3

روکش دندان

دسترسی سریع

rukesh

روکش دندان برای دندان هایی استفاده می شود که دیگر ترمیم کردن آن ها نمی تواند تاثیر گذار باشد. اگر دندانی پوسیدگی بیش از اندازه ای داشته باشد نمی توان دندان را پر کرد و برای آن دندان ها از روکش استفاده می کنند. اگر دندانی دچار عفونت ریشه شده باشد باید تحت درمان ریشه قرار گیرد و معمولا بعد از درمان ریشه برای دندان هایی که دارای عفونت زیاد بوده اند از روکش ها استفاده می شود. دندان هایی که روکش می شوند تا همیشه باقی نمی مانند ممکن است در زیر روکش دچار پوسیدگی شده یا بعد ها نیاز به درمان ریشه داشته باشند. ممکن هم است که دندان ها با درمان ریشه و یا پر کردن دندان ترمیم شوند و نیازی به روکش نباشد. روکش ها به صورت انتخوابی می باشد و آن ها علاوه بر جلوه ای که به دندان ها می دهند باعث می شوند که دندان ها به صورت کاملا ایزوله زیر روکش بمانند و درصد خرابی آن ها نزدیک به صفر بشود. این مسئله باعث می شود که عمر دندان آسیب دیده افزایش یابد.

مراحل نصب روکش

بعد از مراحل درمانی دندان ها ، دندان پزشک معاینات لازم را انجام می دهد و دندان را مقداری تراش داده و فرم می دهد تا روکش دندان به درستی روی آن فیکس شود. سپس به قالب گیری می پردازد. یک پلاک که حاوی خمیر مخصوص قالب گیری می باشد را در داخل دهان گذاشته و فشار می دهد. پس از این فشار ها فرم دهان بر روس خمیر های قالبگیری میافتد. این قالب ها را بعد از انتخواب جنس روکش دندان به لاراتوار ها مخصوص دندان پزشکی فرساتده تا توسط متخصصین ساخته شود. در طی این مدت دندان پزشک یک روکش موقت یا یک پانسمان بر روی دندان می گذارد تا روکش دائم ساخته شود. پس از ساخته شدن روکش تست های لازم برای اندازه بودن روکش ، ضخامت و … انجام می شود. اگر همه چیز کاملا دقیق و درست باشد روکش با با چسب مخصوص روکش به دندان می چسبانند و نصب روکش تمام می شود.

چرا روکش؟

روکش های دندانی علاوه بر آن که دندان را زیبا تر می کنند و فرم دندان را برای جویدن و… درست می کنند ، باعث ایزوله شدن دندان ها می شوند. یعنی اگر روی دندانی روکش نصب شود باعث می شود که ساتار دندان سالم باقی بماند و از دندان محافظت شود.

انواع روکش ها

روکش ها از فلزات وآلیاژ های مختلفی ساخته می شوند که به آن ها می پردازیم

روکش های استیل

این روکش ها به صورت موقت برو روی دندان ها گذاشته می شود تا زمانی روکش دائم دندان آماده شود و تا آن زمان از دندانی که دچار آسیب شده است محافظت می کند.

روکش های رزین

این روکش ها نسبت به بقیه روکش ها از قیمت کمتری برخوردار است اما به مرور زمان فرسوده می شود و زودتر آسیب می بیند

روکش های سرامیک – فلزی

این روکش ها از ترکیب سرامیک و فلز ساخته می شوند این روکش ها از استحکام بالای برخوردارند و طبیعی ترین و بهترین گزینه برای روکش دندان ها می باشند ولی در گاهی اوقات خط فلزی روکش مخصوصا در مرز لثه مشخص می شود برای همین این روکش ها برای دندان های آسیاب و دندان های انتهای دهان بسیار مناسب می باشند.

روکش های تمام سرامیک

این روکش ها برای افرادی می باشد که به فلزات حساسیت نشان می دهند و به شکل طبیعی می باشند و برای دندان های جلو گزینه مناسبی می باشند

روکش های تمام فلز

این روکش ها از ترکیبات فلزات مختلفی مانند طلا ، پلاتینیوم ، کبالت ، نیکل ، کروم و… ساخته می شود. این روکش ها برای جویدن بسیار مناسب می باشند و بسیار دیر فرسوده می شوند.

روکش دندان

مراقبت های پروتز های دندانی

قیمت روکش

روکش ها دندانی به علت جنس های مختلقی که دارند متفاوت می باشند. برای اطلاعات بیشتر با شماره 44624157 تماس بگیرید.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .