ورم صورت بعد از ایمپلنت ( + علت و درمان )

ورم صورت بعد از ایمپلنت

بعد از انجام جراحی ایمپلنت دندان ممکن است، برخی عوارض به سراغ شما بیایند که در برخی موارد طبیعی و در برخی موارد غیر طبیعی هستند. ورم صورت بعد از ایمپلنت یکی از عوارض ایمپلنت دندان است، که اگر در زمانبدی صحیح اتفاق بیفتد، طبیعی است.

در این مقاله به بررسی علت ورم بعد از ایمپلنت، درمان و نحوه کاهش و همچنین به بررسی پاسخ سوالاتی از قبیل آیا بعد از ایمپلنت صورت ورم می کند ؟ ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول میکشد ؟ خواهیم پرداخت.

علت ورم صورت بعد از ایمپلنت چیست ؟

تورم یا ورم صورت بعد از ایمپلنت ( swelling after dental implant ) یک واکنش طبیعی بدن برای مقابله با تروما است یا واکنش در برابر آسیب است و به علت تجمع مایع در بافت است. میزان ورم یا کبودی بعد از ایمپلنت بسته به تعداد ایمپلنت، پیچیدگی جراحی، میزان حساسیت بدن و ……. ممکن است میزان آن متفاوت باشد.

به طور مثال در افرادی که 6 ایمپلنت کاشت می کنند با یک ایمپلنت کاشت می کنند، میزان ورم متفاوت است. البته میزان تورم و واکنش بدن در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول میکشد ؟

ورم بعد از ایمپلنت تا روز های 2 الی 3 روز بعد از جراحی، به اوج خود می رسد اما بعد از آن آرام آرام به سمت بهبودی می رود و ممکن است بین 7 تا 9 روز به طول بینجامد. در صورتی که بعد از گذشت این زمان هیچ بهبودی مشاهده نکردید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

درمان ورم صورت بعد از ایمپلنت

مصرف داروی برای ورم ایمپلنت
مصرف داروی برای ورم ایمپلنت

استفاده از کمپرس سرد در 72 ساعت اولیه در کاهش تورم بعد از جراحی بسیار موثر است اما بعد از این ساعت بعد از کمپرس گرم مرطوب استفاده شود. بهتر است در کمپرس سرد بعد از ایمپلنت سرما با به صورت مستقیم بر روی پوست قرار ندهید و 20 دقیقه بر روی ناحیه قرار دهید و 20 دقیقه به استراحت دهید.

کمپرس سرد برای ورم ایمپلنت
کمپرس سرد برای ورم ایمپلنت

تغذیه بعد از ایمپلنت دندان، نقش مهمی در کاهش بسیاری از عوارض دارد که ورم بعد از ایمپلنت نیز از این قاعده مستثنی نیست. مصرف مواد غذایی نرم، مقوی و ولرم پیشنهاد میشود و مصرف مایعات بسیار مهم است. از مصرف مواد غذایی داغ و سفت پرهیز کنید.

همچنین مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان اعم کلم بروکلی، اسفناج، سیب زمینی، چای سبز و … می تواند نقش زیادی در کاهش تورم ایمپلنت داشته باشد.

پیشنهاد می شود که تا چند روز بعد از جراحی ایمپلنت، از فعالیت جسمانی سنگین پرهیز کنید و استراحت می تواند به بدن فرصت ریکاوری بدهد و تورم کمتری را فرد احساس کند و زود تر بهبود حاصل کند.

معمولاً پیشنهاد می شود در 72 ساعت بعد از جراحی، سر را بالاتر از بدن قرار دهید و هنگام خواب حتما یک بالش مناسب در زیر سر خود قرار دهید که سبب کاهش گردش خون در آن ناحیه می شود که سبب کاهش درد، خونریزی و تورم بعد از ایمپلنت می شود و همچنین به بدن فرصتی برای بهبودی می دهد.

بالا نگه داشتن سر برای ورم ایمپلنت
بالا نگه داشتن سر

رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از ایمپلنت دندان، نکات خاصی دارد و اهمیت ویژه ای نیز دارد. این موارد می تواند در جلوگیری از عفونت ایمپلنت و بروز بسیاری از عوارض جلوگیری کند.

چه زمانی ورم بعد از ایمپلنت خطرناک است ؟

تورم و دردی بعد از جراحی که بعد از 10 روز نیز هیچ بهبودی در آن مشاهده نمی شود، می تواند نشانه وجود یک مشکل در ایمپلنت باشد و حتما باید با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتی که التهاب چندین وقت بعد از جراحی نیز ایجاد شد، نیز می تواند نشانه عفونت ایمپلنت باشد و حتما باید سریعاً پیگیری بشود.

چه مواردی ورم بعد از ایمپلنت را تشدید می کند ؟

  1. مصرف سیگار، دخانیات و الکل
  2. مصرف برخی از دارو های خاص
  3. عدم رعایت دستورالعمل های پزشک و مراقبت های ایمپلنت
  4. ایمپلنت در جای مناسبی قرار نگرفته باشد.
  5. عدم مصرف به موقع آنتی بیوتیک ها
  6. حساسیت به فلز تیتانیوم
  7. بروز عفونت ایمپلنت

پرسش و پاسخ ورم ایمپلنت دندان

آیا بعد از ایمپلنت صورت ورم می کند ؟

بله . تورم یا ورم بعد از ایمپلنت بخشی از روند طبیعی بهبودی بعد از جراحی است و نباید باعث نگرانی فرد باشد و معمولاً بعد از 2 الی 3 روز بهبود پیدا می کند.

میزان تورم بعد از ایمپلنت چقدر است ؟

میزان تورم بعد از ایمپلنت وابسته به تعداد ایمپلنت، شرایط جراحی، میزان حساسیت و واکنش بدن فرد، سن فرد، میزان رعایت مراقبت های فرد و… متفاوت است و به همین علت ممکن است در هر فرد متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری