3

دندان عقل

دسترسی سریع

مقاله دندان عقل :

دندان عقل

دندان عقل :

دندان عقل

دندان عقل از سری دندان های دائمی است که به عنوان آخرین دندان دائمی در فک انسان رشد می کند . دندان دائمی در سنین حدود 18 تا 23 سالگی در دهان نمایان می شوند. دندان های دائمی معمولاً به دلیل برخی مشکلاتی که برای خود و دندان های دیگر ایجاد می کند معمولا توسط دکتر کشیده می شود.

دندان های عقل در پشت دندان های آسیاب در می آیند.دندان های عقل به طور معمولی 4 عدد است اما در بعضی افراد ممکن است 2 یا 3 عدد در فک آن رشد کند و حتی در برخی افراد نیز ممکن است اصلا دندان عقلی وجود نداشته باشد .

آیا حتما باید دندان عقل کشیده شود ؟

دندان عقل

خیر . اگر دندان عقل نهفته و نیمه نهفته نباشد و مشکل دیگری نداشته باشد ، نیازی به کشیدن ندارد اما شما باید به بهداشت این دندان اهمیت خاصی قائل شوید زیرا پوسیدگی این دندان به دندان کناری آسیب وارد می کند .

دندان های دائمی هر فرد 23 عدد است که 4 عدد از این دندان ها که دندان عقل نامیده می شود ، در پشت دندان های آسیاب و قوس دندانی رشد می کنند . این دندان ها از حدود سن 8 تا 10 در سالگی در فک شروع رشد کردن می کنند و تا سن حدودا 17 سالگی به رشد خود ادامه می دهند و معمولا در 18 تا 20 سالگی نمایان می شوند . اگر دندان عقل به درستی رشد کند، در سیستم جویدن موثر بوده و نیازی به کشیدن ندارد .

چرا به آن دندان عقل می گویند؟

زیرا نمایان شدن این دندان ها در دهان ، تقریبا همزمان به بلوغ فکری فرد است . به همین دلیل به آن دندان عقل گفته می شود .

عوارض دندان عقل :

دندان عقل

عفونت

باعث ایجاد بیماری لثه

ممکن است در صورت رشد نادرست به دندان مجاور صدمه وارد کند .

ایجاد کیست

درصورت رشد نادرست ممکن است باعث نامرتبی دندان ها می شود

دندان های عقل نهفته یا نیمه نهفته

دندان عقل نهفته یا نیمه  نهفته چیست ؟

دندان عقل

ممکن دندان عقل در زمان رشد ، در درون بافت نرم که منظور لثه است گیر کند و نمایان نشود که به آن نیمه نهفته گفته می شود . اما اگر دندان عقل در بافت سخت یعنی استخوان فک گیر کند،  به آن نهفته گفته میشود.

دندان های عقل نهفته باید به وسیله جراحی از دهان خارج شود زیرا در صورت خارج نشدن می تواند باعث التهاب لثه و مشکلات دیگر بشود .

بهترین سن برای جراحی دندان عقل چه سنی است؟

بهترین سن جراحی دندان عقل در سنین زیر 20 سالگی است زیرا ریشه دندان عقل قطور نشده است. البته کشیدن دندان عقل محدودیت سنی خاصی ندارد اما در سنین بالا ممکن است عوارض خاصی را به همراه داشته باشد .

مشکلات کشیدن دندان در سنین بالاتر:

زمانی که سن افراد بیشتر می شود ، ریشه دندان عقل قطور تر شده و جراحی آن به نسبت سخت می شود .

سرعت التیام در این سن کمتر است 

امکان آسیب به استخوان فک

چه زمانی دندان عقل به دندان آسیاب های دیگر آسیب می زند ؟

گاهی اوقات دندان عقل ، به جای صورت عمودی ، کمی صورت افقی در دهان رشد می کند و سبب آسیب به دندان آسیاب مجاور می شود . برای اطلاع از وضعیت دندان عقل خود بهتر است عکسبرداری انجام دهد و آن به دکتر خود نشان دهید.

برای بررسی دندان عقل و آشنایی بیشتر با جراحی عقل با شماره زیر تماس بگیرید .

44604157

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .