تفاوت لمینت و کامپوزیت

یکی از اصلی ترین معیار های زیبایی چهره داشتن لبخندی زیبا است. میزان زیبایی و ظاهر دندان شما می تواند تاثیر بسیار زیادی بر میزان اعتماد به نفس شما داشته باشد. هر چه زیبایی لبخند شما بیشتر باشد می تواند بر جذابیت و جوانسازی چهره شما تاثیر گذار باشد. کامپوزیت و لمینت دو مورد بهترین درمان ها برای زیبایی لبخند می باشند و در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت لمینت و کامپوزیت بپردازیم.

تفاوت کامپوزیت و لمینت تفاوت کامپوزیت و لمینت

ممکن است هر فردی بنا بر دلایل مختلفی دچار نقص و عیوب ظاهری دندانی شده باشد و فضاهای نا همواری بین دندان هایشان به وجود آمده باشد. امروزه دیگر نگرانی برای این دسته از مشکلات نباید داشت زیرا راه حل هایی مانند لمینت دندان و کامپوزیت می تواند این مشکل را به راحتی رفع نمایند. لمینت و کامپوزیت روش هایی برای فراهم کردن زیبایی دندان ها در حوزه دندان پزشکی هستند. این دو روش روکش های نازکی هستند که با روش های مختلفی بر روی دندان نصب می شوند و عیب های دندانی را رفع می کنند.

اینکه کدام یک از روش ها برای شما مناسب باشد بهتر است ابتدا تفاوت های لمینت دندان و کامپوزیت را بدانید تا بتوانید به خوبی تصمیم گیری کنید. جایگذاری مناسب و طراحی زیبای روکش ها بر روی دندان بیمار می تواند درصد قابل توجهی زیبایی فرد را بهبود بخشد.

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت دندان 

کامپوزیت و لمینت دندان هر یک مزایای منحصر به فردی در پوشاندن عیوب ظاهری دندانی دارند. در این بخش می خواهیم کاربردهای لمینت و کامپوزیت را به صورت مختصر بیان کنیم.

کامپوزیت یا لمینت کامپوزیت یا لمینت

کاربرد لمینت دندان در پوشاندن عیوب ظاهری:

 • اصلاح فرم بد دندان ها در صورتی که کج یا بد شکل باشند.
 • ترمیم کردن ظاهر دندان هایی که شکسته و یا ترک خورده هستند.
 • تغییر رنگ دندان هایی که با بلیچینگ یا روش های دیگری نمیتوانند اصلاح شوند.
 • تغییر رنگ و پوشاندن لکه های دندانی که بر روی دندان ثابت شده اند.
 • رفع کوتاهی دندان هایی که به هر دلیلی ساییده شده باشند.
 • رفع فاصله های ایجاد شده بین دندان ها با استفاده از لمینت دندان امکان پذیر است.

کاربرد کامپوزیت دندان در پوشاندن عیوب ظاهری:

 • لب پریدگی های جزئی که برای دندان پیش امده باشد رفع می شود.
 • اگر فاصله دندان ها نیاز به پر کردن جزئی داشته باشد.
 • ترمیم و اصلاح فرم دندان های خرگوشی را فراهم میکند.
 • در صورتی که دندان ها عیب ظاهری نداشته باشند و فقط نیاز به تغییر رنگ دندانی داشته باشند.
 • افرادی که نمیخواهند فرم و جایگاه دندانی نامناسب خود را با ارتودنسی درمان کنند و به کامپوزیت رو می آورند.

چه افرادی گزینه مناسبی برای لمینت یا کامپوزیت نیستند؟

همه افراد نمی توانند گزینه مناسبی برای استفاده از این دو روش درمان زیبایی دندان باشند. افرادی که دارای شرایط زیر هستند بهتر است ابتدا درمان کرده و در صورتی که بیماری آن ها  درمان پذیر نیست بهتر است استفاده از این دو روش را فراموش کنند. مواردی که فرد گزینه مناسبی برای کامپوزیت یا لمینت نباشد عبارتند از:

کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان ؟ کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان ؟

افرادی که دارای بیماری های فعال لثه ای و یا پوسیدگی دندانی باشند.

پیش از آن که دندان های خود را لمینت یا کامپوزیت کنید باید تحت نظر یک متخصص دندانپزشکی بیماری های فعال لثه ای و پوسیدگی دندانی بیمار بررسی شود. ممکن است ساختار دندانی برخی از افراد به حدی از دست رفته باشد که استحکام کافی برای دریافت لمینت یا کامپوزیت دندان نداشته باشد . در این صورت بهتر است از روش تاج دندانی برای این دسته از افراد استفاده نمود.

ممکن است دندان بیمار در مکان نامناسبی قرار گرفته باشد یا به شدت آسیب دیده باشد.

ممکن است دندان های فرد به شدت آسیب دیده باشد و یا دچار بهم ریختگی شدیدی باشد. در این صورت ابتدا باید فرد از درمان ارتودنسی استفاده کند تا دندان ها در مکان مناسب خود قرار گیرند سپس اقدام به انجام لمینت دندان یا کامپوزیت نمود.

بیمارانی که دارای عادت های بد غذایی و استفاده ابزاری از دندان ها باشند.

افرادی که از دندان های خود به خوبی مراقبت نمی کنند و یا استفاده ابزاری از دندان می کنند گزینه مناسبی برای لمینت یا کامپوزیت نیستند زیرا می توانند باعث ایجاد آسیب  برای روکش دندانی خود شوند. در صورتی که عادت به خوردن مواد غذایی سفت و سخت مانند ته دیگ یا … هستید بهتر است عادت های غذایی خود را ترک کنید و یا تغییر دهید تا بتوانید مدت زمان بیشتری از روکش های خود استفاده کنید.

مهم ترین تفاوت  لمینت دندان و کامپوزیت دندان 

مهم ترین تفاوت هایی که بین دو روش وجود دارد مدت زمان نصب این دو روش بر روی دندان و فرآیند کاشت آن ها است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان از نظر مدت زمان نصب

بزرگترین تفاوتی که بین کامپوزیت ها و لمینت ها وجود دارد مدت زمان نصب این دو روکش است. برای نصب کامپوزیت دندان تنها یک الی دو ساعت زمان مورد نیاز است. میزان مهارت و تخصص پزشک در طراحی و پولیش کردن دندان در نصب روکش های کامپوزیت دندان در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود.

برای نصب لمینت دندان نیاز است حداقل دو الی سه جلسه به مطب پزشک مراجعه شود. در جلسه اول باید آماده سازی دندان انجام و پروسه قالب گیری دندان آغاز شود. تقریبا 14 روز زمان نیاز است تا روکش های دندانی در لابراتوار تهیه و ساخته شود. در جلسه دوم روکش و یا پوسته لمینت بر روی دندان نصب می شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان از نظر فرآیند نصب و کاشت

کامپوزیت دندان لایه هایی است که بر روی دندان قرار می گیرد و میزان مهارت و تخصص پزشک می تواند بر اصلاح شکل، طول و رنگ روکش ها تاثیر گذار باشد. روش کامپوزیت دندان کم تهاجمی و قابل بازگشت است. زیرا در این روش به بافت دندان ها هیچ آسیبی وارد  نمیشود و میتوان در صورت عدم رضایت پس از چند سال این روکش ها را ریموو نمود. در این روش مینای دندان به صورت کامل سالم می ماند و آسیبی به دندان وارد نمی شود.

اما زمانی که می خواهید لمینت سرامیکی نصب کنید باید مینای دندان شما به اندازه ضخامت روکش لمینت تراشیده شود تا روکش پیوند بهتری با دندان داشته باشد. همین پیوند بسیار مستحکم باعث می شود دوام و طول عمر لمینت دندان افزایش یابد. به دلیل تراشیدن مینای دندان این روش غیر قابل بازگشت و تهاجمی است. بدین منظور که نمی توان از دندان بدون روکش لمینت استفاده نمود زیرا زیبایی ظاهری دندان بر اثر تراشیدن مینای دندان از بین می رود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان از نظر دوام و طول عمر آن ها با یک دیگر

طول عمر و دوام لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. به صورت عادی تقریبا لمینت دندان دو برابر بیشتر از کامپوزیت دندان عمر می کند. عمر لمینت دندان حدود 10 الی 15 سال است و عمر کامپوزیت دندان حدود 5 الی 7 سال است. البته این حداکثر ها را برای زمانی به کار می برند که فرد به خوبی از دندان های خود مراقبت کرده باشد. در غیر این صورت ممکن است در همان سال های آغازین استفاده از روکش لمینت یا کامپوزیت آسیب ظاهری به آن ها وارد شود و دیگر قابل استفاده نباشند. البته کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم دارد اما برای لمینت دندان باید تعویض صورت گیرد و لمینت نمی تواند ترمیم شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر میزان مقاومت و استحکام آن ها

استحکام لمینت دندان بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. استحکام لمینت دندان به دلیل ساخته شدن در لابراتوار های پیشرفته و با استفاده از فناوری های نوین بیشتر از کامپوزیت دندان است. این مقاومت و استحکام لمینت دندان باعث می شود روکش ها در برابر هر گونه ضربه و فشار مقاوم باشند. در این صورت احتمال ساییدگی یا شکستن دندان بسیار کاهش میابد.  میزان مقاومت لمینت در برابر تغییر رنگ و رنگ پذیری نیز بسیار بالا است.  اما کامپوزیت دندان در زمان سریع تری زرد شده و رنگ خود را از دست می دهد. البته کامپوزیت هایی که امروزه با تکنولوژی نانو هیبرید یا میکروفیل ساخته می شوند دارای مقاومت بهتر و بیشتری در برابر کامپوزیت های قدیمی تر هستند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان از نظر هزینه و اختلاف قیمت

اگر برای اصلاح طرح لبخند خود به دنبال راه حلی کم هزینه هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از روش کامپوزیت دندان است. قیمت و هزینه مورد نیاز برای لمینت دندان چندین برابر بیشتر از کامپوزیت دندان است. زیرا کامپوزیت ها با هزینه بسیار کمتری در کارخانه ها تولید می شوند و فرآیند نصب آن ها راحت تر و کم هزینه تر از لمینت دندان است.

مراقبت های لمینت و کامپوزیت دندان

همان طور که بالاتر بیان کردیم میزان مراقبت از روکش های لمینت و کامپوزیت دندان می تواند تاثیر بسیار خوبی بر سلامت و ماندگاری آن ها داشته باشد. سه مورد از مهم ترین مراقبت های لازم بعد از نصب کامپوزیت و لمینت دندان عبارتند از:

مراقبت های کامپوزیت و لمینت دندان مراقبت های کامپوزیت و لمینت دندان

 1. به صورت ایده آل باید بعد از هر وعده غذایی از مسواک استفاده کرد. در صورتی که نمی توانید پس از هر وعده دندان های خود را با مسواک شست و شو دهید بهتر است حداقل روزی دو مرتبه از مسواک استفاده نمائید. خمیر دندانی که برای مسواک زدن استفاده می کنید بهتر است خمیر دندان های ضد سایش باشد تا کیفیت روکش لمینت یا کیفیت روکش کامپوزیت شما کاهش پیدا نکند.
 2. بعد از هر وعده غذایی بهتر است از نخ دندان استفاده نمایید. به صورت ایده آل باید در طول شبانه روز دو مرتبه از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان به این علت است که مواد غذایی باقی مانده بین دندان های بیمار به صورت کامل از بین برود. هر چه مواد غذایی بین دندان ها باقی بماند باعث می شود دندان ها زودتر پوسیده شود. در صورتی که دندان ها پوسیده شود طبیعی است که روکش ها از لق شده و مجبور به تعویض آن ها شوید. تعویض روکش می تواند هزینه سنگینی برای بیمار داشته باشد. پس بهتر است روزی یک الی دو مرتبه از نخ دندان استفاده کنید تا هر چه مواد غذایی بین دندان های شما وجود دارد خارج شود.
 3. بهتر است یک مرتبه در طول روز یا حداقل سه مرتبه در طول هفته از دهانشویه استفاده نمائید. دهانشویه هایی که آنتی سپتیک هستند بهتر است برای شست و شوی دهان و دندان های روکش شده استفاده شود. البته استفاده بیش از حد از دهانشویه می تواند دردسر آفرین باشد پس بهتر است به اندازه کافی از دهانشویه استفاده کنید. مخصوصا پس از نوشیدن و خوردن مواد غذایی رنگدانه دار بهتر است سریعا دندان های خود را با دهانشویه یا آب خالی شست و شو دهید تا تغییر رنگ پیدا نکند.
 4. استفاده از هر گونه دخانیات اعم از قلیان، سیگار و مواد مخدر پس از نصب روکش های لمینت و کامپوزیت ممنوع می باشد. در صورتی که قادر به ترک آن ها نمی باشید بهتر است از آن ها کمتر استفاده کنید زیرا مقاومت روکش ها در برابر رنگ پذیری را کاهش می دهند و ممکن است در زمان کوتاهی روکش های شما زرد رنگ شده و دچار تغییر رنگ شوند.
 5. استفاده از هرگونه نوشیدنی رنگدانه دار را ترک یا کمتر کنید. مشروبات الکلی و نوشیدنی هایی مانند آب هویج یا آب زرشک می تواند رنگ روکش های لمینت و کامپوزیت را کدر تر و به مرور مخصوصا روکش های کامپوزیت دندان را دچار تغییر رنگ کند.
 6. استفاده از میوه ها و نوشیدنی های سفید و بی رنگ را افزایش دهید. بهتر است از میوه هایی هم چون سیب یا موز در هفته اول پس از نصب لمینت یا کامپوزیت استفاده کنید. لبنیاتی مانند پنیر ، ماست، کشک و خامه می تواند در مقاومت اولیه روکش ها در برابر رنگ پذیری تاثیر گذار باشد.
 7. از لمینت و کامپوزیت های خود استفاده ابزاری نکنید. با استفاده دندان های خود گره ها را باز نکنید. عادت جویدن ناخن توسط دندان هایتان را فراموش کنید تا روکش های شما دچار لب پریدگی زیاد نشود.
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری