3

چه کارهایی که به دندانها آسیب می رساند

سلامت دندان ها یکی از مهم ترین نکاتی می باشد که باید هر فرد به آن توجه کند. دندان مرحله اول دستگاه گوارشی بدن می باشد و سلامت آن واجب است. دندان ها ممکن است در طول عمر خود دارای مشکلاتی مانند پوسیدگی ، عفونت ریشه و … شوند اما چه عواملی باعث تحریک دندان ها شده و به آن ها آسیب وارد می کند. در این پست ما به چند تا از عواملی که آسیب جدی به دندان ها وارد می کند اشاره می کنیم.

مسواک زدن نادرست

مسواک زدن کار ساده ای نیست. مسواک زدن نا درست باعث می شود که لثه ها عقب نشینی کرده و ملتهب شود و باعث شود که دندان ها دچار آسیب جدی شوند. بهتر است روش صحیح مسواک ردن را یاد بگیرید تا به دندان هایتان آسیب وارد نشود.

فشار زیاد به بدن

ورزشکارانی که ورزش هایی انجام می دهند که دارای تمرینات استقاماتی بالایی دارد ، دندان هایشان زودتر خراب می شوند. دانشمندان و محققان هنوز دلیل اصلی آن را پیدا نکرده اند اما نزدیکترین نظریه آن تغییر میزان بزاق دهان می باشد. طبق تحقیقات نشان می دهد هرچه تمرینات افراد سخت تر و شدید تر می باشد ، مزیان سرعت و احتمال تخریب دندان های آن ها بیشتر است.

دندان قروچه یک نوع عادت می باشد که افراد در هنگام عصبانیت ، استرس و یا شرایط ناگوار دندان های خود را به یک دیگر فشار می دهند. این کار باعث می شود که به مرور زمان دندان ها لق شود یا ساییده شود و در بعضی از موارد ممکن است که دندان ها بشکنند. این عادت باعث می شود که آسیب بسیار زیادی به دندان ها وارد شود. بعضی از افراد نیز در خواب به دلیل اختلال در خواب ، دندان هایشان را به یک دیگر بفشارند. این کار مبنی بر استرس و خشم نیست. برای این که آسیبی به دندان ها در خواب وارد نشود دندان پزشکان یک نایت گارد را برای محافظت از دندان ها برای این گ.نه افراد پیشنهاد می کنند.

شست و شو بیش از اندازه

ممکن است که با شست و شو دهان خود توسط مواد شوینده مخصوص احساس تمیزی زیادی در دهان خود بکنید. این که دهان و دندان ها پاکیزه باشند خوب است اما استفاده بیش از اندازه از این مواد به علت دارا بودن اسید های مخصوص خوب نیست. این اسید ها مینا وعاج دندان ها را از بین می برند. استفاده زیاد از این مواد باعث می شود که دندان ها حساس شده و مینای دندان آسیب ببیند.

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها به روش های مختلف ممکن است باعث بروز آسیب های دندانی شود. سفید کردن دندان ها باعث بروز حساسیت های دندانی نیز می شود. این حساسیت طی چند روز با مصرف دارو ها مخصوص از بین می رود ولی ممکن است لثه های فرد در هنگام انجام دادن این درمان احساس سوزش کند.

رژیم های غذایی

بعضی از مواد غذایی دارای مقدار بالایی از اسید می باشند که این اسید ها باعث می شود مینای دندان ها آسیب ببیند. این اسید ها باعث می شود که مقاومت دندان ها در برابر پوسیدگی کاهش یابد. این مواد غذایی شامل : آب نبات های دارای شکر ، قهوه ، نوشابه ، لیمو ، پرتغال و….

نخوردن آب

آب های شهری دارای مقداری فلوراید می باشند که باعث می شود که از دندان ها محافظت کند. این مقدار از مواد فلوراید ، استحکام دندان ها و مقاومت آن ها را افزایش می دهد .همچنین نوشیدن آب باعث می شود تا مواد غذایی باقی مانده در دهان از بین برود.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .