را باید انتخاب کرد؟

هر دو روش درمانی لمینت و لومینیرز گزینه های اثر بخشی برای اصلاح مشکلات ظاهری دندان ها و زیبا تر کردن لبخند شما هستند. همانطور که دندانپزشک برایتان توضیح خواهد داد که کدام روش مناسب شرایط شما خواهد بود، ما در ادامه به بررسی فاکتور هایی خواهیم پرداخت که در صورت در نظر گرفتن آن ها می توان انتخاب راحت تری داشت؛ این عوامل عبارتند از:

 • شدت مشکل دندان ها: لمینت ها معمولاً کمی برای تغییر رنگ دندان ها مناسب تر از لومینیرز هستند و همچنین لومینیرز ها نیز ممکن است که در موارد خاصی نتوانند ناهماهنگی و یا بدشکلی های دندان را اصلاح کنند.
 • تعداد جلسات مورد نیاز ملاقات: لومینیرز ها و به طور کلی روکش‌های بدون نیاز به آماده‌سازی، به زمان و تعداد جلسات ملاقات کمتری برای آماده سازی و نصب نیاز دارند.
 • تهاجمی بودن: صیقل دادن، سوراخ کردن و ساییدن دندان ها برای نصب روکش های سنتی مثل لمینت، امری ضروری تر نسبت انجام این اعمال در نصب انواع روکش های بدون نیاز به آماده سازی است.
 • دوام: روکش های ساخته شده از مواد چینی (روکش های سنتی) بسیار بادوام هستند و می توانند تا حداقل 15 سال و یا بیشتر دوام داشته باشند. لومینیرز ها نیز همچنین می توانند چنین طول عمری را نشان دهند، ولی نکته‌ی مهم این است که این روکش ها بیشتر مستعد لکه دار شدن و تغییر رنگ هستند و همچنین نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
 • هزینه‌ها: به طور کلی همانطور که در بالاتر نیز در مورد آن صحبت شد، هزینه‌های درمان با روکش‌ها و لومینیرز‌ها به‌طور قابل‌توجهی متغیر هستند، ولی اگرچه که لومینیرز دندان ممکن است به دلیل نیاز به قرار ملاقات‌های کمتر هزینه‌های کمتری را نیز در این زمینه متحمل شود، هزینه های لومینیرز مقداری از هزینه های نصب لمینت بیشتر است.

لمینت ها در مقایسه با لومینیرز دندان دوام بیشتری دارند

آیا لومینیرز ها دندان های شما را تخریب می کنند؟

همانطور که در مقایسه‌ی بین لومینیرز و لمینت نیز راجع به آن صحبت شد نصب لمینت ها (به طور کلی روش های سنتی تر) بر روی دندان، از روش های تهاجمی تری نسبت به نصب روکش های بدون نیاز به آماده سازی استفاده می کند، بنابراین لومینیرز تأثیر مخرب کمتری بر روی دندان های افراد متقاضی انجام آن می گذارد و به آنها کمتر آسیب می رساند. با این حال، گفتنی است که اگر لومینیرز به درستی بر روی دندان نصب نشود، خطر آسیب به دندان‌ها نیز وجود خواهد داشت.

 

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری