عمر ایمپلنت دندان

عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی یک درمان برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند اما آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟ عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ اگر می خواهید پاسخ به این سوالات را بدانید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا در مورد صفر تا صد عمر ایمپلنت دندان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

عمر ایمپلنت دندان چند سال است ؟

ایمپلنت های دندانی به گونه طراحی شده اند که طول عمر دائمی داشته باشند اما به طور میانگین طول عمر مفید ایمپلنت دندان بین 25 الی 30 سال است و معمولا 95 درصد ایمپلنت های که کاشت می شوند، تا بعد از 10 سال نیز همچنان سالم و پایدار هستند.

بیشتر بخوانید » ایمپلنت دندان چیست ؟

پایه های ایمپلنت معمولا مقاومت بسیار بیشتری به نسبت سایر اجزا دارند و در برخی موارد روکش ایمپلنت به علت شکستگی، لب پرگی، تغییر رنگ و…. نیاز به تعویض پیدا می کنند. معمولا در 50 تا 80 درصد روکش های ایمپلنت در بین 15 الی 20 سال تعویض می شوند بدون اینکه مشکلی برای ایمپلنت شما ایجاد شود.

آیا ایمپلنت مادام العمر است ؟

ایمپلنت دندان در همه موارد کاشت، دائمی نیست و اما در صورت وجود استخوان سالم و خوب، انجام مراقبت های دهان و دندان، کاشت صحیح توسط متخصص و استفاده از برند های ایمپلنت با کیفیت طول عمر ایمپلنت های دندانی می تواند مادام العمر باشد.

عوامل کاهش عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی ممکن است در برخی شرایط و عوامل مختلف طول عمر آن به پایان برسد. در ادامه به بررسی برخی عوامل که سبب شکست ایمپلنت می شوند، می پردازیم.

عوامل کاهش عمر ایمپلنت دندان
عوامل کاهش عمر ایمپلنت دندان

1-عفونت

یکی از بزرگترین دشمنان ایمپلنت دندان، عفونت است که شکست درمان می شود. شایع ترین عفونت ایمپلنت بعد از جراحی رخ می دهد که معمولا به علت عدم مراقبت های ناصحیح بعد از جراحی، وجود ضعف در سیستم ایمنی و عدم زمان مناسب برای کاشت می باشد.

2-عدم مراقبت صحیح و کافی

ایمپلنت های دندانی شباهت زیادی به دندان طبیعی دارند و از نظر میزان مراقبت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ایمپلنت های دندانی مانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارند.

3-کاشت شل یا ناصحیح

کاشت شل یا ناصحیح نیز می تواند ایمپلنت دندان شما را با شکست مواجه کند و علت آن معمولا به علت مراجعه به پیش فرد بی دانش، تجربه و مهارت می باشد.

4- شکستن پایه ایمپلنت

شکستن پایه ایمپلنت معمولا نادر است اما در برخی موارد به علت فشار زیاد بر روی پایه ممکن است این مورد رخ دهد و طول عمر کاشت دندان به پایان برسد.

افزایش طول عمر ایمپلنت

همانطور که گفته شد، دوام ایمپلنت دندان بسیار بالا است و به علت شرایط خاصی ممکن است با مشکل مواجه شود. اما رعایت برخی نکات می توانید ماندگاری ایمپلنت دندان خود را تا مادام العمر افزایش دهید.

برخی از نکات کلیدی در افزایش طول عمر ایمپلنت :

  1. مراجعه به پیش یک متخصص با تجربه و مهارت
  2. استفاده از برند ایمپلنت معتبر و با کیفیت
  3. رعایت مراقبت های بعد جراحی
  4. رعایت بهداشت دهان و دندان
  5. در جریان قرار دادن پزشک درباره تمام دارو، بیماری های زمینه، سوابق و … خود

عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت

عمر ایمپلنت دندانی در هر شرایط و فرد به فرد متفاوت است اما علت این تفاوت در چیست ؟ در ادامه به معرفی برخی از عوامل مهم و موثر در طول عمر ایمپلنت دندان می پردازیم:

عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت
عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت

میزان سلامت و تراکم استخوان ناحیه ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی در درون استخوان فک قرار داده می شوند و مانند ریشه دندان به آن جوش می خورند. حال این همبستگی هر چه بهتر باشد و میزان استحکام استخوان فرد بیشتر باشد، پایه ایمپلنت با دوام تر خواهد بود.

وضعیت سلامتی و سیستم ایمنی فرد

همانطور که گفته شد یکی از دشمنان اصلی ایمپلنت دندان، عفونت است. در صورتی که سیستم ایمنی فرد ضعیف باشد و نتواند عفونت را مهار کند، می تواند ایمپلنت دندان با شکست مواجه شود.

میزان تخصص و تجربه پزشک

میتوان گفت مهم ترین عامل در موفقیت و مدت دوام ایمپلنت میزان تخصص پزشک می شود. تمامی موارد گفته شده توسط متخصص بررسی می شود و بهترین شرایط برای کاشت برای فرد مهیا می شود تا هیچ یک از این موارد برای فرد رخ ندهد.

میزان کیفیت برند ایمپلنت

برند های ایمپلنت دندان امروز توسط شرکت و کشورهای مختلفی ساخته می شود که هر کدام کیفیت مخصوص به خود را دارا می باشند. این پایه های ایمپلنت مهم ترین اجزای ایمپلنت هستند و مستقیما بر روی عمر مفید ایمپلنت دندان موثر هستند.

میزان مراقبت های فرد

ایمپلنت نیز مانند دندان به مراقبت نیاز دارد و عمر دندان ایمپلنت شده به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان شما مرتبط است و شما می توانید به مراقبت صحیح این طول عمر را بسط دهید.

عمر ایمپلنت دندان از نظر کشور سازنده

یکی از عوامل موثر در طول عمر ایمپلنت، برند سازنده پایه است. این برند های ایمپلنت کیفیت های متفاوتی دارند و معمولا کیفیت ایمپلنت ها در ایران به کشور سازنده آن سنجش می شوند. البته این مقیاس درستی این مقایسه نیست و باید صرفا برند مورد بررسی قرار گیرد و هر کشور می تواند برند های با کیفیت و بی کیفیت داشته باشد.

رتبه بندی عمر ایمپلنت کشور های مختلف :

عمر ایمپلنت آمریکایی

ایمپلنت های آمریکایی معمولاً کیفیت ساخت بالایی دارند و ایمپلنت آمریکایی زیمر در کلینیک روشا دارای ضمانت مادام العمر می باشد.

عمر ایمپلنت سوئیسی

ایمپلنت های سوئیسی دارای برند های مختلف و گوناگونی هستند و عمر متفاوتی دارند. به طور مثال ضمانت ایمپلنت اشترومن که لقب بهترین ایمپلنت دنیا را دارا است، در کلینیک روشا مادام العمر است و ضمانت ایمپلنت آیرس 20 سال می باشد.

عمر ایمپلنت کره ای

ایمپلنت های کره ای معمولا طول عمر کمتری نسبت به رقبای اروپایی خود دارند و ضمانت های ایمپلنت اروپایی در کلینیک روشا بین 2 تا 15 سال می باشد.

عمر ایمپلنت آلمانی

ایمپلنت های آلمانی نیز شهرت بسیار زیادی در جهان دارند و عمر آنها نیز بسیار بالا است. ایمپلنت آلمانی آرگون در کلینیک روشا دارای 20 سال ضمانت می باشد.

عمر ایمپلنت ایرانی

امروزه ایمپلنت های ایرانی دارای پیشرفت بسیار زیادی هستند و کیفیت آنها روز به روز در حال افزایش است. عمر ایمپلنت ایرانی امروزه بسیار مناسب می باشد اما به نسبت برند های اروپایی کمتر می باشد.

منبع : Are Dental Implants Permanent?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری