مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان شامل پایه فلزی است که در درون استخوان فک، به عنوان جایگزین ریشه دندان قرار داده می شود و به آن جوش می خورد. ایمپلنت دندان یک پروسه حدوداً 1 الی 6 ماهه است که در این مقاله به بررسی کامل مراحل ایمپلنت دندان می پردازیم.

مراحل ایمپلنت دندان به ترتیب

 1. پیدا کردن یک مرکز ایمپلنت
 2. مشاوره و برنامه ریزی مراحل درمان
 3. انجام برخی درمانها در صورت لزوم
 4. جراحی و کاشت ایمپلنت دندان
 5. جوش خوردن پایه ایمپلنت و بستن هیلینگ
 6. قالب گیری ایمپلنت
 7. ساخت روکش ایمپلنت
 8. نصب اباتمنت و روکش ایمپلنت

بررسی صفر تا مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد و مراحل آن ممکن است وابسته به شرایط کمی متفاوت باشد و در ادامه معرفی همه مراحل ایمپلنت در شرایط مختلف می پردازیم.

1- پیدا کردن یک مرکز ایمپلنت مناسب

پیدا کردن یک مرکز ایمپلنت مناسب را یکی از مهم ترین مراحل ایمپلنت دندان نامید. ایمپلنت دندان یک درمان با حساسیت ویژه است که موفقیت، کیفت و طول عمر ایمپلنت شما مستقیماً با مهارت متخصص ایمپلنت شما در ارتباط است. حتما درباره مراکز مختلف تحقیق کنید و قبل از انجام، از مشاوره آنها استفاده کنید.

2- مشاوره و برنامه ریزی مراحل درمان

در جلسه اول مراجعه شما به یک مرکز ایمپلنت، ابتدا شرایط شما به کمک عکس های مخصوص و معاینه بررسی می شود و سپس طرح درمان به شما ارائه می شود. در این طرح درمان روند ایمپلنت، نوع و برند ایمپلنت، هزینه درمان، تاریخ جراحی و ساعت وابسته به شرایط شما تعیین می شود.

3- درمان های لازم قبل جراحی ایمپلنت

در برخی شرایط ممکن است برخی درمان های جانبی مانند کشیدن دندان، پیوند استخوان، سینوس لیفت و….. قبل از جراحی ایمپلنت دندان مورد نیاز باشد و در مواردی به صورت همزمان با جراحی انجام می شود و در موارد دیگر نیاز به زمان بیشتری وجود دارد.

در صورتی که شرایط مساعد باشد، کشیدن همزمان با ایمپلنت انجام می شود اما در پیوند استخوان و سینوس لیفت معمولا به 2 الی 6 زمان نیاز است تا بتوان ایمپلنت دندان انجام داد.

4- مراحل جراحی ایمپلنت

جراحی ایمپلنت می توان سخت ترین مرحله ایمپلنت دندان نامید و اکثر افراد درباره مراحل کاشت ایمپلنت دندان کنجکاو هستند. در ابتدا در این مرحله بی حسی به شما تزریق می شود و پس از بی حسی کامل شما، برش کوچکی بر روی لثه شما ایجاد می شود تا متخصص به استخوان ایمپلنت شما دسترسی پیدا کند.

مراحل جراحی ایمپلنت دندان
مراحل جراحی ایمپلنت دندان

سپس یک سوراخ کوچکی در درون استخوان قرار می گیرد و پایه ایمپلنت مانند یک پیچ در درون استخوان فک شما قرار می گیرد و سپس لثه شما در صورت نیاز بخیه می شود. جراحی ایمپلنت در اینجا به پایان می رسد و مراقبت های لازمه بعد آن به شما اعلام می شود.

5- جوش خوردن پایه ایمپلنت و بستن هیلینگ

بعد از جراحی ایمپلنت، مدت زمانی نیاز است تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش مانند ریشه دندان جوش بخورد. پس از بخیه خوردن لثه، شما به پزشک مراجعه می کنید تا وضعیت پایه بررسی شود و هیلینگ بر روی آن به منظور فرم دهی لثه بسته می شود.

6- مراحل قالب گیری ایمپلنت

قالب گیری ایمپلنت دندان وابسته به تعداد و نوع روکش ایمپلنت متفاوت می باشد و در مراکز ایمپلنت با تکنولوژی بالا، از روش قالب گیری به صورت دیجیتال انجام می شود.

در روش قالب گیری غیر دیجیتال، ابتدا یک اباتمنت مخصوص بر روی پایه بسته می شود و سپس یک تری در درون دهان قرار می گیرد. پس از آن مواد قالب گیری در درون تری تزریق می شود و فرم گرفته می شود. اینکار به منظور مشخص شدن کامل جا و زاویه پایه، وضعیت لثه و دندان های مجاور انجام می شود.

7- مراحل لابراتوری ایمپلنت

پس از انجام مرحله قالب گیری، قالب ها به لابراتور ارسال می شود. در لابراتور روکش ایمپلنت دندان به صورت سفارشی تولید می شود و پس از تولید به مرکز ایمپلنت دندان شما ارسال می شود.

8- مراحل نصب و گذاشتن روکش ایمپلنت

پس از ارسال روکش توسط لابراتور، اباتمنت بر روی پایه ایمپلنت شما بسته می شود. اباتمنت یک قطعه رابط بین روکش ایمپلنت و پایه است. پس از بستن اباتمنت، روکش اباتمنت بر روی آن قرار می گیرد و مراحل ایمپلنت دندان شما به اتمام می رسد.

مراحل ایمپلنت با پودر استخوان

مراحل ایمپلنت دندان از نظر کلی کاملاً با یکدیگر یکسان است اما قبل از جراحی ایمپلنت، نیاز به یک جراحی دیگری به نام پیوند استخوان وجود دارد. پیوند استخوان برای ایمپلنت معمولاً زمانی مورد نیاز است، که استخوان ناحیه بی دندانی، دچار تحلیل شده و تراکم کافی برای قرار دادن پایه وجود ندارد.

مراحل ایمپلنت با پودر استخوان
مراحل ایمپلنت با پودر استخوان

در این شرایط وابسته به نظر متخصص، پیوند استخوان قبل از ایمپلنت انجام می شود. در این جراحی ابتدا لثه برش می خورد، و در ناحیه که تحلیل وجود دارد، پودر استخوان ریخته می شود. پس مدتی فرآیند استخوان سازی انجام می شود و سپس امکان انجام بقیه مراحل ایمپلنت فراهم می شود.  

مراحل ایمپلنت فوری

مراحل ایمپلنت فوری، در برخی جزییات با یکدیگر متفاوت هستند. در ایمپلنت های فوری از پایه های مخصوص استفاده می شود که با سرعت بیشتری به استخوان فک جوش می خورند و می توان روکش ایمپلنت را سریع تر بر پایه نصب کرد. البته برای انجام ایمپلنت فوری برخی شرایط خاص نیز مورد نیاز هستند. معمولاً فرآیند ایمپلنت فوری در کمتر از یک ماه به اتمام می رسد.

فیلم مراحل ایمپلنت دندان

فیلم مراحل ایمپلنت دندان

پرسش و پاسخ مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد ؟

صفر تا صد مراحل ایمپلنت دندان از جراحی تا نصب روکش به طور میانگین بین 1 الی 6 ماه وابسته به شرایط فرد و نوع ایمپلنت به طول می انجامد.

سخت ترین مرحله ایمپلنت دندان کدام است ؟

انجام جراحی ایمپلنت دندان به عنوان سخت ترین مرحله یاد می شود و علت آن حساسیت و تهاجم در آن است اما نیاز به نگرانی وجود ندارد، فرد به علت بی حسی دردی احساس نخواهد کرد.

مراحل ایمپلنت دندان درد دارد ؟

جراحی ایمپلنت دندان به علت استفاده از بی حسی، فرد چیزی احساس نخواهد کرد و درد اندکی در روز بعد آن وجود دارد که با مسکن قابل رفع است و سایر مراحل نیز دردی به وجود نخواهند آورد.

منبع : dental-implant-procedure

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرات کابران

 1. c5265054569425534247 گفت:

  Thanks very nice blog!

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری