3

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم و چه نخوریم؟

کامپوزیت دندان را می توان یکی از موثرترین روش های زیبایی جهت بهتر نشان دادن لبخند در چهره افراد دانست. کامپوزیت با پوشاندن عیوب ظاهری دندان، لبخندی جذاب و دلنشین را برای شما به ارمغان خواهد آورد. به ثمر نشستن نتیجه حاصل از روش های زیبایی به مراقبت های بعد از آنها وابسته است.

تغذیه بعد کامپوزیت دندان

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم و چه نخوریم؟

یکی از مهمترین کارهایی که باید بعد از کامپوزیت انجام دهید، توجه به رژیم غذایی و نحوه غذا خوردن است. در صورت مراقبت و نگهداری اصولی از کامپوزیت می توان عمر آن را به چندین سال افزایش داد. در این زمینه، توصیه های پزشک به بیمار بعد از اتمام جلسات اهمیت ویژه ای پیدا می کند. جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در ادامه مقاله به توضیحات بیشتری در مورد این موضوع خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کامپوزیت های دندانی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

کامپوزیت دندان

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم ؟

کامپوزیت دندان به منظور فرم دهی حالت دندان های بیمار و رفع عیوب آنها انجام می شود. در این روش، پزشک با محکم کردن کامپوزیت بر روی دندان بیمار و اجرای یک سری تکنیک ها به رفع عیوب و مشکلات مربوط به دندان ها خواهد پرداخت. بیمار بعد از کامپوزیت باید لیستی از غذاهای ضروری که در طول دوره نقاهت خود مصرف نماید، تهیه کند. البته این لیست بعد از اتمام جلسات توسط دندانپزشک به بیماران داده می شود. بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان، کمی دقیق تر به این موضوع بپردازیم.

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم ؟ 

بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم ؟

غذاهای مناسب کامپوزیت 

مواد غذایی پختنی را می توان بهترین نوع غذاهای مناسب کامپوزیت دانست که بیمار باید جهت مراقبت از کامپوزیت دندان های خود مصرف نماید. مصرف انواع غذاهای پخته شده نظیر: مرغ، ماکارونی، سیب زمینی پخته و…. در این دوران به شدت توصیه می شود. جهت خوردن مرغ سرخ شده، بهتر است که آن را به قطعات کوچکتر تقسیم نموده و سپس میل نمایید.

مصرف غذاهای نرم

در لیست رژیم غذایی باید مصرف خوراکی هایی نظیر: تخم مرغ، نان نرم، انواع غذاهای کنسروی، ماهی و… گنجانده شود. جویدن این مواد غذایی برای کامپوزیت دندان هیچ گونه مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما بهتر است که غذا را آهسته و با دقت کامل میل نموده تا آسیبی به کامپوزیت وارد نشود.

مصرف مکرر آب

یکی از مهمترین توصیه دندانپزشکان به بیماران خود بعد از اتمام جلسات کامپوزیت دندان این است که حتما مصرف آب را بعد از هر وعده در رژیم غذایی خود بگنجانند. خوراکی های باقیمانده در بین دندان ها باعث کاهش طول عمر کامپوزیت می شوند. به همین خاطر بهتر است که بعد از هر وعده غذایی، آب مصرف نمود تا به موقع از زرد شدن کامپوزیت جلوگیری شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد کامپوزیت های دندانی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

مراقبت های کامپوزیت

بعد از کامپوزیت دندان چه نخوریم ؟

مسلما برای اجرای کامپوزیت دندان وقت و هزینه زیادی صرف کرده اید. پس باید از کلیه اقداماتی که باعث از بین رفتن وقت و هزینه شما شود به شدت پرهیز نمایید. کامپوزیت دندان به مانند هر جراحی زیبایی دیگری به مراقبت نیاز دارد. تمام بیمارانی که این روش زیبایی را برای جذاب تر نشان دادن ظاهر دندان خود انتخاب کرده اند، باید به نکات مهم مربوط به رژیم غذایی خود (بایدها و نبایدها) توجه ویژه ای نشان دهند. دندان پزشک تنها 50 درصد مشکل را رفع خواهد کرد. اما 50 درصد دیگر به مراقبت های شما جهت جلوگیری از کاهش طول عمر کامپوزیت دندان تان بستگی دارد. در ادامه به نبایدهای مهم بعد از کامپوزیت اشاره می کنیم.

بعد از کامپوزیت دندان چه نخوریم ؟ 

بعد از کامپوزیت دندان چه نخوریم ؟

مواد غذایی رنگدانه دار

مواد غذایی رنگدانه دار می توانند رنگ کامپوزیت های دندانی را بلند مدت دچار تغییر کند و کامپوزیت های شما دچار زردی بشوند. کامپوزیت های دندانی به نسبت لمینت دندان از مقاومت در برابر تغییر رنگ کمتری برخوردار است و به همین علت پیشنهاد می شود بعد از انجام کامپوزیت دندان حتما مواد غذایی رنگدانه دار کمتری مصرف کنید تا طول عمر کامپوزیت دندان شما بیشتری بشود. در ادامه برخی از مواد غذایی رنگدانه را برای شما شرح می دهیم.

 

مصرف آب بعد مواد غذایی رنگدانه دار
در صورت مصرف مواد غذایی با رنگدانه بالا ، حتما دهان و دندان خود را با آب شستشو دهید و در صورتی که امکان می توانید مسواک بزنید.
استفاده از نی

در صورتی که مصرف زیادی مواد غذایی رنگدانه دار مانند چای یا قهوه دارید ، می توانید از نی استفاده کنید.

 

مواد غذایی اسیدی

برخی از مواد غذایی اسیدی می توانند باندینگ کامپوزیت را خورده و سبب کاهش طول عمر آن بشود. به همین دلیل پیشنهاد میشود در رژیم غذایی خود مصرف این مواد را کمتر کنید. در ادامه برخی از این مواد غذایی را به شما معرفی خواهیم کرد.

مواد غذایی سفت

کامپوزیت های دندانی دارای استحکام مناسبی هستند اما ممکن است با مصرف مواد غذایی سفت دچار لب پر شدن و یا شکستگی شوند و به همین علت شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که مواد غذایی استفاده کنید که فشار زیادی بر روی آن ها وارد نکند.

مواد غذایی چسبنده و قندی

کامپوزیت های دندانی مواد خمیری شکل هستند که بر روی دندان های شما فرم داده میشوند و سپس به کمک اشعه سفت می شوند. بنابراین کامپوزیت های دندانی به دندان سالم نیاز دارند و هر مواد غذایی که به دندان طبیعی صدمه بزنند ، برای کامپوزیت های شما نیز بد خواهند بود. مواد قندی و چسبنده نیز برای دندان های طبیعی و کامپوزیت مضر بوده و در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

برخی عادات های اشتباه

برخی از عادت های روزمره ما ممکن است به کامپوزیت های دندانی آسیب وارد کنند و در ادامه ما به معرفی برخی از این عادت ها می پردازیم.

آیا بلافاصله بعد از کامپوزیت دندان می توان غذا خورد؟

سوال اکثر بیمارانی که از این روش زیبایی جهت رفع عیوب ظاهری دندان های خود استفاده می کنند این است که آیا می توانند بلافاصله بعد از کامپوزیت، غذا مصرف نمایند یا خیر. از آنجا که کامپوزیت های دندان، طول دوره خاصی جهت نقاهت نداشته می توان بعد از اجرای آنها خوراکی های مفید و مناسب مصرف نمود. منعی برای خوردن غذا بعد از کامپوزیت وجود ندارد.

تا چند ساعت بعد از کامپوزیت نباید چیزی خورد؟

شما باید آن دسته از خوراکی های مفید را که در جملات بالا به آنها اشاره نمودیم را در این دوران مصرف نماید. مصرف غذاهای سفت باید به گونه ای باشد که به دندان های کامپوزیت شده، فشار زیادی وارد نکند. بهتر است که از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های تیره رنگ تا 48 ساعت بعد از کامپوزیت جلوگیری به عمل آید. مصرف بیش از حد این خوراکی ها می توانند به مینای دندان آسیب زده و به زرد شدن کامپوزیت، منجر شوند.

نکات مهم تعذیه بعد از کامپوزیت دندان

نکته مهم دیگری که بیماران باید بدانند این است که گاز زدن و جویدن غذاهای سفت می تواند به مرور زمان، طول عمر کامپوزیت دندان را کاهش دهد. چه بسا که در این مورد، احتمال جدا شدن کامپوزیت و دندان طبیعی وجود داشته باشد. مقاومت دندان های طبیعی از دندان های کامپوزیت شده، بسیار بیشتر است. به همین خاطر اکیدا توصیه شده که بلافاصله بعد از اجرای کامپوزیت از مصرف هرگونه مواد غذایی سفت نظیر: تنقلات، آبنبات و… اکیدا پرهیز نمایید. البته در این زمینه، دندانپزشکان توصیه می کنند که از دندان های آسیاب فاقد کامپوزیت جهت جویدن غذاهای سرخ شده یا سفت استفاده شود. در چند روز اول بعد از اجرای کامپوزیت، خوراکی های زیر باید از لیست رژیم غذایی حذف شوند.

نتیجه گیری تغذیه بعد کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان، یکی از بهترین روش های زیبایی جهت برطرف کردن ایرادات دندان می باشد. متاسفانه، اکثر افراد بعد از انجام این روش زیبایی به دستورالعمل های لازم جهت مراقبت از دندان های کامپوزیت شده خود توجه ویژه ای نشان نمی دهند. همین امر موجب می شود تا بیماران از نتایج ناشی از خرابی کامپوزیت دندان های خود ناراضی باشند. دندانپزشک بعد از اتمام کار خود باید تمام نکات مراقبتی مهم در مورد رژیم غذایی را برای بیماران خود به طور کامل شرح دهد. بیماران با رعایت نکات ساده و پیروی از رژیم غذایی مناسب می توانند طول عمر دندان های کامپوزیت شده خود را افزایش دهند. نکات مهمی در این زمینه وجود داشته که در مقاله پیش رو سعی شده به تمامی آنها اشاره شود. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما خواننده گرامی مثمر ثمر واقع شده باشد.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .