3

مراقبت های ارتودنسی

ارتودنسی روشی است که در آن دندان ها به هم ریخته و مشکلات و ناهنجاری های فکی درست می شوند. این درمان برای تمامی سن ها انجام می شود. ارتودنسی مانند یک معجزه در علم پزشکی می ماند چون باعث می شود که محل چند عدد  ازاجزای بدن تغییر کند. ارتودنسی پیاین سختی ها نیست بلکه مراقبت ها ویژه ای از دندان ها پلاکت ها باید شود. این مراقبت ها به پوسیده نشدن و درست پیش رفتن روند درمان شما کمک می کند. در این پست ما میخواهیم به تعدادی از این مراقبت ها بپردازیم.

برای تمیز نگه داشتن دندان های خود باید از نخ دندان های مخصوص ارتودنسی به اسم سوپر فلاس استفاده کنید. این نخ دندان ها باعث می شود که فضا های خالی بین دندان های شما در حین درمان ارتودنسی خالی از مواد غذایی شود. مسواک زدن، حفظ و رعایت بهداشت دنهانی می تواند کمک بزرگی به درمان ارتودنسی باشد. استفاده از دهان شویه هایی که دارای مواد فلوراید هستند دو تا سه بار در هفته توصیه می شود. این مواد با نشستن بر روی مینای دندان ها آن ها را در برابر پوسیدگی و باکتری ها مقاوم می کند و از آن ها محافظت می کند. مطمئن باشید که دندان های شما درحین درمان ارتودنسی سالم می ماند. افرادی که تحت درمان ارتودنسی نیستند نیز اگر این موارد را به صورت کامل رعایت کنند هرگز برای دندان هایشان مشکل ایجاد نمی شود. در هنگام درمان ارتودنسی اگر بهداشت رعایت نشود بعد از این که پلاکت ها از دندان ها برداشته می شود باعث می شود که جای پلاکت ها بر روی دندان ها بماند. در قدیم از چسب هایی برای چسباندن این پلاکت ها استفاده می شد که بعد از برداشتن آن پلاکت ها جایشان بر روی دندان ها می ماند ولی امروزه دندان پزشکان از مقداری مواد کامپوزیتی برای این کار استفاده می کنند تا ضرری به  دندان ها مخصوصا دندان های جلویی که در دید هستند وارد نشود. این مواد باعث می شود که شما بعد از درمان از دندان های سفید و زیبایی بهره ببرید.

وسایلی که برای مراقبت ارتودنسی باید استفاده شود.

مسواک ها مخصوص ارتودنسی

مسواک هایی برای درمان ارتودنسی طراحی شده است که سر این مسواک ها دارای مو های بلندتری است و کاملا دقیق بر روی براکت ها می نشیند و به درستی آن ها را تمیز می کنند. این مسواک ها را می توانید در بازار به سادگی تهیه کنید.

نخ دندان

یکی از مهم ترین موادی که باید دندان ها را با آن تمیز کرد نخ دندان است. نخ دندان فقط برای درمان ارتودنسی نیست بلکه به قرار گرفتن در فضای بین دندانی می تواند به راحتی تمام مواد غذایی که در بین دندان های شما قرار دارد را خارج کرده و آن ها را به خوبی تمیز کند.

مسواک های برقی

ارتودنسی اقساطی کلینیک دندانپزشکی روشا

این مسواک ها تمیز کردن پلاکت ها و دندان های در حین ارتودنسی را راحت تر می کند. این وسیله برای کودکان بیشتر توصیه می شود تا بتواند آن ها را تمیز کردن دندان هایشان تشویق کند.  وقتی از مسواک برقی برای تمیز کردن پلاکت ها استفاده می کنید باید مراقب باشید که هیچ گونه آسیبی به براکت ها و کل سیستم ارتودنسی وارد نشود.

دهانشویه حاوی فلوراید

این دهان شویه ها برای ان که دندان های شما در هنگام ارتودنسی کاملا سالم بمانند کمک می کنند و از نشستن باکتری ها بر روی دندان ها جلوگیری می کند. دهان شویه حاوی فلوراید حداکثر سه بار در هفته توصیه می شود چون استفاده بیش از اندازه از فلوراید باعث بروز مشکلات دندانی می شود.

پلاکت های متحرک

پلاکت های متحرک رعایت بهداشت دهان و دندان را در هنگام ارتودنسی راحت تر می کند. این پلاکت ها را در هنگام خوردن غذا و یا نواختن آلات موسیقی می توانید از دهان خارج کنید. برای تمیز کردن این پلاکت ها باید مراقب باشید تا از دستتان رها نشود و یا در زیر آن سطح نرمی قرار داشته باشد. چون اگر این پلاکت ها با سرامیک و سطوح سفت بر خورد کنند می شکنند.

 اگر در جایی هستید که دسترسی به هیچ یک از موارد بالا ندارید حتما مقداری آب در دهانتان بگردایند تا مواد غذایی باقی مانده در دهانتان خارج شود ودر بین پلاکت ها گیر نکند

اگر در حین تمیز کردن دندان ها و پلاکت های خود به هر دلیل احساس کردید پلاکت هایتان مقداری شل شده و یا جا به جا شده است حتما سریعا با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .