پر کردن دندان

por kardan

اصولاً برای داشتن دندان های سالم باید بهداشت دهان رعایت شود.پر کردن دندان وقتی نیاز می شود که پوسیدگی ، ترک خوردگی و شکستگی در دندان وجود داشته باشد و یا دندان بر اثر دندان قروچه فرسوده شده باشد.

مراحل پر کردن دندان

ابتدا دندان پزشک با گرفتن عکس رادیولوژِی از دندان ها مقدار پوسیدگی دندان را می سنجد سپس نواحی مختلف دندان خراب شده را بی حس می کند و بعد از آن با یک وسیله ای مانند دریل دندان پزشکی قسمت های پوسیده را می تراشد و آن ها را بر می دارد. استفاده از این ابزار بستگی به کار دندان پزشک و مقدار خرابی دندان دارد. سپس در مرحله بعدی دندان پزشک محل خالی شده را برای اطمینان از حذف کامل پوسیدگی بررسی می ‌کند و پس از آن حفره ایجاد شده را از باکتری ها و پوسیدگی ها پاک سازی کرده و کاملا ضد عفونی می کند . پس از آن دندان پزشک قسمت خالی شده و یا تراشیده شده را باید پر کند و برای این کار از مواد مخصوص پرکرگی مانند رزین کامپوزیت و یا مواد دیگری که بتوانند از دندان محافظت کنند استفاده می شود . پس از پر کردن حفره باید کار دندان پزشک به پایان رسیده باشد و تنها به درست کردن اندازه دندان بپردازد ممکن است پس از انجام درمان پرکردگی دندان کوتاه و بلند باشد پس دندان پزشک با استفاده از وسایل مخصوص خود اندازه آن را تنظیم می‌کند.

انواع پرکردگی

نمی ‌توان گفت که چه پرکردگی برای درمان پوسیدگی بهتر است . نوع پرکردگی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند وسعت پوسیدگی ، قیمت انواع مختلف پر کردگی و یا داشتن آلرژی به مواد مختلف

آمالگام

آمالگام نه تنها در قدیم بلکه هنوز هم استفاده می‌شود . طبق گزارشات اعلام شده آمالگام در ۱۵۰ سال پیش توسط دندان پزشکان استفاده می شده و جزو بهترین مواد پرکردگی بوده است.

آمالگام می‌توان گفت یکی از بهترین مواد برای پر کردن دندان است . همان طور که می دانیم آمالگام از ترکیب چندین فلز درست شده است و حدود ۵۰ درصد آن جیوه همراه با روی ، مس ، نقره و قلع می باشد . مزیت های دیگری هم دارد مانند استحکام و دوام بسیار بالا و قیمت پایین تر از انواع دیگر پرکردگی ها البته معایبی هم دارد که در ابتدا به رنگ نقره ای می باشد و پس از گذشت مدتی زمان رنگ آن تیره تر می شود و اگر فردی دهان خود را باز کند پس از مشاهده به راحتی قابل تشخیص می باشد . البته طبق گزارش ها اعلام شده است که سطح جیوه داخل این نوع درمان برای افراد بالای ۶ سال مناسب می باشد .

por krdn

کامپوزیت

معمولا در پرکردگی کامپوزیت ها از جنس شیشه های پودری و رزین کامپوزیت استفاده می شود و دارای مزیت‌های بسیار زیادی می باشند . یکی از این مزیت ها این است که پس از انجام پرکردگی ، رنگ کامپوزیت به رنگ دندان طبیعی بیمار در می آید که باعث طبیعی تر شدن و زیبا تر شدن دندان است. هرکسی که بخواهد لبخندی زیبا تر داشته باشد از این نوع ماده استفاده می کند. این نوع پر کردگی توسط مردم محبوبیت بسیار بالایی دارد البته باید گفت که کامپوزیت همیشه نمی تواند بهترین گزینه باشد . مواد سازنده کامپوزیت نسبت به ترکیبات فلزی که در داخل پر کردگی آمالگام می باشد بسیار ضعیف تر است و دوام کمتری دارد بنابراین طول عمر یک پرکردگی کامپوزیت بسیار کمتر از آمالگام است این پرکردگی فقط برای دندان هایی خوب است که دارای تاثیر بسیار کمی در غذا خوردن می باشد و برای دندان هایی که نقش اصلی را در خوردن غذا دارند انتخاب مناسبی نمی باشد.

گلاس اینومر

کودکان هم با اینکه دارای دندان شیری هستند دچار پوسیدگی دندان می شوند و باید آن ها را پر کنند . برای کودکان از این نوع مواد رزین یا گلاس اینومر استفاده می شود . این مواد فقط برای دندان های شیری استفاده می شود به خاطر این که به سرعت فرسوده شده و هنگام جویدن فشار زیادی را تحمل نمی کند پس برای دندان هایی که نقش زیادی در جویدن ندارند مناسب تر است.

مراقبت از پر کردگی دندان تفاوتی با مراقبت از دندان های عادی ندارد و باید مانند آن ها بهداشت دهان و دندان رعایت شود البته ممکن است پس از درمان پر کردگی مقداری درد و احساس ناراحتی وجود داشته باشد که پس از مدتی آن احساس درد و ناراحتی فروکش می کند.

قیمت پرکردن دندان

قیمت پر کردگی دندان متفاوت است. قیمت این درمان به عواملی مانند ماده استفاده شده برای پر کردن و میزان پوسیدگی بستگی دارد

برای اطلاعات بیشتر از قیمت پرکردگی با شماره 02191091002 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 7.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری