پالپوتومی دندان

پاپوتومی دندان یک روش درمانی می باشد که دندان خراب شده را دست کرده و آن را نجات می دهد. درمان پالپوتومی بیشتر برای دندان کودکان و دندان های آسیاب عقبی مورد استفاده است.  این روشی است تا پالپ آلوده و عفونی شده را ترمیم کرد.

پالپوتومی

روش انجام درمان پالپوتومی

دندان پزشکان در مرحله اول درمان یک بی حسی به اطراف دندان تزریق کرده تا بیمار درد را احساس نکند و در طی درمان احساس راحتی کند. راه های متنوعی برای  این راحتی وجود دارد. البته کودکانی نیز هستند که همکاری لازم را نمی کنند و دز صورت نداشتن این همکاری ، دندان پزشک از روش بیهوشی استفاده می کند.

دندان پزشک با استفاده از یک وسیله مخصوص دندان مورد نظر را از بقیه جدا کرده و با ابزار دندان پزشکی وسط دندان را تراش می دهد تا به قسمت پالپ دندان برسد. پس از این مرحله دندان پزشک محفظه پالپ دندانی را به درستی تمیز کرده و آن را پاک سازی می کند. پس از انجام درمان ، دندان پزشک قسمت دندان را به مواد مخصوص مناسب کودکان پر می کند و درمان را به پایان می رساند. پس از مدتی زمان ( تقریبا شش ماه ) بیمار باید به چکاپ دندان پزشک برود تا دوباره دندان مورد نظر دچار عفونت نشود.

پالپوکتومی

روش درمان پالپوکتومی مانند پالپوتومی می باشد. در روش پالپوتومی دندان پزشک تنها پالپ آلوده را بر می دارد ولی در پالپوکتومی تمامی پالپ حذف می شود.

پالپ دندان چیست ؟

پالپ یکی از درونی ترین بخش های یک دندان است که شامل رگ های خونی و رشته های عصبی است .

چه زمانی باید به این درمان پرداخت

این درمان زمانی انجام می شود که تنها قسمت رویی دندان یعنی تاج دندان آلوه شده باشد. که دندان بیش تر از سطح دندان دچار آلودگی شده باشد دیگر نمی تواند دندان را از طریق روش پالپوتومی درمان کرد و باید دندان را کشید. افرادی که دارای بیماری های خاص یا مزمن هستند نمی توانند به این درمان بپردازند.

دندان شیری

بسیاری از والدین احساس می کنند دندان شیری دندان مهمی نیست بلکه این دندان ها شرایط رشد دندان های دائمی را فراهم می کنند. اگر دندان شیری زودتر از وقت خود به کشیده شود باعث می شود تا دندان های دیگر حرکت کرده و جای آن را پر کنند و دندان های دائمی به صورت نامرتب رشد کرده و در آینده باعث بروز بیماری و هزینه بالای ارتودنسی می شوند. درمان پالپوتومی یکی از روش های حفظ دندان های شیری برای کودکان است که نام دیگر آن عصب کشی کودکان می باشد. برای حفظ دندان های شیری باید بهداشت دهان و دندان رعایت شده و هر روز دندان ها را مسواک زد. به صورت مرتب دندان ها باید چکاپ شوند تا اگر مشکلی برای دندان ها پیش آمده بود آن ها را ترمیم کرد. از دهان شویه فلوراید برای حفظ دندان استفاده کرد. هر روز از نخ دندان استفاده شود و برای مسواک زدن از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده شود.

در بعضی از موارد اگر نشود دندان شیری را نگه داشت و حد پوسیدگی آن بسیار زیاد باشد دندان کشیده می شود. پس از آن که دندان کشیده شود برای آن که فضای مناسب برای دندان های دائمی حفظ شود دندان پزشک از فضای نگه دارنده استفاده می کند.این نگهدارنده ها باعث می شوند که دندان های شیری در سر جای خود باقی مانده تا فضا برای دندان های دائمی حفظ شود. هزینه این دو درمان با یک دیگر تفاوت زیادی ندارد و هر دو آن ها برای حفظ فضای دندان دائمی استفاده می شود.

اگر درمان پالپوتومی صورت نگیرد عفونت دندان زیاد شده و به این ترتیب درد دندان نیز زیادتر می شود و به حدی می رسد که دندان آبسه کرده و تنها گزینه خلاص شدن از درد آن کشیدن دندان است.

قیمت درمان پالپوتومی

درمان پالپوتومی بسته به میزان خرابی دندان ، متفاوت می باشد. برای اطلاع بیشتر از قیمت این درمان با شماره 02191091002 تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری