ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی در اطفال ، ارتودنسی برای کودکان استفاده می شود که با نام ارتودنسی پیشگیری نیز شناخته می شود . با اینکه این ارتودنسی ها ،  بر روی دندان های شیری انجام می شود اما مزایا و تاثیرات زیادی بر روی دندان های دائمی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

دندان شیری :

دندان های شیری از حدود 5 ماهگی کودک شروع به رشد کردن می کنند و تقریبا تا حدود سه سالگی دندان های شیری کامل می شوند . دندان های شیری 10 عدد در فک بالا و 10 عدد در فک پایین هستند .

وقتی که کودک به سن حدودا 6 سالگی رسید ، این دندان ها شروع به لق شدن می کنند و به اصلاح می افتند.

در این سن دندان های شیری جای خود را به  32 دندان دائمی می دهند .

اهمیت دندان شیری :

دندان های شیری جدا از اینکه در جویدن ، تکلم و اعتماد به نفس کودک تاثیر دارند و سلامت آن بسیار مهم است ، اگر از این دندان ها به درستی مراقبت نشود ، ممکن است باعث بروز مشکل در دندان های دائمی بشود .

ارتودنسی اطفال :

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال نیز یک روش پیشگیری تقریبا شناخته می شود و تقریبا بهترین سن برای این درمان حدودا هفت سالگی است و بهتر است که والدین کودکان خود در این سن یا متخصص ارتودنسی ببرند تا در صورت نیاز درمان ارتودنسی شروع شود و اگر هنوز وقت مناسبی برای شروع درمان نبود ، دکتر تاریخ مراجعه بعدی شما را اعلام خواهد کرد.

ارتودنسی چیست ؟

به طور خلاصه ارتودنسی درمانی برای ناهنجاری فکی و نامرتبی دندان ها به کمک ابزار ارتودنسی است.

مقاله کامل درباره ارتودنسی

مزایا ارتودنسی اطفال:

1-جلوگیری از بروز مشکلات شدید

زمانی که ارتودنسی اطفال در کودکی آغاز می شود ، دندان های دائمی به مسیر درست خود هدایت می شوند و از بروز مشکلات شدید در بزرگسالی و دندان های دائمی جلوگیری می شود .

2-درمان ساده و طول درمان کمتر در بزرگسالی

انجام ارتودنسی اطفال که به ارتودنسی پیشگیری نیز شناخته می شود، باعث رفع بسیاری از مشکلات در دندان های دائمی می شود و گاهی حتی ممکن است  در بزرگسالی از انجام این درمان بی نیاز شوند .

اگر هم دندان های آن در بزرگسالی باز هم نیاز به ارتودنسی داشته باشد ، با درد و طول درمان کمتری همراه است.

3-از بین بردن برخی مشکلات فکی

کودکان به دلیل اینکه فک آن ها هنوز به طور کامل رشد نکرده است و فک انعطاف پذیری بیشتری دارد. با ارتودنسی اطفال می توان مشکلات را در همان مراحل اولیه شناسایی و درمان نمود .

4-سلامت لثه

ارتودنسی اطفال ، باعث افزایش سلامت لثه و دندان های می شود و مراقبت از لثه چه در کودکی و بزرگسالی بسیار مهم می باشد و تاثیری مستقیمی بر دندان ها دارد .

چه کودکانی نیاز به ارتودسنی اطفال دارند :

تشخیص اینکه آیا کودک شما نیاز به ارتودنسی اطفال دارد یا خیر ، به تشخیص متخصص ارتودنسی است و سن مناسب برای درمان را برای شما تعیین می کنند . اما کودکان زیر کاندیدایی برای ارتودنسی اطفال هستند :

  1. کودکانی که دندان های شیری خود را به دلیل پوسیدگی یا ضربه و یا دلایل دیگر زود هنگام از دست داده اند .
  2. بر عکس کودکان بالا ، کودکانی که سن  آن ها برای افتادن دندان های شیری آن گذشته است اما هنوز دندان های شیری آن ها نیفتاده استو ( افتادن دیرهنگام دندان های شیری ).
  3. کودکانی که از طریق بینی نفس نمی کشند و تنفس دهانی دارند .
  4. جلو یا عقب بودن فک کودکان
  5. وجود نامرتبی یا شلوغی در دندان های کودحک
  6. کم یا زیاد بودن دندان در کودک. به عبارت دیگر کودکانی که دندان اضافه دارند و یا دندان های آن به صورت مادر زادی کم است.

بهترین سن برای درمان ارتودنسی در کودکان چیست ؟

بهترین سن برای درمان ارتودنسی اطفال نمی توان به طور دقیق تعیین کرد و در هر کودک با کودک دیگر بستگی به وضعیت دندان های او متفاوت است و ممکن است اصلا کوک شما نیاز به ارتودنسی نداشته باشد.

اما بهترین راه ، این است که در سن هفت سالگی کودک را به پیش دندانپزشک متخصص ارتودنسی ببرید. در این سن مشکلات در  صورت وجود ، در مرحله اولیه درمان می شوند.

دلیل مراجعه در سن 7 سالگی این است که دندان دائمی های کودک در این سن شروع به رشد کردن می کنند و در صورت بروز مشکل در مراحل اولیه شناسایی می شوند.

اگر کودک شما در این سن برای درمان ارتودنسی اطفال مناسب نباشد ، دکتر تاریخ مراجعه بعدی را به والدین اعلام خواهد کرد.

سن درمان ارتودنسی اطفال بین 7 تا 12 است.

دندانپزشک مربوط به ارتودنسی اطفال چه کسی است  ؟

دندانپزشک متخصص اطفال ، تکنیک های مناسب رفتاری و روانشناسی و تعامل با کودکان را به خوبی یادگرفته است و  به درمان های پیشگیری یا ارتودنسی های ساده می پردازد.

شما برای درمان ارتودنسی اطفال ، باید به پیش متخصص ارتودنسی مراجعه کنید . از آنجایی که ارتودنسی اطفال به عنوان ارتودنسی پیشگیری نیز یاد می شود ، متخصص ارتودنسی به مشکلات و درمان های ارتودنسی در بزرگسالان آشنایی کامل دارد و درمان ارتودنسی کودک را به گونه ای انجام می دهد که کمترین مشکل در بزرگسالی داشته باشد .

البته ممکن است برای تعامل بیشتر کودک ، درمان ارتودنسی به پیش دندانپزشک متخصص اطفال ارجاع داده شود .

معمولا از چه ارتودنسی های برای کودکان استفاده می شود؟

کودکان به دلیل اینکه مسئولیت پذیری کمتری نسبت به بزرگسالان دارد ، معمولا برای آن ها از ارتودنسی های ثابت استفاده می شود تا درمان خودش کار خود را انجام دهد .

برای درمان های کودکان معمولا از بریس های ثابت فلزی ( ارتودنسی ثابت ) ، یا بریس های ثابت فلزی نامرئی ( ارتودنسی ثابت سرامیکی ) استفاده می شود و ساختار این ارتودنسی ها نزدیک به ارتودنسی بزرگسالان است .

آشنایی کامل با انواع ارتودنسی کلیک کنید.

مراقبت های ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال

کودکان در هنگام استفاده از ارتودنسی اطفال ، باید از خوردن غذاهای سفت و چسبنده مانند ادامس ، ته دیگ خودداری کنند .

از عادت های غلطی مانند جویدن مانند خودکار و مداد پرهیز کنند .

مراقبت از ارتودنسی در هنگام بازی یا ورزش

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری