پروتز ایمپلنت

پروتز ایمپلنت

تاج دندان را مانند تاج پادشاه یا ملکه برای دندانتان در نظر بگیرید. دندان های شما سلطنتی هستند. تاج های دندان برای تعدادی از فرآیندهای دندانپزشکی استفاده می شوند و اغلب در آخرین مرحله فرآیند ایمپلنت دندان به کار برده می شوند. بدون توجه به علت کاربرد، آنها پروتزهای مهمی می باشند.

پروتز ایمپلنت روشا

 تاج دندان چیست؟

تاج دندان یک دندان پروتزی هست که برخلاف دندان مصنوعی های متحرک در جای خودش ثابت می ماند. تاج به ایمپلنت دندانی یا دندان طبیعی سیمان می شود، یک فرد حرفه ای در دندانپزشکی تنها کسی است که می تواند آن را خارج کند.

پروتز ایمپلنت چه شکلی است؟

روکش ایمپلنت:شبیه دندان طبیعی هستند و به آسانی نیز قابل جایگذاری می باشند. یکی از اصلی ترین دلایل برای گرفتن تاج به خاطر زیبایی  آن می باشد(  از علت ‌های دیگر عملکرد آن است).

شما می توانید یک تاج همرنگ دندان بگیرید یا اگر به دنبال گزینه متفاوتی هستید می توانید یک تاج طلایی بگیرید. همچنین انواع مختلف دیگری از تاج ها هم وجود دارد که در ادامه راجع به آنها صحبت خواهیم کرد

چه موقع به روکش ایمپلنت نیاز است؟

چندین موقعیت وجود دارد که تاج ها برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از آنها در پایین آورده شده است:

 • پوشاندن ایمپلنت دندانی
 • حمایت از پل دندانی
 • حمایت و حفاظت از دندان پرشده
 • ترمیم ترک شدید یا شکستگی دندان
 • ایجاد حفاظت برای یک دندان ضعیف یا شکسته شده
 • پوششی برای دندانی که رنگ آن از بین رفته یا شکل نامناسب دارد

در مورد بچه ها، دندانپزشک می تواند از یک تاج، معمولاً تاج استیل ضد زنگ استفاده کند. در اینجا بعضی از دلایلی که ممکن است یک کودک به تاج نیاز پیدا کند آورده شده است:

 • برای حفظ یک دندان آسیب دیده یا پوسیده
 • حفاظت از یک دندانی که در ریسک بالایی برای پوسیدگی دندان قرار دارد.
 • گزینه جایگزین برای فرآیند های دندانی مشخصی که احتیاج به جراحی یا بیهوشی دارند

تاج دندان بخشی از یک ایمپلنت است که شبیه دندان طبیعی می باشد. آن روی اباتمنت قرار می گیرد که به خود ایمپلنت پیچ می شود که آن هم به استخوان فک جوش خورده است.

انواع تاج دندان

انواع مختلف تاج ها می توانند از استیل ضد زنگ، فلز، طلا، آلیاژ، پورسیلین، رزین و سرامیک ساخته شود.

 • استیل ضد زنگ

تاج های استیل ضد زنگ معمولاً برای دندان های دائمی استفاده می شوند و عموماً هم به صورت موقت هستند. آن ها اغلب گزینه های خوبی برای کودکان می باشند زیرا هم زمان با رشد دندان اولیه، خودشان به صورت طبیعی می افتند.

 • پروتز ایمپلنت زیرکونیا

زیرکونیا نوع بسیار پرطرفدار تاج دندان می باشد که ساخته شده از ماده کریستالی بدون فلز است و اغلب  تک قطعه ای بوده که به استخوان فک ایمپلنت می شود.

 • فلزات

تاج هایی که از فلزات (طلا، آلیاژ، پلاتینیوم) ساخته شده ‌اند می توانند فشار زیادی را تحمل کنند که باعث می شود گزینه فوق العاده ای برای جویدن و حفظ دوام بالای آن باشند. اصلی ترین نقطه ضعف آن، رنگ متالیک و غیر طبیعی آن می باشد.

 • پورسیلین

پروتز ایمپلنت پورسیلین اغلب با فلز جوش می خورند  و با رنگ دندان کناری خود یکسان می شوند. بنابراین بسیار واقعی به نظر می رسند. اما اتفاقی که می ‌افتد این است که دندان مقابل تاج پورسیلین که به فلز جوش خورده، می تواند به سادگی ساییده شود.

 • رزین

تاج های رزین احتمالاً مقرون به صرفه ‌ترین نوع تاج هستند. ضعف بزرگ آن این است که آنها به سادگی ساییده می شوند و این باعث می شود که بیشتر مستعد ترک خوردگی نسبت به دیگر تاج ها باشند.

نوع تاجی که انتخاب می کنید (استیل ضد زنگ، زیرکونیا، فلز ،طلا، آلیاژ ،پورسیلین یا روکش سرامیکی ایمپلنت) بسته به این دارد که چه مدت  می خواهید آن را داشته باشید، دوست دارید ظاهر آن به چه صورت باشد و اینکه بودجه شما چقدر است.

فرآیند پروتز ایمپلنت

خب پروتز ایمپلنت چطور انجام می شود؟ اگر شما به تاج دندان احتیاج دارید، باید انتظار دو ملاقات با دندانپزشک خود را داشته باشید.  اولین ملاقات شامل معاینه و آماده سازی دندان می باشد و دومین ملاقات، انجام خود فرآیند است که دندان پزشک تاج را قرار می دهد.

فرآیند سنتی روکش ایمپلنت

در طی اولین ملاقات دندانپزشک احتمالاً تعدادی ایکس ری می گیرد تا مطمئن شود که ریشه های دندان سالم هستند. اگر دندانی که تاج را دریافت می کند پوسیدگی قابل توجه داشته باشد یا ریسک بالایی برای عفونت وجود داشته باشد ممکن است که آنها اول درمان کانال ریشه را انجام دهند.

آنها دندان را برای دریافت تاج آماده می کنند. دندانپزشک، قبل از پر کردن سطح جوندگی دندان و کنار آن، دندان و ناحیه دور آن را بی حس می کند. این باعث ایجاد فضایی برای تاج می‌شود. اگر دندان تا به حال دچار پوسیدگی شده باشد دندانپزشک ممکن است ناحیه دندان را پر کند تا تاج به درستی روی آن فیت شود. در اولین ملاقات شما یک تاج دندان موقت دریافت می‌کنید تا زمانی که تاج دائمی ساخته شود از دندان آماده شده محافظت کند. دندانپزشک از پوتی یا یک اسکنر دیجیتال برای گرفتن نما و طرح دندان و ناحیه اطراف آن استفاده می کند. این قالب های تاج دندان یا اسکن ها به آزمایشگاه دندانپزشکی می روند که درآنجا تاج ساخته شود. بعد از دو هفته تاج آماده می شود. در ملاقات دوم دندانپزشک تاج موقت را در آورده و سپس سایز و رنگ تاج دائمی را تست می کند. اگر همه چیز خوب بود دندانپزشک تاج جدید را در جای خود سیمان می کند. نادر است که آنها از بی حسی برای این مرحله استفاده کنند، اما امکان آن وجود دارد.

تاج گذاری دندان در یک ساعت

یک روش جایگزین دیگر برای این متد سنتی جایگذاری تاج در یک فرآیند یک ساعته می باشد که به آن تاجگذاری یک ساعته گویند. در این متد دندانپزشک تاج را در یک ملاقات جایگذاری می کند و معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد.

به لطف تکنولوژیCAD  (طراحی با کمک کامپیوتر) و CAM (تولید به کمک کامپیوتر) دندانپزشک ها می توانند آن را در یک ملاقات انجام دهند. این تکنولوژی تقریباً از سال ۱۹۸۰ وجود داشته است. با CAD طرح دندان به داخل یک نرم افزار وارد می شود  که تاج انتخابی را برای بیمار طراحی می‌کند. و CAM تاج انتخابی را بسیار سریع تر از آزمایشگاه می سازد. مراحلی که در تاج گذاری دندان در یک ساعت وجود دارند تقریبا مشابه ما تاجگذاری سنتی هستند. تفاوت عمده این است که آنها طرح را به نرم افزار کامپیوتری می فرستند که باعث می شود این فرآیند سریع تر شود.

درد تاج گذاری دندان

حتی اگر دندانپزشک هم تاج را روی دندان شما بگذارد این به این معنی نیست که دردی نخواهد داشت، حتی بعد از اینکه مکان جراحی بهبود پیدا کرد.

اگر بعد از تاجگذاری تجربه درد داشتید، مسئله مهمی است که باید هرچه سریع تر با دندانپزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

 بعضی از علت های درد تاج گذاری دندان:

 • نامرتبی دندان (به‌خصوص هنگامی که از دندان قروچه رنج می برید)
 • تجمع باکتری (که به خاطر سوراخ های موجود در پرشدگی های دیگر است)
 • آسیب به عصب ( از فشار ایجاد شده توسط تاج)

اگر شما درد تاجگذاری دندان را احساس کردید، اولین کاری که باید بکنید، تماس با دندانپزشک و تعیین یک قرار ملاقات فوری می باشد. آنها اول باید تعیین کنند که آیا شما مشکل دندان قروچه دارید یا خیر، که معمولاً در شب اتفاق می ‌افتد. علامت های دندان قروچه شامل فشرده شدن ماهیچه های فک، درد هنگام بیدار شدن و تورم می باشد.  بدون توجه به علت آن هر موقع احساس درد کردید باید با دندانپزشک خود صحبت کنید

هزینه تاج گذاری دندان چقدر است؟

هزینه تاج بستگی به ماده استفاده مورد استفاده، هزینه دندانپزشک و اینکه بیمه چقدر از آن را تحت پوشش قرار می دهد دارد. نادر است که شما به صورت رایگان این تاجگذاری را انجام دهید. اما هنوز می‌توانید با یک قیمت مناسب آن را دریافت کنید. معمولاً یک تاج هزینه بین ۵۰۰ دلار تا ۳ هزار دلار دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های تاج، مقاله ما با عنوان راهنمای هزینه‌های تاج گذاری دندان را مطالعه کنید.

با این حال هنگامی که تاج گذاری انجام شد درد بعد از عمل وجود دارد که می توانید آنرا با استراحت، یخ و دارو بهتر کنید.

مراقبت از تاج دندان

به طور واضح، انجام مراقبت بهداشتی منظم دهان و دندان، نکته مهمی برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از درد دندان می باشد.

این یعنی شما باید تاج را مانند دندان طبیعی مسواک بزنید.

اما در اینجا یک سری نکات جزئی ‌تر برای مراقبت بهتر از تاج آورده شده است

 • از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید. زیرا می توانند باعث شکستگی تاج شوند.
 • غذاهای چسبناک یا غذایی که احتیاج به جوندگی زیاد دارند نخورید زیرا آنها می توانند تاج را شل کنند.
 • هنگامی که دور یک تاج موقت را نخ دندان می کشید به جای اینکه نخ دندان را به سمت بالا بکشید آن را در یک زاویه مشخص به عقب و جلو ببرید.
 • درست بعد از اینکه شما یک تاج دائمی گرفتید یا هر موقع که تاج موقت دارید سعی کنید استفاده از آن قسمتی که این عمل روی آن انجام شده را محدود کنید.

بعد از اینکه تاج گرفتید، باید دهان خود را سالم نگه دارید و نباید غذا هایی که احتیاج به جوندگی زیاد دارند یا غذاهای سخت استفاده کنید. باید سعی کنید که با سمت مخالفی که این عمل روی آن انجام شده غذا بخورید. نخ دندان کشیدن را به آرامی انجام دهید

تاج های دندانی چه مدت باقی می مانند

مدت زمانی که تاج باقی می ‌ماند وابسته به مهارت و دانش دندانپزشک و مراقبت‌های بیمار، برخوردهای زیاد، ماده مورد استفاده در تاج و سلامت عمومی بیمار دارد.

 مشکلات مربوط به تاج دندان

متاسفانه دریافت تاج دندان بدون ریسک نیست. مانند هر نوع فرآیند جراحی دیگر شما یک سری مشکلات بعد از عمل را تجربه می کنید که ممکن است بعضی از آنها خارج از کنترل شما و دندانپزشک باشد.

برای مثال بعضی از دندان ها ممکن است به لرزش در هنگام فرآیند یا گرمایی که دریل دندانپزشکی تولید می کند واکنش مناسبی نشان ندهند.

در اینجا بعضی از مشکلات مربوط به تاج گذاری دندان آورده شده است:

 •  حساسیت

بعد از انجام فرآیند، دندانی که تاج گذاری روی آن انجام شده می تواند بعد از برطرف شدن اثر بی حسی، حساس شود. این شایع ‌ترین مشکلی است که به دنبال تاجگذاری اتفاق می ‌افتد. اگر عصب هنوز سالم باشد شما به طور بالقوه نسبت به سرما یا داغ بودن حساس خواهید بود. به همین علت دندانپزشک ممکن است یک خمیردندان مخصوص برای حل این مشکل برای شما تجویز کند. اگر هنگام گاز زدن احساس درد یا ناراحتی دارید، این می ‌تواند به این علت باشد که ارتفاع تاج زیادی بالا است. با دندانپزشک خود برای تعیین یک قرار ملاقات تماس بگیرید.

 • خرده شدن پروتز ایمپلنت

بعضی مواقع تاج  خرده می شود. اگر خوردگی آن کوچک باشد معمولاً دندانپزشک آن را با رزین و بدون خارج کردن تاج ترمیم می کند. با این حال اگر خوردگی آن شدید باشد ممکن است احتیاج به یک تاج جدید باشد.

 •  شل شدن پروتز ایمپلنت

پروتز ایمپلنت با اینکه تاج سیمان می شود اما بعضی مواقع این سیمان شسته می شود. این اتفاق تاج را شل می کند که باعث می شود باکتری ها به آن نفوذ پیدا کنند و باعث پوسیدگی دندان شوند. اگر احساس کردید که تاج دندان شما ذره‌ای شل شده، با دندانپزشک تماس بگیرید. استواری تاج باید دقیقاً شبیه دندان طبیعی شما باشد.

 • جابه جا شدن تاج

در برخی موقعیت های نادر تاج می تواند به سادگی بیفتد. علت آن می ‌تواند به خاطر مشکلات درمان نشده مثل شل شدگی تاج و پوسیدگی دندان باشد. اگر تاج شما افتاد، اول تاج و دندان خود را تمیز کنید. برای تعمیر موقت در خانه می ‌توانید از چسب دندان پزشکی برای اتصال دوباره تاج استفاده کنید. در هر مورد برای پیگیری مشکل با دندانپزشک تماس بگیرید.

 • واکنش آلرژیک

اگر شما به فلزات آلرژی داشته باشید ممکن است بعد از دریافت تاج واکنش آلرژیک در شما رخ دهد. تعداد زیادی از تاج ها از چندین نوع فلز یا پورسیلین ساخته شده‌اند. این اتفاق نادر است.

بعد از این که تاج گرفتید ممکن است احساس حساسیت بیش از حد، خرد شدگی، شل شدن تاج یا حتی افتادن تاج را تجربه کنید. همه این موارد توسط دندانپزشک قابل اصلاح است.

آیا تاج دندان برای شما مناسب است؟

چه بخواهید ایمپلنت دندانی انجام دهید یا احتیاج به پرشدگی یک دندان داشته باشید یا آسیب به دندان را تجربه کرده باشید، تاج دندان برای شما گزینه مناسبی می باشد.

یقیناً تاج دندان مزیت ‌های بسیار زیادی دارد اما حتما باید با متخصص پروتز خود در این باره مشورت کنید. ما پیشنهاد می کنیم که با دندانپزشک خود صحبت کنید و اطلاعات جزئی تری در مورد گرفتن یا نگرفتن تاج دندان به دست بیاورید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری