3

ارتودنسی دندان و انواع ارتودنسی دندان + فیلم ارتودنسی

فهرست مطلب

 

انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان برای مشکلات نامرتبی دندان ها و شکل استخوان فک مورد استفاده قرار می‌گیرند که این انواع ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک استفاده می شوند و هرکدام از این دو مدل انواع مختلفی دارند که در این مطلب مهمترین و پرطرفدارترین انواع ارتودنسی دندان را معرفی میکنیم. باما همراه باشید. قبل از هرچیز توضیح مختصری در مورد ارتودنسی دندان میدهیم و بعد انواع ارتودنسی را توضیح میدهیم.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان (Orthodontic) یک روش دیرینه از دندانپزشکی است که با استفاده از دستگاه های مخصوص ارتودنسی، مشکلات فک، نامرتبی دندان ها و انحراف های استخوانی را اصلاح و درمان میکند. با توجه به پیشرفت‌ روز افزون در علم ارتودنسی دندان، استفاده از انواع ارتودنسی دندان در هیچ زمانی تاکنون به این آسودگی و راحتی نبوده است.

درمانی برای دندان های نامرتب و ناهنجاری های فک که به کمک انواع ارتودنسی دندان آن ها را به سرجای اصلی شان و حالت صحیح برمی گرداند، ارتودنسی دندان نام دارد. قصد داریم در این مقاله درباره ی انواع ارتودنسی دندان برای شما توضیح دهیم.

انواع ارتودنسی دندان که در ادامه گفته می شود، بستگی به نظر دکتر دارد که آیا روی وضعیت دندان و فک شما اثر گذار است یا خیر. ابتدا دندان پزشک متخصص ارتودنسی، به کمک عکس دندانپزشکی و ویزیت و مشاوره رایگان در کلینیک دندانپزشکی روشا وضعیت دندان های شما را بررسی می کند و سپس به شما یک یا چند ارتودنسی دندان را پیشنهاد می دهد که شما می توانید از بین آنها نسبت به بودجه مد نظر یکی را انتخاب کنید.

اگر به ویزیت و مشاوره دندانپزشک متخصص نیاز دارید حتما فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و از مشاوره حضوری و رایگان پزشک متخصص دندانپزشکی روشا در جنت آباد بهره مند شوید.

همچنین می توانید با شماره 91091002-021 تماس بگیرید.

 

انواع ارتودنسی دندان

 

انواع ارتودنسی ثابت انواع ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت فلزی – ارتودنسی ثابت سرامیکی – ارتودنسی لینگوال – ارتودنسی دیمون

توجه ارتودنسی ثابت، ارتودنسی هایی هستند که در طول درمان، توسط بیمار نمی توانند از دهان خارج شوند و برای جابجایی حتما باید به پزشک خود مراجعه نمائید.

 

انواع ارتودنسی متحرک انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی نامرئی – ارتودنسی متحرک

توجه ارتودنسی متحرک، ارتودنسی هایی هستند که در هنگام  غذا خوردن می تواند توسط بیمار از دهان خارج شود و نیازی به مراجعه به پزشک ندارند.

 

پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت ارتودنسی دندان 1400 حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

ارتودنسی ثابت رنگی

 

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی از درمان های کارآمد با عملکرد بالا است که در این ارتودنسی ها به کمک سیم و نگین هایی که بر روی دندان های شما توسط متخصص ارتودنسی دندان متصل می شود، به مرور زمان دندان های شما را جا به جا می کند و همچنین به کمک کش هایی که به عنوان کش های رنگی نیز شناخته می شود، ناهنجاری فکی، زاویه تماس دندان های بالا و پایین را درمان می کنند.

 

فواید ارتودنسی ثابت

 

تاثیر و عملکرد بسیار بالا
هزینه مناسب نسبت به دیگر روش های ارتودنسی دندان
برای همه سنین اعم از کودکان و بزرگسالان مناسب است.
تقریبا می توان برای تمام ناهنجاری  فکی و نامرتبی های دندانی که به کمک ارتودنسی درمان میشود، استفاده کرد.
در این درمان نیازی به همکاری بیمار برای درمان (به جزء مراقبت و بهداشت دهان و دندان) وجود ندارد و درمان به خودی خود انجام می شود.

 

معایب ارتودنسی ثابت

 

نیاز به مراقبت بیشتر نسبت به دیگر روش ها 

(به دلیل وجود براکت و سیم ها، باید مراقبت از دندان ها با دقت بیشتری انجام شود تا از تجمع باکتری و پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.)

عدم حفظ زیبایی دهان و دندان

(این براکت ها و سیم ها در جلوی دندان قرار دارند، توسط دیگران دیده می شوند و روی زیبایی لبخند شما تاثیر دارند.)

متحرک نبودن ارتودنسی ثابت

(ارتودنسی ثابت فقط توسط پزشک از دهان خارج میشوند. شما نمی توانید در هنگام خوردن و آشامیدن آن ها را از دهان خود خارج کنید.)

ارتودنسی سرامیکی

 

ارتودنسی سرامیکی

 

ارتودنسی سرامیکی از لحاظ ساختار و مراحل، شبیه به ارتودنسی ثابت است و زیرمجموعه ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که در ارتودنسی سرامیکی، نگین هایی که بر روی دندان ها قرار می گیرند (براکت)، از جنس سرامیک هستند. این سرامیکی بودن براکت ها سبب زیبایی لبخند بیشتر در طول درمان می شود زیرا براکت های سرامیکی هم رنگ دندان هستند و به سختی دیده می شوند. ارتودنسی سرامیکی یکی از پرطرفدارترین روش های ارتودنسی است.

فواید ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی از لحاظ مزایا و معایب مانند ارتودنسی ثابت فلزی است با این تفاوت که در ارتودنسی ثابت سرامیکی سرامیک های ارتودنسی زیبایی دندان و لبخند در طول درمان را حفظ میکنند.

ارتودنسی لینگوال

 

ارتودسنی لینگوال

 

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی، ارتودنسی است که براکت ها سیم ها، در پشت دندان ها چسبانده می شوند به همین دلیل دیگر سیم ها و براکت دیده نمی شوند و زیبایی لبخند و اعتماد به نفس در افراد به طور کامل حفظ می شود. همچنین میتوان این نوع ارتودنسی دندان را جزوی از انواع ارتودنسی نامرئی دانست زیرا دستگاه های ارتودنسی بصورت نامرئی در پشت دندان ها متصل می شوند.

 

مزایای ارتودنسی لینگوال

 

معایب ارتودنسی لینگوال

به دلیل اینکه سیم ها و براکت ها در پشت دندان ها متصل می شوند، بیمار تا چند هفته اول در تلفظ کلمات با مشکل مواجه می شود اما بعد از چند هفته بیمار عادت می کند و مشکل تکلم او حل می شود.

ممکن است زبان با براکت ها و سیم ها برخورد کند و سبب زخم شدن زبان بشوند.

ارتودنسی لینگوال را برای همه دندان ها نمی توان استفاده کرد.

به دلیل اینکه، ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرد، باید مراقبت ها با حساسیت بیشتری انجام شود تا از بروز پوسیدگی به طور کامل جلوگیری شود.

 

ارتودنسی دیمون

 

ارتودنسی دیمون

 

ارتودنسی دیمون یا ارتودنسی های خودتنظیم، دارای براکت هایی هستند که با جا به جایی دندان، تنگ تر می شوند و به صورت اتوماتیک تنظیم می شوند. این براکت ها کوچک تر از براکت های ارتودنسی ثابت است و به همین دلیل زیبایی بهتر و با تجمع کمتر باکتری در اطراف براکت همراه است.

 

مزایای ارتودنسی دیمون

 

معایب ارتودنسی دیمون

 

ارتودنسی نامرئی

 

ارتودنسی نامرئی از روش های نوین ارتودنسی دندان می باشد که در آن با قالب گیری از دندان های شما، قالب های سرامیکی شفافی برای شما ساخته می شود، که به کمک آن ها درمان ارتودنسی خود را آغاز می کنید.

از مزیت دیگر این قالب ها متحرک بودن آن ها است. در ارتودنسی نامرئی متحرک بدلیل لینکه براحتی از دهان خارج می شوند می توانید هنگام خورد ن و اشامیدن آنها را از دهان خارج کنید.

این ارتودنسی های، به دلیل اینکه نیاز به همکاری بیمار دارد و فرد بیمار باید مسئولیت پذیر باشد، برای نوجوانان و بزرگسالان توصیه می شود.

زیرا کودکان باید همکاری لازم را داشته باشند و آن ها را از دهان خود خارج نکنند. همچنین مراقبت از این قالب ها برای شفاف ماندن آن ها، نیاز به اقدامات خاصی دارد که برای کودکان کمی سخت است.

 

فواید ارتودنسی نامرئی

 

معایب ارتودنسی نامرئی 

 

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک نیز، به کمک قالب گیری، برای شما ساخته می شوند و نامرتبی دندان های شما درمان می کنند.

این ارتودنسی ها متحرک هستند و هر وقت که بخواهید می توانید آن ها از دهان خود خارج کنید.

1-متحرک بودن

2-هزینه کمتر به نسبت ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی متحرک

زیبایی ارتودنسی های نامرئی و لینگوال را ندارند.

 

 

ارتودنسی رنگی 

ارتودنسی رنگی در واقع رنگ همان کش های رنگی یا بریس ها روی دستگاه ارتودنسی هستند که جهت استحکام و شکل دهی به شکل دندان ها استفاده می شوند و معمولا بر روی نگین های ارتودنسی ثابت استفاده می شود که ظاهری فانتزی و زیبا دارندو در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن ظاهر سیم های ارتودنسی بصورت رنگی و زیبا دیده می شوند. ارتودنسی رنگی به جهت فانتزی بودن معمولا برای کودکان و نوجوانان استفاده می شود و انتخاب رنگ این بریس های جذاب رنگی می تواند سرگرم کننده باشد.

ارتودنسی رنگی از انواع ارتودنسی می باشد که در بین کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارد. این اجزا رنگی ارتودنسی ظاهری فانتزی به سیم های ارتودنسی می دهند و در هر مرحله تعویض می توانید رنگ های دلخواه خود را انتخاب نمائید. این روش فقط در ارتودنسی ثابت قابل استفاده است. 

برای انتخاب رنگ ارتودنسی بهتر است افرادی که دارای رنگ پوست سبزه و تیره هستند از رنگ های شاد و روشن مانند آبی روشن، سبزفسفری، صورتی و.. استفاده کنند.

ارتودنسی رنگی

 

بهترین ارتودنسی دندان کدام است ؟ 

بهترین ارتودنسی دندان بصورت مستقیم با وضعیت نامرتبی دندان ها و استخوان فک شما دارد و همچنین هزینه مورد نظر شما بسیار مهم است. بصورت کلی قبل از معاینه دقیق متخصص ارتودنسی نمی شود نظر قطعی داد اما ارتودنسی های متحرک و ارتودنسی نامرئی جزو بهترین ارتودنسی دندان ها هستند زیرا دارای مزیت های بیشتری نسبت به بقیه هستند اما کمی گران هستند. هر کدام از ارتودنسی ها مزایا و معایبی دارند، باید دید که وضعیت دندان و فک بیمار چگونه است و سپس با آنالیز هرینه و خواسته های او، ارتودنسی که می توانید نیاز او را رفع کند، پیشنهاد می شود.

ارتودنسی ارزان و راحت حق شماست...
برای بررسی و مشاوره رایگان می توانید به کلینیک دندانپزشکی روشا مراجعه نمائید و از شرایط مشاوره رایگان توسط متخصص بهره مند شوید همچنین برای پرداخت آسان و بدون دغدغه شما عزیزان طرح ارتودنسی قسطی را در نظر گرفته ایم که با پرداخت هزینه ماهیانه بسیار مقرون بصرفه می توانید از دندان هایی زیبا لذت ببرید. 

 

کدام ارتودنسی برای من بهتر است؟

پاسخ این سوال را فقط دندانپزشک متخصص به وسیله معایناتی که انجام می دهد ، می تواند بگوید که برای کدام ارتودنسی مناسب هستند .

 

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .