3

بریج دندان

دسترسی سریع

بریج دندان چیست

بریج دندان چیست

بریج دندان چیست

بریج دندان به معنای پر کردن فضای خالی دندان از دست رفته می باشد. به این منظور از دو دندان کناری فضای خالی بهره می بریم تا روکش یا دندان مصنوعی جدید را با تکیه به آنها در جای خالی محکم کنیم.اصولا برای بریج دندان جلو از بریج های سرامیکی استفاده می کنند تا زیبایی بیشتری داشته باشد .  عموماً برای ایجاد بریج دندان های مجاور نیاز به تراشیدن دارند تا بستر مناسبی برای حمایت از بریج دندان به وجود آورند. البته روش هایی نیز وجود دارند که بریج دندان بدون تراش را شامل می شوند که در ادامه در مورد آنها نیز صحبت خواهیم کرد.

انواع بریج

انواع بریج
انواع بریج

بریج دندان شامل انواع گوناگونی است که بسته به عوامل مختلفی است که از مهم ترین آنها جنس و فرم دندان های کناری فضای خالی را می توان نام برد. انواع بریج دندان نتیجه های متفاوتی را نیز به همراه خواهد داشت. پر استفاده ترین و معروف ترین این بریج ها را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

1- بریج ثابت یا سنتی

رایج ترین نوع بریج دندان ، مدل ثابت یا سنتی می باشد. به این صورت که دندان مصنوعی در وسط  است. به همراه دو تاج در دو طرف آن که هر کدام روی دندان های کناری در دهان قرار می گیرند. به منظور قرارگیری بهتر تاج ها و بریج ، دندان های کناری را نیز کمی می تراشند. همانطور که از نام این مدل پیداست ، این بریج را نمی توان برداشت و یا جا به جا کرد. بهترین مورد استفاده از این گزینه برای افرادی است که از مواد پر کننده برای دندان های مجاور فضای خالی استفاده کرده اند که به این ترتیب مکانی مناسب برای قرارگیری تاج ها خواهند داشت.

2- بریج معلق

این روش نیز مانند روش پیشین عمل می کند. تنها تفاوت موجود این است که برای اتصال نیازی به دو دندان در دو طرف نیست و تنها یک طرف برای کار گذاشتن بریج کفایت می کند. باز هم در این روش نیاز به تراشیدن دندان پایه است تا فضای خالی را به میزان لازم برای کارگذاری بریج برسانیم.

3- بریج مریلند

در این روش از طریق باله ای فلزی که از دو طرف متصل به دندان مصنوعی است به دندان های کناری متصل می شویم. این روش خاص پیوند عموماً برای دندان های جلو استفاده می شود مخصوصاً در مواردی که دندان های کناری فضای خالی در وضعیت پایداری قرار دارند. مزیت بسیار زیادی که این روش نسبت به روش های قبلی دارد این است که دندان پزشک نیازی به تراشیدن دندان های کناری ندارد و تنها مقداری تنظیم کردن کفایت می کند. کیفیت بریج و میزان کارکرد آن نسبت به روش قبلی به شدت بالاتر است.

قطعه فلزی متصل در بریج مریلند به سوی محو شدن پیش می رود که باعث می شود دندان های مجاور به مرور رو به سیاه شدن و همچنین متمایل به گسستن پیش بروند.

4- بریج کامپوزیت

روشی راحت و مناسب برای افرادی که نیاز به جایگزینی یک یا دو دندان افتاده دارند ، روش بریج کامپوزیت است. این روش در یک جلسه انجام می شود که طی آن ، دندان مصنوعی مستقیماً در فضای خالی جایگذاری می شود. باید مراقب باشید زیرا که مواد استفاده شده در این روش امکان جدا شدن و گسستن را دارند. از سیم یا روبانی تقویت شده که با نام ریباند شناخته می شود نیز می توان برای مقاومتر بودن بریج استفاده کرد. مشابه بریج مریلند ، از این بریج نیز می توان برای مواقع موقتی و یا بیماری های مقطعی استفاده کرد.

5- بریج ایمپلنت

بریج ایمپلنت

این روش نیز در طول سال های اخیر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هیچ صدمه ای به دندان های طبیعی جانبی وارد نمی کند. این روش برای دهان هایی که چندین دندان مجاور افتاده دارند ، پیشنهاد می شود که طی آن از بریج و دندان مصنوعی ، بین دو ایمپلنت استفاده می شود. این ایمپلنت ها به عنوان دو دندان مجاور برای ثابت شدن بریج ، بسیار مقاوم تر از تاج های گفته شده در روش های پیشین عمل خواهند کرد.

مزایای بریج

از مزایا بریج دندان علاوه بر بازیابی لبخند زیبا ، افزایش قابلیت تکلم و امکان جویدن راحت غذا را میتوان نام برد. حفظ شکل ظاهری صورت ، توزیع متعادل نیروی وارده بر دندان ها در هنگام گاز زدن و همچنین جلوگیری از به هم ریختن و نامرتب شدن دندان ها از دیگر مزایای بریج دندان به شمار می روند.

معایب بریج

معایب بریج
معایب بریج دندان

در ابتدا به علت ماهیت عمل مجبور به تراشیدن دندان های مجاور دندان افتاده هستیم که ممکن است کاملاً سالم باشند و این اولین عیب به حساب می آید. پس از قرارگیری بریج امکان صدمه دیدن دندان های مجاور که نگه دارنده بریج هستند ، وجود دارد. همچنین در صورت عدم قرارگیری صحیح تاج ها بر روی دندان های مجاور ، امکان انتشار باکتری و پلاک ها در زیر آنها وجود دارد. امکان به هم خوردن ساختار دندان ها بر اثر تاج ها نیز وجود دارد. اگر دندان های مجاور از قدرت و استحکام کافی برخوردار نباشند ، امکان فروریختگی بریج وجود دارد. در نهایت اگر دندان های مجاور تحت فشار زیادی قرار گیرند ممکن است مجبور به جایگزینی آنها با ایمپلنت شوید.

مراحل بریج

مراحل بریج
مراحل بریج دندان

مراحل نصب بریج دندان به صورت سنتی به ترتیب زیر دنبال می شود.

در ابتدا باید از دندان افتاده و دندان های مجاور قالب گیری کرد تا با بررسی آن میزان نیاز برای تراش دندان ها و اندازه دندان مصنوعی مشخص شود. سپس تراشیدن دندان ها انجام می شود. این تراش باید به قدری از قسمت مینای دندان ها صورت گیرد که فضای کافی برای قرار گیری تاج ها و دندان مصنوعی در قسمت خالی دهان به وجود آورد. در مرحله بعد عملیات قالب گیری را خواهیم داشت تا از میزان تراش دندان ها و اندازه مناسب بریج اطمینان حاصل کنیم . سپس قالب جدید ، برای ساخت بریج اصلی به آزمایشگاه فرستاده می شود و بریج موقت را برای محافظت از دندان های تراشیده شده استفاده می کنیم تا بریج اصلی آماده شود. پس از طی شدن مراحل ساخت بریج دندان با مراجعه مجدد به دندان پزشک بریج اصلی را جایگزین می کنیم و پس از اطمینان از راحت و متناسب بودن آن را می چسبانیم. در نهایت بعد از مطمئن شدن از استواری و قرارگیری صحیح ، بریج را با استفاده از مواد مخصوص در جای خود ثابت می کنیم.

عمر بریج

طول عمر بریج دندان عموماً بین 5 تا 15 سال است. عمر بریج دندان رابطه مستقیم با میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان فرد دارد. در صورت رعایت صحیح موارد مذکور ، عمر مفید بریج دندان به بیش از 10 سال به طول می انجامد.

قیمت بریج دندان

قیمت بریج دندان چقدر است ؟
برای اطلاع از قیمت بریج دندان و مشاوره رایگان با شماره 09307777221 تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید.

بریج بهتر است یا ایمپلنت

برای کسانی که قصد پر کردن جای خالی دندانی در دهانشان را دارند این سوال مطرح است که فرق بریج با ایمپلنت چیست ؟
در این قسمت به عنوان تفاوت بریج و ایمپلنت می پردازیم تا این سوال نیز برایتان پاسخ داده شود. در ابتدا ذکر این نکته الزامی است که بریج معمولاً 3 دندان را به صورت همزمان درگیر می کند و تنها در صورتی که دو دندان دیگر پر کردگی فراوانی داشته باشند این روش منطقی به نظر می رسد زیرا در غیر این صورت بخش زیادی از عاج این دندان ها باید تراشیده شوند. در دست دیگر ایمپلنت وابستگی به دندان دیگری ندارد و تنها جای خالی را پر می کند زیرا برای این کار یک پروتز دائمی در فک جاسازی می شود و به صورت مستقل خواهد بود. از لحاظ بحث رعایت بهداشت دهان و دندان نیز بریج سخت تر خواهد بود. زیرا علاوه بر سایر سطوح که نیاز به مراقبت و مسواک دارند ، سطح زیرین بریج نیز باید با نخ دندان تمیز شود  که دسترسی به همه سطوح نیز قدری به مشکلات آن هنگام مسواک و نظافت اضافه می کند. در حالی که ایمپلنت به این صورت نیست و نظافت آن به مراتب راحت تر خواهد بود. البته این نکته را باید مد نظر داشت که ایمپلنت برای افراد سیگاری و دیابتی و کسانی که وضعیت نامطلوبی از بهداشت دهان و دندان دارند اصلاً توصیه نمی شود زیرا یکپارچه شدن فلز پروتز استفاده شده با استخوان فک را با مشکل مواجه می کند. از منظر هزینه فرق بریج دندان با ایمپلنت در این است که بریج هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت دارد. اما باید در نظر داشته باشید بر خلاف ایمپلنت که تقریباً مادام العمر است ، بریج پس از چند سال نیاز به تعویض دارد. در مقایسه قدرت در جویدن بین دو مدل گفته شده ایمپلنت به بریج برتری دارد زیرا طبیعی تر و محکم تر است.

بریج بهتر است یا ایمپلنت

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .