3

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

ارتودنسی نامرئی

اینویزیلاین یک روش بسیار مناسب برای منظم و مرتب کردن دندان ها بدون استفاده از براکت و سیم های ارتودنسی است. برخی روش ارتودنسی نامرئی را با نام ارتودنسی ژله ای می شناسند.  در این روش یکسری پلاک یا ردیف کننده شفاف و نازک برای مرتب کرد دندان های شما استفاده می شود. پلاکی که برای شما استفاده می شود به صورت اختصاصی و منحصر به فرد است و توسط تکنولوژی  تصویر برداری سه بعدی رایانه ای ساخته می شود. پلاک هایی که ساخته می شود را باید به مدت دو هفته درون دهان خود قرار دهید و هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خود خارج کنید. به همین علت در هر نوبت که به پزشک خود  مراجعه می کنید  تعدادی پلاکتحویل شما می گردد. جایگزین کردن پلاک ها هر دو هفته با پلاک بعدی باعث می شود به مرور و اندک اندک دندان شما حرکت کرده و در مکان دقیق خود که ارتودنتیست تعیین می کند قرار گیرد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی در واقع یکی از انواع درمان های ارتودنسی است که می توان آن را جدید ترین نوع درمان در رده ارتودنسی ها شناخت.  از این ارتودنسی نیز مانند انواع دیگر برای مرتب کردن و صاف کردن دندان ها استفاده می شود.  و اغلب افرادی از این نوع ارتودنسی استفاده می کند  که حساسیت خاصی برای دیده شدن سیم ها بر روی دندان خود دارند و نمی خواهند در هیچ صورتی  زیبایی دندان هایشان از بین برود .  در ارتودنسی نامرئی از بریس های شفاف که با استفاده از طراحی سه بعدی رایانه ای ساخته شده اند استفاده می شود. معمولا برنامه های طراحی رایانه ای میزان جا به جایی را تخمین می زنند و سپس اقدام به ساخت بریس ها می کنند.

ارتودنسی نامریی چیست و عملکرد آن  چگونه است؟

ارتودنسی نامرئی یا الاینر ها  پلاک های شفافی هستند که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی با نایت گاردها دارند. این قالب های متحرک اغلب از جنس پلاستیک هستند و با وارد کردن نیروی تدریجی به دندان ها آن ها را در مسیر از پیش تعیین شده حرکت می دهند. مراحل ساخت پلاک های الاینر با استفاده از دستگاه های دیجیتالی  و نرم افزارهای پیشرفته انجام می شود. در زمان استفاده از ارتودنسی نامرئی دیگر نیازی به استفاده از سیم و براکت فلزی نیس و شما با استفاده از پلاک می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. در واقع هر پلاک به صورت منحصر به فرد برای یک فرد ساخته می شود و کاربرد دیگری نخواهد داشت.

بهتر است هر پلاک 3 هفته و 22 ساعت مورد استفاده قرار بگیرد تا بتواند حرکاتی که مد نظر پزشک برای روند درمان است را  به وجود آورد. البته باید برای خوردن و آشامیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پلاک را از دهان خود خارج کنید.

گاهی ممکن است برای اعمال برخی نیروها نیاز داشته باشید از اتچمنت هایی بر روی دندان خود استفاده کنید که اغلب پزشک دستورالعمل استفاده و مراقبت از آن را برای شما شرح می دهد. در صورتی که دندان های شما نیاز به کشیدن، درمان بیماری های لثه، پر کردن یا عصب کشی یا روکش داشته باشد بهتر است ابتدا درمان پزشکی را شروع کرده سپس اقدام به قالب گیری و آغاز استفاده از درمان ارتودنسی برای اصلاح نظم دندان ها و اصلاح طرح لبخند نمائید.  زمانی که از الاینر های شفاف استفاده می کنید اغلب از آخرین پلاک مورد استفاده به عنوان ریتینر استفاده می شود.

مزایای ارتودنسی نامرئی چیست؟

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی بسیار کوتاه تر از ارتودنسی عادی و سنتی است اما طول درمان آن به نوع بریس های مورد استفاده و شرایط مصرف آن ها بستگی دارد. معمولا بین 12 تا 18 ماه زمان نیاز است ولی ممکن است در شرایط خاص این مدت زمان کمی طولانی تر شود.

البته بریس های فلزی درست است ظاهر مناسبی ندارند اما عملکرد آن ها نسبت به بریس های سرامیکی و نامرئی بهتر است و علت آن هم سفت و سخت بودن آن ها است. اما بریس های سرامیکی چون استحکام کمتری دارند باید مدت زمان بیشتری بر روی دندان باقی بمانند. اما الاینر های شفاف بین 9 الی 15 ماه زمان نیاز دارند و گاها ممکن است این زمان به 12 تا 24 ماه هم به طول انجامد. مدت زمان درمان در این روش بستگی به میزان نامرتبی و تراز نبودن دندان ها دارد.

آشنایی با انواع ارتودنسی نامرئی

تقاضای بیماران برای استفاده از ارتودنسی نامرئی بیشتر است زیرا زمانی که صحبت می کنند و یا لبخند می زنند امکان دیده شدن دستگاه ارتودنسی بر روی دندان آن ها بسیار کم است. 

ارتو نامرئی

ارتودنسی های نامرئی در سه نوع مختلف ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با موارد همرنگ و ارتودنسی با پلاک های شفاف ارائه می گردد که هر یک مزایا و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد.  بزرگ ترین تفاوتی که این سه روش با یک دیگر دارند قابلیت برداشتن آن ها است. منظور از قابلیت برداشتن این است که ارتودنسی با پلاک شفاف را می توان به آسانی برای تمیز کردن دهان و دندان ها از دهان خارج کرد و به همین علت جزو دسته ارتودنسی های متحرک قرار می گیرد، اما دو نوع ارتودنسی لینگوال و  ارتودنسی با موارد همرنگ  ا نمی توانید خودتان به راحتی از دهان خارج کنید  و در دسته ارتودنسی ثابت قرار خواهند گرفت. این سه نوع ارتودنسی نامرئی عبارتند از:

ارتودنسی نامرئی لینگوال

در استفاده از این روش، ارتودنسی با براکت های لینگوال، سیم های ارتودنسی باید در سطح پشت دندان های فک بالا و فک پایین چسبانده شود. اغلب متخصصان دندان پزشکی استفاده از این نوع ارتودنسی را پیشنهاد نمی کنند  زیرا این نوع ارتودنسی برای زبان مزاحمت ایجاد می کند و فضای زیادی از داخل دهان را اشغال می کند. اغلب این ارتودنسی ها بیشتر در معرض شکستگی هستند. و همین می تواند یکی از ویژگی های منفی آن باشد.

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

در این روش از ارتودنسی نامرئی باید از پلاک های شفاف و یا نامرئی که دستگاه های بسیار شفاف و بی رنگ هستن استفاده نمود. اغلب نوع ناهنجاری دندانی می تواند تعیین کننده مجوز استفاده از این نوع پلاک نامرئی شفاف باشد. که در واقع مجوز استفاده از این نوع درمان در جلسه معاینه توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود. در صورتی پزشک تایید کرد و شما مجاز به استفاده از آن شدید باید هر دو الی سه هفته یک بار به متخصص خود مراجعه کنید تا پلاک ها برایتان تعویض شود. به دلیل آن که این پلاک ها بسیار شفاف هستند زمانی که با بیمار صحبت می کنید هرگز متوجه وجود آن ها بر روی دندان خود نمی شوید.

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

در استفاده از این روش باید از براکت هایی که هم رنگ دندان هستند و بسیار شفاف هستند استفاده شود. جنس براکت ها در این روش با براکت هم رنگ دندان اغلب از پلاستیک یا سرامیک است. استفاده از این روش بسیار مرسوم و محبوب است. این نوع درمان برای هر نوع نا هنجاری مناسب است. زیرا دارای استحکام و زیبایی بسیار بالایی است و برای گفتار یا ساختار دندانی فرد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. د

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

این روش در واقع مرتب نمودن دندان ها با استفاده از ردیف کننده اما بدون هیچ گونه سیم است. در این روش از تکنولوژی CAD/CAM استفاده می شود تا بتوان ترتیب دندان ها را منظم کرد. در این روش تعدادی ردیف کننده بدون سیم و با پلاک های شفاف ساخته می شود تا طرح درمان مشخص شده از سمت دندان پزشک جهت تغییر و منظم نمودن ترتیب قرار گیری دندان ها را انجام دهد.

قیمت ارتودنسی نامرئی

این نوع از ارتودنسی ها به علت تعداد قالب های متفاوت و به هم ریختگی های مختلف دارای قیمت های متفاوتی است. برای اطلاع بیشتر با شماره 91091002 تماس بگیرید.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .