عصب کشی چیست؟

عصب کشی

وقتی که داخل دندان دچار آسیب و عفونت بشود باید تحت یک نوع درمان به نام درمان عصب کشی قرار بگیرد نام دیگر آن، درمان ریشه می باشد

وقتی که محفظه پالپ دندان دارای عفونت بشود و یا به هر دلیلی دچار آلودگی و خرابی شود محفظه داخل دندان باید به طور کامل پاکسازی شود. تنها راه درمان هم همان خالی کردن محفظه پالپ است و پس از ضد عفونی تخلیه و پاک سازی محفظه پالپ توسط دندان پزشک باید پر شود. محفظه پالپ به محفظه داخل دندان می گویند که پر  از عصب ها و رگ های خونی می باشد.

جزئیات عصب کشی و مراحل آن

مرحله اول عصب کشی کردن

مرحله اول عصب کشی کردن دندان گذاشتن ورق پلاستیکی در دهان است. اول دهان بی حس شده و سپس دندان پزشک با استفاده از یک ورقه لاستیکی که نام آن رابر دم می باشد اول دندان را از بقیه دندان ها جدا کرده و ایزوله می کند سپس قسمت قابل درمان توسط دندان پزشک و روش ها درمانی مخصوص سوراخ شده و محفظه پالپ قابل دیدن و دسترسی می شود.

در حالی که از بقیه دندان ها جداست درمان آن شروع می شود. این لایه لاستیکی بزرگترین کاری که می کند این است که از ورود بزاق و باکتری ‌ها به داخل دندان جلوگیری می‌کند هدف از عصب کشی در واقع پاک سازی از آلودگی می باشد و برای این کار دندان باید کاملاً خشک باشد. این ورق لاستیکی از ورود بزاق جلوگیری کرده و دندان را کاملا خشک نگه می دارد

مرحله دوم

در این مرحله باید پالپ دندان تمیز شود و برای دسترسی به پالپ باید در دندان سوراخ ایجاد شود تا دندان پزشک به پالپ دندان دسترسی پیدا کند. برای درمان عصب کشی اول دندان پزشک دندان قسمت ها اطراف آن را بی حس می کند تا بیمار درد را احساس نکند. اصولاً برای سوراخ کردن دندان های جلویی از پشت دندان ها سوراخ شده و در دندان‌های عقبی از سطح آن ها سوراخ می کنند . سوراخ کردن آن ها توسط یک دریل مخصوص دندان پزشکی انجام می شود در هنگام سوراخ کردن دندان دندان پزشک تمامی قسمت های پوسیده، پر شده و یا لق دندان را جدا میکند. نگران دریل دندان پزشکی نباشید بی حسی قبل از درمان باعث می شود که هیچ دردی در این مرحله احساس نکنید و فقط تکان خوردن کوچکی توسط چرخیدن دریل احساس می کنید.

البته بی حس کردن برای دندان های مختلف متفاوت است و اگر دندان شما بی حس نشد حتما به دندان پزشک خود بگویید تا بی حسی مجددی برای شما تزریق کند

مرحله سوم

در مرحله سوم هدف اندازه گیری طول ریشه دندان است دندان پزشک باید اول هر یک از مجرا های ریشه دندان را اندازه‌ گیری کند . معمولا حدود ریشه دندان نیم میلیمتر می باشد. دو روش برای اندازه گیری طول مجرای دندان وجود دارد. روش هایی مانند عکس های پرتو ایکس و روش الکترونیکی

مرحله چهارم

در مرحله تمیز کردن، بافت های عصبی زنده یا مرده برداشته می شوند و تمامی باکتری های داخل پالپ از بین می‌روند و به طور کلی تمامی سم ها و ذرات داخل دندان پاکسازی می شود. پس از آن مجرای ریشه دندان تراشیده شده و مقداری بزرگ‌تر می‌شود و دیواره‌ های آن از هر گونه باکتری پاکسازی شوند. محفظه پالپ به نحوی شکل داده می‌شود که برای پر کردن مناسب باشد.

مرحله پنجم

در این مرحله دندان پزشک تلاش می‌کند تا با گشاد ‌کردن مجرا ریشه ساختار اصلی دندان سالم بماند و زیاد به دیواره های آن فشار وارد نشود. برای تمیز کردن دیواره های ریشه از فایل های مخصوص دندان پزشکی استفاده می کنند. این فایل ها مانند خلال دندان نوک تیز هستند و دارای سطح زبر می باشند و دندان پزشک با استفاده از حرکت رفت و برگشتی و چرخشی دیواره‌های ریشه را تمیز و پاکسازی میکند. در واقع این نوع فایل ها مانند سوهان مخصوص دندان می باشند.

پس از پاک سازی و تمام شدن مراحل عصب کشی نیاز به پر کردن دندان است دندان پزشک با استفاده از مواد مخصوص پر کردن تمامی محفظه ریشه دندان را پر می کند و باید به شکلی پر کند که به نوک ریشه دندان نیز برسد. دندان پزشک باید به دقت کار خود را انجام دهد تا تمامی حفره ها و محفظه های دندان پر شود.

پس از پاک کردن محفظه ریشه نوبت به پر کردن موقتی سطح تاج دندان می رسد. تا دسترسی به سوراخ ایجاد شده بسته شود پس از انجام این مرحله درمان عصب کشی تمام می شود.

رووت کانال

انواع پر کردگی

نمی‌توان گفت که چه پرکردگی برای دندان بهتر است. نوع پرکردگی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند وسعت پوسیدگی، قیمت انواع مختلف پر کردگی و یا داشتن آلرژی به مواد مختلف

آمالگام

آمالگام نه تنها در قدیم بلکه هنوز هم استفاده می‌شود طبق گزارشات آمالگام در ۱۵۰ سال پیش توسط دندان پزشکان استفاده می شده و جزو بهترین مواد پرکردگی محسوب می شود

می‌توان گفت آمالگام یکی از بهترین مواد برای پر کردن دندان است همان طور که می دانیم آمالگام از ترکیب چندین فلز درست شده است و حدود ۵۰ درصد آن جیوه همراه با روی، مس، نقره و قلع می باشد. مزیت های دیگری هم دارد مانند استحکام و دوام بسیار بالا و قیمت پایین تر از انواع دیگر پرکردگی ها البته معایبی هم دارد که در ابتدا به رنگ نقره ای می باشد و پس از گذشت مدتی زمان رنگ آن تیره تر می شود و اگر فردی دهان خود را باز کند به راحتی قابل تشخیص می باشد. طبق گزارش ها اعلام شده است که سطح جیوه داخل این نوع درمان برای افراد بالای ۶ سال مناسب می باشد

کامپوزیت

معمولا در پرکردگی کامپوزیت ها از جنس شیشه های پودری و رزین کامپوزیت استفاده می شود و دارای مزیت ‌های بسیار زیادی می باشند یکی از این مزیت ها این است که پس از انجام پر کردگی رنگ کامپوزیت به رنگ دندان طبیعی بیمار در می آید که باعث طبیعی تر شدن و به زیبا تر شدن دندان است که هر کسی که بخواهد لبخندی زیبا تر داشته باشد از این نوع ماده استفاده می کند. این نوع پر کردگی توسط مردم محبوبیت بسیار بالایی دارد البته باید گفت که کامپوزیت همیشه نمی توانند بهترین گزینه باشند. مواد سازنده کامپوزیت نسبت به ترکیبات فلزی که در داخل پر کردگی آمالگام می باشد بسیار ضعیف تر است و دوام کمتری دارد بنابراین طول عمر یک پر کردگی کامپوزیت بسیار کمتر از آمالگام است. این پرکردگی فقط برای دندان هایی خوب است که دارای تاثیر بسیار کمی در غذا خوردن می باشد و برای دندان هایی که نقش اصلی را در خوردن غذا دارند انتخاب مناسبی نمی باشد.

گلاس اینومر

کودکان هم با اینکه دارای دندان شیری هستند دچار پوسیدگی دندان می شوند و باید آن ها را پر کند. برای کودکان از مواد رزین کامپوزیت یا گلاس اینومر استفاده می شود. این مواد فقط برای دندان های شیری استفاده می شود به خاطر این که به سرعت فرسوده شده و هنگام جویدن فشار زیادی را تحمل نمی کند پس برای دندان هایی که نقش زیادی در جویدن ندارند مناسب تر است

مراقبت از پر کردگی دندان تفاوتی با مراقبت از دندان های عادی ندارد و باید مانند آن ها بهداشت دهان و دندان رعایت شود البته ممکن است پس از درمان پر کردگی مقداری درد و احساس ناراحتی وجود داشته باشد که پس از مدتی آن احساس درد و ناراحتی فروکش می کند.

در برخی از موارد لازم پس از انجام عصب کشی دندان هنوز کارش تمام نشده است و در مواردی خاص نیاز به ترمیم دندان دارد ترمیم هایی مانند روکش های دندان که باید روی آن قرار دهید البته ممکن است که ترمیم دندان بلا فاصله پس از عصب کشی انجام نشود و نیازمند مقداری زمان باشد

قیمت عصب کشی

برای اطلاع از قیمت عصب کشی یا درمان ریشه با شماره 44624157_021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 7.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری