سرجیکال گاید چیست | کاشت ایمپلنت با سرجیکال گاید

با توجه به اینکه امروزه ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش هایی است که برای دندان های از دست رفته استفاده می شود، احساس نیاز به حضور سرجیکال گاید به وجود آمده است. کشات ایمپلنت دندان نیز یک نوع جراحی است و طبیعی است که عوارض یا مشکلاتی که در جراحی های دیگر ممکن است پیش آید نیز در این روش به وجود آید. مشکلاتی که ممکن است حین و یا بعد از کاشت ایمپلنت دندان به وجود آید عبارتند از: عدم قرار گرفتن ایمپلنت دندان در مکان مناسب خود، احتمالی آسیب رسیدن به رشته و رگ های عصبی فک در صورت عدم تشخیص و ایجاد التهاب و تورم بعد از کاشت که در نهایت منجر به شکست ایمپلنت می شود. سرجیکال گاید آمده است تا دقت کاشت ایمپلنت دندان را بالا برده و در نتیجه این درمان مهم تاثیر مثبتی ایجاد کند.

سرجیکال گاید چیست ؟

البته با توجه به پیشرفت هایی که در تکنولوژی و فناوری های امروز رخ داده است درمان کاشت ایمپلنت دندان با موفقیت  بالاتری انجام می شود. سرجیکال گاید یا دستیار راهنمایی جراحی نیز توانسته است تغییر و پیشرفت زیادی در این زمینه ایجاد و به  متخصصین کمک بسیار بزرگی کند. متخصصین ایمپلنت دندان با سرجیکال گاید ها می توانند دقت بالاتری در انجام جراحی های پیچیده ایجاد کنند. مخصوصا در کاشت ایمپلنت فوری می توانند بسیار موثر واقع شوند.

سرجیکال گاید سرجیکال گاید

 

سرجیکال گاید ها یا راهنمای جراحی یک وسیله ای است که می تواند به متخصص ایمپلنت این امکان را بدهد را ایمپلنت های دندانی را در مکانی دقیق و با کمترین میزان جراحی قرار دهد. روش کار این راهنمای جراحی به این صورت است که باید یک اسکن از دندان ها  و یک CBCT از فک بیمار گرفته شود و در رایانه توسط نرم افزار طراحی گاید ادغام شود تا بتوان اعصاب فک، سینوس، ریشه دندان‌های مجاور و تراکم استخوان فک بیمار را پیش از هر اقدامی بررسی کرد تا بهترین مکان  و کمترین جاحی را برای آن انجام داد.

از ویژگی های مهمی که راهنمای جراحی دارد میزان دقت بالای آن است. علاوه بر این می توان به قابلیت های مهم آن مانند قابلیت جا به جایی، نگهداری و تمیز کردن اشاره نمود. با استفاده از راهنمای جراحی پزشک دیپگر دچار خطای دید نخواهد شد و در همین راستا باید هزینه جراحی کاهش یابد. معمولا سرجیکال گاید ها را از جنس رزین می سازند و حفره هایی در بدنه خود دارد. داخل این حفره ها ها باید sleeve  با قطره های مختلفی قرار بگیرد تا روند دریل کردن به صورت دقیق و مطلوب انجام شود.

سرجیکال گاید سرجیکال گاید

در روش های سنتی و قبلی ایمپلنت ها بدون سرجیکال گاید درون استخوان فک قرار داده می شد  که در این صورت هیچ متخصص ایمپلنتی نمی توانست تضمین کند که ایمپلنت دندان درون بهترین مکان خود قرار داده شده است یا خیر؟ در این روش های قدیمی خطای انسانی و  شرایط مختلف بیمار در زمان دریل کردن می توانست تاثیر بسیار زیادی بر انجام روند جراحی ایجاد کند. هر چه خطای حین کاشت ایمپلنت دندان بیشتر باشد قطعا عمر ایمپلنت کاهش میابد و ممکن است به بافت نرم دهان بیمار در طول درمان آسیبی وارد شود که البته وقتی است. اما اگر از سرجیکال گاید در حین ایمپلنت استفاده شود در صورتی که در سال های اول ایمپلنت دچار شکست شود امکان ترمیم استخوانه  دیگر بافت های نرم دهان بیمار امکان پذیر است.

سرجیکال گاید چه تاثیری بر موفقیت کاشت ایمپلنت دندان دارد؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است بیماران داشته باشند این است که کاشت ایمپلنت با استفاده از سرجیکال گاید چه تاثیر و مزیتی نسبت به روش عادی کاشت ایمپلنت دندان دارد؟ متخصص ایمپلنت می تواند با استفاده از به کار گیری تکنیک های مناسب و استفاده از راهنمای جراحی یک روش با کمترین میزان خطا و کاملا قابل پیش بینی را برای کاشت ایمپلنت دندان به کار گیرد. زیرا با سرجیکال گاید شکاف کمتری و دقیق تری درون استخوان فک ایجاد می شود و همین باعث می شود دوره درمان کاشت ایمپلنت دندان به مقدار قابل توجهی کوتاه تر شود. در این نوع کاشت ایمپلنت دندان راهنمای جراحی برای هر بیمار از یک طرح درمان منحصر به فرد با شرایط دهانی وی طراحی می کند.

مزایا سرجیکال گاید

مهم ترین مزیت استفاده از سرجیکال گاید در کاشت ایمپلنت دندان این است که اجازه نمی دهد به ساختار آنوماتیک آسیبی وارد شود، از انقباض و انهدام رگ های آلوئولار جلوگیری می کند. متخصصین ایمپلنت با استفاده از سرجیکال گاید می توانند یک برزنامه جراحی  با هدف مثبت و نتیجه بسیار سودمند توسعه دهند.

مزایا سرجیکال گاید مزایا سرجیکال گاید

از مهم ترین مزیت هایی که سرجیکال گاید در ایمپلنت دارد استفاده از ساختارهای پشتیبانی در طول برنامه ریزی طرح درمان است. این برنامه ریزی طرح درمان عبارتند از: دندان، مخاط، استخوان و گاهی اجزای ایمپلنت. به صورت کلی سرجیکال گاید طراحی شده است تا ایمپلنت ها دقیق تر و در زمان کمتر و جراحت کمتر درون استخوان فک کاشته شوند و در حین کاشت ایمپلنت دندان اعصاب فک، سینوس و ریشه دندان به دقت بررسی شود تا خطای جراحی به حداقل ممکن برسد.

 

انواع سرجیکال گاید

انواع سرجیکال گاید بر اساس نشست

  • Tooth support surgical guid
  • Mucosa support surgical guide
  • Bone support surgical guide

انواع سرجیکال گاید بر اساس کیت دریلینگ

  • Pilot drilling surgical guide
  • Fully Guided surgical guide

یکی از معتبر ترین درمان ها در زمینه جراحی مجازی  طراحی و ساخت راهنمای جراحی ایمپلنت با کمک کامپیوتر یا  CAD/CAM است. راهنمای جراحی در واقع با کمک کامپیورت و سه بعدی سازی بخشی از فرایند کاشت ایمپلنت دندان را بر عهده می گیرد. مزیت این رو این است که حتی اگر به یک پزشک غیر متبحر هم مراجعه کنید با استفاده از این روش می تواند یک نتیجه بسیار دقیق برای درمان شما بدست آورد. معمولا خطاهایی که در حین جراحی ایمپلنت با کامپیوتر  رخ می دهد ناشی از نقص هایی است که در مراحل مختلف به وجود آمده است که می تواند مربوط به عکس سی بی سی تی و یا رادیوگرافی باشد. عوامل دیگری که می تواند بر میزان خطاها تاثیر گذار باشد عبارتند از: روش ثابت نگه‌داشتن راهنمای جراحی دردهان و کیفیت و کمیت ساختار استخوان موضعی.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری