دندان عقل

کشیدن دندان عقل

دندان های عقل سومین دندان مولار دائمی هستند که در قسمت عقبی دهان می رویند. با این که برخی از افراد هیچ گاه با این دندان مشکلی ندارند، برخی دیگر ممکن است دچار عوارضی همچون عفونت و نهفته بودن دندان عقل شوند که دندان عقل نهفته را باید کشید.

دندان عقل چیست؟

این دندان ها سومین دندان مولار دائمی و آخرین دندان هایی که می رویند هستند. این دندان ها معمولا در اواخر ۱۹ سالگی و اوایل ۲۰ سالگی می رویند. هر کسی می تواند چهار دندان عقل داشته باشد، که دو دندان عقل در آرواره بالا و دو دندان عقل در آرواره پایین قرار دارند.

چرا باید دندان عقلی که نهفته است را حتما بکشیم؟

معمولا دندان های عقل آرواره پایین نمی توانند درست رشد کنند و رشد آن ها توسط دندان های دیگر متوقف می شود. این پدیده سبب نهفته شدن دندان عقل می شود. دندان عقل نهفته فشار زیاد و ناخوشایندی به قسمت عقب آرواره وارد می کند. به علاوه، قسمتی از لثه که در مجاورت دندان عقل قرار دارد، سبب گیر افتادن مواد غذایی و باکتری می شود که می تواند سبب عفونت های دردناک و تورم شود. این احساس درد هنگامی که دندان عقل آرواره بالا روی لثه متورم آرواره پایین قرار می گیرد، بیشتر می شود. پوسیدگی دندان می تواند در دندان عقل نیز اتفاق بیفتد. معمولا پوسیدگی دندان در دندان عقل پنهان باقی می ماند و تنها زمانی می توان فهمید که دندان پوسیده که درد شدیدی آغاز می شود. در مواردی که شدت پوسیدگی بسیار بالا است، گاهی دندان های مجاور دندان عقلی که پوسیده را نیز می کشند.

برای رفع عفونت دندان عقل چه میتوان کرد؟

 • دندانپزشک قسمت عفونی را تمیز می کند و در صورت لزوم از ضد عفونی کننده های موضعی استفاده می کند.
 • گاهی دندانپزشک برا تسکین درد، مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کند
 • اگر دندان عقل آرواره بالا روی لثه متورم قرار می گیرد و باعث ایجاد درد در لثه می شود، دندان عقل را می کشند زیرا نگه داشتن دندان عقل نه کاربردی دارد و نه ضرورتی دارد.
 • هنگامی که عفونت در دندان عقل آرواره پایین است، پس از انجام آزمایش های ضروری اشعه ایکس و با تجویز پزشک، دندان را می کشند.

کشیدن دندان عقل نهفته

در بسیاری از موارد، کشیدن دندان عقل توسط پزشک و با جراحی و بی حسی موضعی انجام می شود. در این شرایط شما هوشیار هستید اما وجود داروی بی حسی، مانع از احساس درد می شود و ممکن است فقط احساس فشار کمی در دهان را حس کنید. در طول جراحی، قسمتی از لثه که در مجاورت دندان است را برش می دهند و گاهی استخوان های اطراف دندان را برمی دارند. گاهی احتیاج است که قبل از کشیدن دندان آن را به چند تکه تقسیم کرد. بعد از انجام این موارد لثه را بخیه می زنند. بعد از جراحی، هنگامی که اثر داروی بی حسی از بین رفت، از مسکن استفاده کنید. گاهی پزشکان برای پیشگیری از عفونت پس از جراحی دندان عقل، آنتی بیوتیک تجویز می کنند. ممکن است ورم تا حدود یک هفته باقی بماند. تورم می تواند سبب سفت شدن فک و آرواره شود.

 • دندانپزشک باید پنج روز بعد شرایط بیمار را چک کند و او را معاینه کند. در این زمان بخیه ها را نیز می توان کشید.
 • اگر به عارضه قلبی یا بیماری جدی دچارید یا قبلا دچار بودید، حتما پزشک را از این موضوع مطلع کنید.
 • اگر به داروی خاصی آلرژی دارید حتما در خصوص آن دندانپزشک را آگاه کنید.
 • پس از انجام جراحی، برای معاینه قرار ملاقاتی با پزشک تعیین کنید.
 • از مواد غذایی مناسب استفاده کنید و مرتب دندان هایتان را مسواک بزنید.

کارهایی که باید پس عمل جراحی انجام دهید

 • از مواد غذایی شل و نرم استفاده کنید.
 • از انجام ورزش و کار سنگین بپرهیزید.
 • از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنید.
 • اگر حس می کنید خونریزی شما بیش از حد است، با دندانپزشک تماس بگیرید.
 • یک حوله تمیز را با یخ پر کنید یا از یک کیسه یخ روی گونه و فک برای کاهش تورم استفاده کنید. به هیچ عنوان از کمپرس آب گرم روی گونه استفاده نکنید زیرا این کار سبب شدت یافتن تورم می شود.
 • اولین روز پس از جراحی، پس از مصرف هر گونه مواد غذایی دهان خود را کاملا بشویید تا هر گونه مواد غذایی که ممکن است در دهان گیر افتاده باشد را کاملا تمیز کنید. دائما دندان های خود را مسواک بزنید.
 • خونریزی جزئی عادی است و انتظار می رود که پس از جراحی فرد خونریزی جزئی داشته باشد. این خونریزی با فشار دادن گاز پانسمان برای حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه برطرف می شود.
 • با احتیاط دهانتان را بشویید. مواظب باشید که زبانتان به جای زخم برخورد نکند زیرا این کار سبب از بین رفتن لخته خون و خونریزی مجدد می گردد.
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری