3

فضا نگه دارنده

فضانگهدارنده برای دندان هایی که زودتر از موعد می افتند

طبق گفته انجمن دندان ‌پزشکی آمریکا، اکثر کودکان در حدود ۳ سالگی اولین مجموعه کامل دندان های خود را دارند. این دندان‌ های شیری به آن ‌ها این امکان را می ‌دهد که اولین غذاهای جامد خود را بخورند و این دندان ها نقش نگهدارنده فضای دندان های دائمی را نیز ایفا می کنند. هنگامی که دندان ‌های کودک پیش از موعد می افتد و یا دندان ‌های دائمی با تاخیر رشد می کنند، ممکن است دندان پزشکان به منظور حمایت از دهان کودک، تا زمانی که شکاف ها با دندان های دائمی پر می شوند، استفاده از فضانگهدارنده را توصیه کنند.

چرا فضانگهدارنده مورد نیاز هستند؟

کودکان به چندین دلیل قبل از زمان موردنظر دندان ‌های کودکی خود را از دست می ‌دهند. در برخی موارد ضربه محکمی به دهان وارد می شود، مثلا در هنگام تصادفات و یا در هنگام برخورد محکم توپ به دهان. در برخی موارد، حفره های کودکی زودهنگام که به عنوان پوسیدگی دندان بطری کودک شناخته می شوند، توسعه می یابند و اغلب زمانی این اتفاق می ‌افتد که نوزادان با وجود سینه در دهان و یا بطری به خواب می ‌روند، یا برای مدت زمانی طولانی با بطری راه می روند. مقدار قند موجود در شیر، باعث پوسیدگی دندان می ‌شود که ممکن است منجر به از دست رفتن دندان شود. گاهی اوقات ممکن است برخی از دندان ‌های اولیه به دلیل شرایط ژنتیکی وجود نداشته باشند. وجود عفونت‌ های دهانی شدید که باعث از دست رفتن دندان شوند، در کودکان غیرمعمول است، اگرچه این امر غیر ممکن نیست.

چه زمانی باید از فضانگهدارنده استفاده کرد؟

صرف ‌نظر از این که چرا کودک دندان ‌های اولیه خود را از دست داده ‌است، مهم است که به منظور اطمینان از اینکه دندان های دائمی او در موقعیت ‌های صحیح رشد می کنند، به فکر فضانگهدارنده باشید. اگر یک دندان اولیه برای مدت زیادی در دهان نباشد، خطر از دست رفتن دندان های اولیه دیگر هم به وجود می آید، زیرا حمایت کافی از آن ها انجام نمی گیرد. وقتی این اتفاق می ‌افتد، دندان های موقت به مکان های دیگر حرکت می کنند و این کار باعث این می شود که دندان های دائمی در موقعیت نامناسبی رشد کنند. اگر فرزند شما دندان ‌های اولیه خود را از دست داده است و پس از مدتی دندان های دائمی رشد می کنند، ممکن است که نیازی به فضانگهدارنده نباشد. اگر دندان‌ های دائمی دیرتر رشد می کنند، با دندان ‌پزشک خود مشورت کنید تا مشخص کند که آیا نیازی به فضانگهدارنده است یا خیر.

انواع فضانگهدارنده ها

فضانگهدارنده ها دو نوع هستند:

دستگاه‌ های جدا شدنی از اکریلیک ساخته شده ‌اند و از دندان مصنوعی و یا بلوک ‌های مصنوعی برای نگه داشتن فضای باز استفاده می ‌کنند. این نوع، برای یک کودک با سن بیشتر مناسب تر است که می ‌تواند دستگاه را به منظور تمیز کردن و مراقبت از آن، از دهان خارج کند. دندان های مصنوعی جزئی، برای کودکانی که چندین دندان افتاده دارند، مناسب است.

نگهدارنده های ثابت به وسیله سیمان دندان به دندان کنار شکاف، متصل می ‌شوند. این ها برای کودکان با سن کمتر و یا آن هایی که دندان پشت خود را از دست داده ‌اند مناسب‌ تر است. نگهدارنده های یک طرفه بر روی یک سمت ثابت است، در حالی که نگهدارنده های دو طرفه در هر دو طرف ثابت می شوند. آن ‌ها می ‌توانند بر روی فک بالایی و یا پایینی نصب شوند تا فضا را برای دندان‌ های جلو یا عقب نگه دارند. دستگاهی که دندان ‌پزشک شما توصیه می‌ کند به تعداد و مکان دندان ‌های از دست رفته بستگی دارد.

طبق گزارش ژورنال انجمن دندان‌ پزشکی کالیفرنیا، انواع نگهدارنده های ثابت عبارتند از:

این وسایل سفارشی هستند و متناسب با هر کودک ساخته می شوند. در اغلب موارد، دندان پزشک با بررسی دهان بیمار، نوع نمونه مورد نظر را برای ساخت، به آزمایشگاه گزارش می دهد. فضانگهدارنده ها معمولا از آکریلیک ساخته می شوند و حلقه ‌ها و نوارهای ساخته ‌شده از سیم ‌های فولادی از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند تا آن ‌ها را در موقعیت خود نگه دارند.

مراقبت بهداشتی از لوازم

هماهنگ شدن یک کودک با هر نوعی که در دهان او نصب می شود، زمان بر است. در طول این مدت دندان پزشک بر بهداشت دهان، رشد فک و رشد دندان ‌های دائمی نظارت دارد. نگهدارنده ها به طور دوره ای نیاز به تنظیم مجدد دارند و اگر آسیب ‌دیده باشد نیازمند توجه فوری هستند.

کودک باید به طور روزانه از مسواک و خمیر دندان مخصوص مبتنی بر فلورایدی استفاده کند، که برای مینای دندان مفید است و دارای طعم های میوه ای متفاوتی است که کودکان دوست دارند. او باید از جویدن آدامس، جویدن شیرینی و میوه‌ ها و هل دادن یا کشیدن دستگاه با انگشتان و یا دیگر اشیا اجتناب کند.

هدف از این مقاله ترویج درک و دانش در مورد موضوعات مربوط به سلامت عمومی است. و هدف آن، جایگزینی توصیه متخصص، تشخیص و درمان نیست. همیشه در رابطه با هر سوالی که ممکن است در رابطه با شرایط پزشکی یا درمان داشته باشید، به دندان ‌پزشک خود یا دیگر ارائه‌ دهنده های خدمات بهداشتی مراجعه کنید.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .