3

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت چیست؟

روکش ایمپلنت چیست

همانطور که می دانید ما در طول زندگی خود ممکن است به دلیل عوامل متفاوتی دندان خود را از دست بدهیم . بی دندانی نیز عوارض گوناگونی دارد مانند تحلیل استخوان ، حرکت دندان ها و کاهش زیبایی لبخند و …………….. . به همین دلیل افراد از درمان های بی دندانی استفاده می کنند مانند بریج و ایمپلنت . ایمپلنت از بهترین درمان های بی دندانی میباشد که اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم ابتدا پایه از جنس تیتانیوم در درون فک قرار داده می شود و سپس اباتمنت و روکش بر روی آن قرار می گیرد .

برای آشنایی کامل با مراحل ایمپلنت روی لینک زیر کلیک کنید .

مراحل ایمپلنت

ایمپلنت از سه جز اصلی تشکیل شده است : 1- فیکسچر – 2- اباتمنت – 3- روکش ایمپلنت یا پروتز

فیکسچر نقش همان ریشه دندان را ایفا می کند و اباتمنت به عنوان یک رابط بین فیکسچر و روکش است .

مراحل روکش ایمپلنت

مراحل روکش ایمپلنت

همانطور که گفته شد ، ابتدا پایه در درون فک قرار داده می شود و پس از قرار دادن این پایه باید صبر کرد تا با استخوان جوش بخورد ( این مرحله ممکن است چند ماه طول بکشد ) و بعد از اباتمت و روکش ایمپلنت بر روی آن قرار داده شود .

وقتی که زمان قرار دادن روکش ایمپلنت رسید ابتدا باید قالب گیری روکش ایمپلنت انجام شود .

مراحل قالب گیری روکش ایمپلنت

قالب گیری روکش ایمپلنت ابتدا به وسیله ماده خمیری شکل به نام آلژینات  انجام می شود . این ماده از جلبک های دریایی تهیه می شود و برای قالب گیری روکش ایمپلنت استفاده می شود.

مراحل قالب گیری به این صورت است که تری ابتدا  ایمپرشن کوپینگ را بر روی فیکسچر قرار می دهند و با استفاده از تری مواد قالب گیری را به داخل آن تزریق می کنند و طی زمان مشخصی صبر می کنند و اضافات ایمپرشن به بیرون می آید و ان را برش می دهند . سپس تری را به همراه ایمپرشن کوپینگ از فیکسچر جدا می کنند و به همان صورت برای لابراتور های ساخت دندان ارسال می شود و روکش ایمپلنت مناسب شما ساخته می شود .

مراحل نصب روکش ایمپلنت

بعد از انجام قالب گیری و ارسال قالب به لابراتور ، این روکش ها آماده می شوند و برای نصب بر روی دندان آماده می شوند . آخرین مرحله برای اتمام مراحل ایمپلنت ، نصب روکش ایمپلنت می باشد . این روکش ها را به مدت دو ساعت درون مواد ضد عفونی کننده قرار می دهند و این روکش ها بر روی اباتمنت سوار می شوند .

روکش موقت ایمپلنت

یکی از کاربردهای روکش موقت در ایمپلنت فوری است . در ایمپلنت فوری بعد از قرار دادن فیکسچر ، روکش موقتی بر روی آن قرار داده می شود تا پس از جوش خوردن آن ، روکش اصلی جایگزین شود . علت استفاده از این روکش موقت ایمپلنت این است که ظاهر و زیبایی لبخند فرد در طول درمان حفظ شود .

افتادن روکش ایمپلنت

دلایل افتادن روکش دندان بسیار متفاوت است و یکی از عوارض بعد از ایمپلنت دندان می تواند باشد . اتصال روکش ها ها متفاوت است اما نکته خوبی که وجود دارد این است که اگر به پایه و اباتمنت اسیبی وارد نشده باشد ، ایمپلنت ها به سادگی قالب جای گذاری ، تعویض هستند و مشکلی برای شما پیش نمی آورند .

انواع روکش ایمپلنت

روکش ها ایمپلنت بیشتر از جنس ها سرامیکی یا ترکیب فلز و چینی ساخته می شوند. از مهم ترین و بهترین روکش های ایمپلنت روکش های زیرکونیا و pfm است که کلینیک روشا نیز از این ایمپلنت ها استفاده می کند .

قیمت روکش ایمپلنت

قیمت روکش ایمپلنت

قیمت روکش ایمپلنت به همراه قیمت فیکسچر و جراحی در مقاله زیر آماده شده است و شما به سادگی می توانید مشاهده کنید .

قیمت ایمپلنت

لازم به ذکر است قیمت روکش ایمپلنت که یک میلیون تومان وارد شده است روکش زیر کونیا می باشد . همچنین روکش های زیرکونیا هزینه به نسبت بیشتری از pfm دارند .

برای آشنایی بیشتر با تفاوت این دو روکش به مقالات زیر مراجعه کنید .

روکش های زیرکونیا

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .