سینوس لیفت

برای خواندن مقاله اصلی سینوس لیفت به مقاله زیر مراجعه کنید .

سینوس لیفت برای ایمپلنت های دندانی

آیا می دانید سینوس لیفت چیست ؟ اگر می خواهید که یک دندان افتاده یا از دست رفته را با فن ایمپلنت دندانی جایگزین کنید (ویدیوی ایمپلنت دندانی را تماشا کنید)، دندانپزشک باید در ابتدا مطمئن شود که شما استخوان کافی در فکتان دارید تا ایمپلنت به آن جوش بخورد یا نه. این فرآیند بدون توجه به اینکه کدام نوع دندان نیاز به جایگزین شود یکسان است.

با این حال اگر دندان  در قسمت فوقانی و و پشتی باشد و استخوان کافی در زیر لثه برای انجام ایمپلنت نباشد انتهای ایمپلنت در یک فضای خالی ( به طرف بینی ) به نام حفره سینوس قرار می گیرد. از آنجایی که شما نمی توانید یک ایمپلنت دندانی را به فضای خالی متصل کنید، این باعث ایجاد یک مشکل می شود. اما با یک فرآیند جراحی کوچک در مطب به نام ” جراحی سینوس لیفت ” این مشکل قابل حل است.

لیفت غشای سینوس یا تقویت سینوس شامل اضافه کردن استخوان برای پر کردن فضای خالی می باشد و اساساً از طریق بالا بردن کف حفره سینوس انجام می گیرد. چرا در حال حاضر استخوان کافی در آنجا وجود ندارد؟ برای بعضی از افراد، دلیل آن به میزان بزرگی حفره های سینوس و شکل آنها مرتبط است. در موارد دیگر، در واقع استخوان آن ناحیه از دست رفته است. برای مثال، اگر مدت زیادی دندان خود را از دست داده باشید، استخوانی که قبلاً دندان را احاطه می کرد شروع به تحلیل رفتن می‌کند. به طور کلی استخوان برای اینکه قوی بماند، احتیاج به فشار و تحریک دارد.

در مورد استخوان فک این فشار، از دندان ایجاد می شود. هنگامی که دندان از دست برود، استخوان فشار و تحریک لازم را از دست می دهد و بدن فرآیند تولید سلول های جدید در آن ناحیه را متوقف می‌کند.

این باعث کاهش حجم و چگالی استخوان می‌شود. به علاوه اگر از دست رفتن دندان شما به علت بیماری پریودنتال (لثه) باشد، استخوان حمایت کننده دندان شما ممکن است به خاطر این بیماری کوچک شده باشد. بدون توجه به اینکه چه عاملی باعث ناکافی بودن استخوان شده، لیفت غشای سینوس می ‌تواند در صورت لزوم، استخوان بیشتری را فراهم کند.

این استخوان اضافه از کجا تامین می شود؟ این استخوان می تواند از هر جایی در بدن مثل بخش دیگری از فک یا لگن شما تامین شود. اما اغلب اوقات از مواد پیوند استخوانی که در آزمایشگاه  برای این اهداف ساخته شده استفاده می شود. منبع اصلی می ‌تواند از یک اهدا کننده انسان یا حیوان (معمولا گاو) باشد. همچنین می توان از محصولات مصنوعی هم استفاده کرد. همه مواد پیوندی باید به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ) ( برسند و مطابق با خط مشی های آن ها آماده شود. مواد به صورتی خاص آماده می شود تا از آن به عنوان محصولی استریل، غیر ناقل و آزاد از هرگونه فاکتورهای پس زننده استفاده شود. در اغلب اوقات پیوند های استخوانی مانند یک داربستی عمل می‌ کنند که در نهایت بدن خودش روی آن استخوان سازی می کند.

نحوه انجام فرآیند

قبل از برنامه ریزی برای جراحی، دندانپزشک، شکل، جایگاه و وضعیت سلامتی سینوس را با استفاده از تصویربرداری ایکس ری ارزیابی می کند. گزینه ‌های بی حسی هم مورد بررسی قرار می گیرد. جراحی معمولاً تحت بی حسی موضعی از طریق بی حس کردن ناحیه انجام می‌شود. مانند یک پر کردن ساده. بعضی افراد احتیاج  به مسکن اضافه یا داروی ضد اضطراب دارند که می تواند از طریق خوراکی (دهان) یا تزریقی ( از طریق رگ) به صورت تزریقی تجویز شود.

هنگامی که آن ناحیه به طور کامل بی حس شد ، یک شکاف در لثه ایجاد می شود تا استخوانی که حاوی دندان یا دندان های از دست رفته شما بود آشکار شود.

استخوان در انداره کوچکی باز می شود تا غشایی که سطح سینوس را پوشانده آشکار شود. این غشا بالا برده می شود و فضای زیر آن با ماده پیوندی استخوان پر می شود.

سپس لثه بخیه می‌شود. در بعضی موارد قبل از اینکه لثه بسته شود ایمپلنت ها می توانند به صورت مستقیم به داخل ماده پیوندی وارد شوند که نیاز به فرآیند جراحی دوم برای قرار دادن ایمپلنت را در زمانی دیگر، بر طرف می کند. این حال اغلب اجازه داده می ‌شود که ناحیه جراحی برای ۶ تا ۷ ماه قبل از جایگذاری ایمپلنت استراحت داده شود.

بعد از عمل سینوس لیفت  انتظار چه عوارضی را باید داشته باشید؟

شما ممکن است تورم متوسط و کمی احساس ناراحتی که برای چند روز طول می کشد را تجربه کنید. تقریبا مشابه اتفاقی که بعد از خارج کردن دندان عقل نهفته فوقانی به وجود می آید. بعضی مواقع یک ضد التهاب غیر استروئیدی پیشنهاد می شود تا این موارد را تخفیف دهد. ممکن است یک دوره دارودهی آنتی بیوتیکی برای جلوگیری از عفونت تجویز شود. اگر سینوس لیفت کمی ملتهب شد و منجر به احساس احتقان جزئی شد، استفاده از یک دکونژستانت می‌تواند کمک کننده باشد. اگر شما از آلرژی های فصلی رنج می برید، برنامه عمل جراحی خود را جوری برنامه‌ریزی کنید که در آن موقع مشکلی برایتان به وجود نیاید. هزینه سینوس لیفت به شدت تحلیل استخوان شما بستگی دارد. همچنین میزان تخصص و تجربه دندانپزشک و مکان جغرافیایی شما بر هزینه تمام شده اثرگذار می باشد

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری