انواع پروتز دندان

پروتز دندان
پروتز دندان

امروزه زیبایی دندان امری مهم در بین مردم شده است و هر شخصی به زیبایی دندان های خود توجه خاصی دارد .

برای زیبایی دندان ها روش های مختلفی وجود دارد ،یکی از این روش ها استفاده از پروتز ثابت دندان می باشد .

در تمام درمان هاى دندانپزشکى، هدف اولیه ى هر پزشک، حفظ دندان زنده، حتى در بدترین حالت ممکن مى باشد. در مواردى پزشک معالج براى نگه داشتن دندان آسیب دیده و نازك شده، ناچار به استفاده از روکش دندان مى شود. نکات حائز اهمیت در استفاده از روکش دندان، قالب گیرى اولیه از محل آن در دهان بیمار، ساخت آن و در نهایت چسباندن آن است؛ به نحوى که احساس راحتى در دهان و هنگام استفاده از دندان براى بیمار، و همچنین حفظ زیبایى و تطابق ظاهرى بین دندان ها حاصل گردد. این موارد اهمیت کار دندانپزشک مجرب و متخصص پروتز، و همینطور لابراتوار سازنده ى روکش را مى رساند.

پر کردن فضاى خالى بین دندان ها با استفاده از پروتزهاى متحرك و دست دندان، که تحت نام دندان مصنوعى شناخته مى شود، از دیگر درمان هایى است که توسط دندانپزشک متخصص پروتز صورت مى گیرد. خالى ماندن فضاى دندان کشیده شده، آسیب هایى را براى دهان فرد به دنبال دارد. تحلیل رفتن استخوان نواحى اطراف دندان کشیده شده، تحلیل رفتن استخوان دندان بالایى یا پایینى دندان کشیده شده به علت عدم توان استفاده از آن ناحیه، همچنین افزایش سایش و پوسیدگى سایر دندان ها به علت بالا رفتن کاربرد آن ها در جویدن غذا، از معایب نداشتن دندان است

پروتز دندان خود شامل دو نوع می باشد :

  • پروتز متحرک
  • پروتز ثابت

پروتز ثابت دندان از نوع دائمی می باشد و می تواند چند واحدی یا یک واحدی نیز باشد .پروتز ثابت دندان دارای دو بخش بریج و روکش می باشد .بریج بر پایه کناری دندان قرار گرفته می شود و بعد از آن روکش دندان را در بخش تراش خورده دندان قرار می دهند

لازم به ذکر می باشد که بعد از انجام پروتز ثابت و متحرک دندان قاعدتا نیاز به مراقبت های ویژه ای می باشد

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری