راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان

دندان ها یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشند. دندان اولین مرحله سیستم گوارشی بدن است و نقشی اساسی را در خوردن و آشامیدن ایفا می کند. دندان ها یکی از حساس ترین نقاط بدن می باشند که زیاد دچار خرابی می شوند. یکی از خرابی های دندانی که بسیار رایج می باشند پوسیدگی دندان ها می باشد . پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها و باکتری های داخل دهان از خود اسیدی تولید می کنند که باعث می شود دندان کم کم تجزیه شود و ایجاد سوراخ در دندان شود. پوسیدگی ها دندانی اگر زود رفع نشوند باعث می شوند که دندان دچار درد شدید شده و بعد از مدتی دچار عفونت شود و دندان از دست برود.

دندان ها یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشند. دندان اولین مرحله سیستم گوارشی بدن است و نقشی اساسی را در خوردن و آشامیدن ایفا می کند. دندان ها یکی از حساس ترین نقاط بدن می باشند که زیاد دچار خرابی می شوند. یکی از خرابی های دندانی که بسیار رایج می باشند پوسیدگی دندان ها می باشد . پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها و باکتری های داخل دهان از خود اسیدی تولید می کنند که باعث می شود دندان کم کم تجزیه شود و ایجاد سوراخ در دندان شود. پوسیدگی ها دندانی اگر زود رفع نشوند باعث می شوند که دندان دچار درد شدید شده و بعد از مدتی دچار عفونت شود و دندان از دست برود.

چه چیزی باعث پوسیدگی دندان ها می شود؟

باکتری ها و مواد غذایی که در بین دندان ها گیز می کند مهم ترین عامل پوسیدگی ها دندانی می باشند. پلاک ها دندانی یک محل برای تجمع باکتری است که باکتری های موجود در آن از مواد قندی داخل غذاها تغزیه می کنند. پلاک های دندانی به طور مدوام در حال تکثیر و رشد می باشند و در اثر مصرف قند از خود یک اسید تولید می کنند که این اسید باعث پوسیدگی دندان ها می شود. عدم مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باعث می شود تا میکروب ها و مواد غذایی در بین دندان ها بماند و باعث پوسیدگی دندان ها شود. ماده فلوراید نیز یکی از موادی است که از دندان ها در برابر اسید هاحفاظت می کند اگر این ماده به اندازه کافی دندان ها نرسد باعث می شود که دندان ها زودتر دچار پوسیدگی شوند. این ماده نیز در دهان شویه های حاوی فلوراید و در بعضی از منابع آب شهری نیز وجود دارد. داشتن بیماری هایی مانند دیابت به پوسیدگی دندان ها کمک می کند. مصرف دخانیان و مواد مخدر باعث از بین رفتن دندان ها می شود. خشکی دهان نیز یکی از عوامل پوسیدگی دندان است. بزاقی که در دهان وجود دارد باعث می شود تا مواد قندی و اسید ها را بشورد و از بین ببرد. خشکی دهان می تواند دلیل های زیادی داشته باشد که حتما باید درمان شود.

پوسیدگی دندان چگونه مشخص می شود؟

پوسیدگی ها دندانی در مراحل اولیه خود و حد سطحی علائمی ندارند ولی اگر پیشرفت کنند دارای علائم زیر می شوند

  • حساس شدن دندان ها
  • ایجاد سوراخ قابل مشاهده در دندان
  • ایجاد لکه های سفید یا سیاه بر روی دندان ها
  • ایجاد دندان درد بدون علت
  • احساس درد در هنگام گاز زدن
  • ایجاد درد در زمان خوردن مواد غذایی سرد یا شیرین
  • چگونه از پوسیدگی های دندانی جلوگیری کنیم

مسواک بزنید

مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها یکی از مهم ترین عوامل جلوگیری و پیش گری از پوسیدگی ها دندانی می باشد. مسواک زدن باعث تمیز شدن دندان ها می شوند و این تمیز مردن باعث می شود تا باکتری های مخرب از دندان ها دور بماند. مسواک های الکتریکی طبق تحقیقات دارای نتایج بسیار بهتری نسبت به مسواک های معمولی هستند. این مسواک ها راحت تر و بهتز دندان ها را تمیز مردن و از فشار بیهودن آوردن به دندان و لثه جلوگیری می کند و باعث می شود که از تحلیل رفتن لثه جلوگیری شود. زمانی که لثه ها عقب نشینی بکنند باعث می شوند که سطح بیشتری از مینای دندان ها و ریشه ها دندان ها در معرض تماس با مواد غذایی قرار گیرد. در این زمان نه تنها دندان ها دچاز حساسیت بیشتری می شوند بلکه در معرض خطر بیشتری نیز قرار خواهند گرفت. این مسواک ها در بازار ، لوازم بهداشتی و داروخانه ها در دسترس می باشند.

از نخ دندان استفاده کنید

نخ دندان نیز یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند از پوسیدگی دندن ها جلوگیری کند. طبق نظر دندا پزشکان نخ دندان نیز از مسواک مهم تر می باشد. نخ دندان از ضعیف شدن دندان ها جلو گیری می کند و در مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها را خارج می کند. استفاده از نخ دندان روزی یک بار واجب است چون مناطقی را تمیز می کند که مسواک به آن ها دسترسی ندارد. استفاده از نخ دندان یک مسئله ساده است که بیشتر افراد آن را به صورت اشتباه انجام می دهند. برای استفاده صحیح از نخ دندان حتما از دندان پزشک خود سوال کنید.

خمیر دندان فلوراید

فلوراید ماده است که از دندان ها در برابر اسید باکتری ها محافظت می کند. این ماده از تولید کردن اسید مخرب توسط باکتری های پلاک ها جلوگیری می کند. این اسید ها در اثر تولید شدن باعث پوسیدگی و تخریب دندان ها می شوند. در زمان خریدن خمیر دندان حتما دقت کنید که حاوی فلوراید باشد.

دهان شویه

قبل از خواب و یا بیرون رفتن از خانه از دهان شویه استفاده کنید تا فضای دهانی را به صورت کامل تمیز کند. دهانشویه حاوی فلوراید باعث می شود تا مینای دندان ها بازسازی شود. دهان شویه می تواند اثر بسیار خوبی برای دندان های حساس داشته باشد.

استفاده از مواد غذایی که دارا کلسیم بالایی می باشند بسیار به حفظ دندان ها کمک می کند ولی با رعایت تمامی این موارد سالی یک بار نزد یک دندان پزشک بروید تا مشکلات دندانی شما را بررسی کرده و از آن ها جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 7.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری