پر کردن دندان

مقاله پرکردن دندان

پرکردن دندان

پرکردن دندان در کلینیک دندانپزشکی روشا

برای داشتن دهانی سالم، حفظ مناسب بهداشت دهان ضروری است. به منظور سالم نگه داشتن دهان، دندان پزشکان سراسر دنیا و همچنین دندانپزشکان کلینیک دندانپزشکی روشا توصیه می ­کنند که حداقل دو بار در روز دندان خود را مسواک بزنید. انجمن دندان ‌پزشکی آمریکا توصیه می ‌کند که دندان‌ های خود را به طور حرفه ‌ای تمیز کرده و آن ها را هر شش ماه یک ‌بار یا زمانی که دندان ‌پزشک تان توصیه می ‌کند، معاینه کنید.

حذف هر یک از بخش ‌های مراقبت دهان، می ‌تواند منجر به مشکلات جدی، از جمله حفره های دندان و مشکلات لثه شود. با این حال، اگر حفره شکل بگیرد، دندان پزشک می ‌تواند با پر کردن دندان، به بازیابی آن کمک کند.

دندانپزشکی روشا

سوراخ دندان چگونه شکل می ‌گیرد؟

حفره یا سوراخ یک چاله است که به عنوان نتیجه پوسیدگی در دندان شما شکل می ‌گیرد. پوسیدگی وقتی رخ می ‌دهد که اسیدها و باکتری های حاصله از غذاهای مختلف و نوشیدنی‌ ها، مینای دندان شما را از بین می ­برند. همانطور که اسیدها مینای دندان را می ‌خورند، باعث ایجاد نقاط ضعفی می ‌شوند که در نهایت منجر به ایجاد سوراخ یا همان حفره می ‌شود. زمانی که درون یک دندان حفره شکل می ‌گیرد، نمی توان روند آن را معکوس کرد. با این حال، می ‌تواند درمان شود. یکی از رایج‌ ترین راه ‌هایی که برای درمان آن انجام می شود، پر کردن است.

اگر دندان را به موقع پر نکنید، چه اتفاقی می ‌افتد؟

اگر در یکی از دندان‌ ها یک حفره دارید، پس نباید این وضعیت را به راحتی قبول کنید. بی ‌توجهی به حفره ‌های دندان می ‌تواند منجر به عواقب جدی ای در زمینه سلامتی دندان شما شود. بیایید نگاهی به این امر بیندازیم که چه اتفاقی می ‌افتد اگر از پرکردن دندان آسیب ‌دیده خودداری کنید:

  • نیاز به درمان کانال ریشه ایاجتناب از رسیدگی به دندان ‌های تخریب ‌شده از طریق پرکردن، منجر به تخریب گسترده ساختار دندان می ‌شود، که این امر حتی می ‌تواند منجر به تخریب بافت مغز دندان نیز بشود. وقتی این اتفاق می ‌افتد، مغز دندان مورد سرایت قرار می ‌گیرد و تنها گزینه شما برای تعمیر دندان، درمان کانال ریشه ای است.
  • از دست دادن دندانعدم انجام اقدامات پیشگیرانه در زمان مناسب می ‌تواند منجر به تخریب ساختار طبیعی دندان شود، که در برخی شرایط دیگر نمی ‌توان آن دندان را نجات داد. دندان در نهایت می ­شکند و می ­افتد.

روش های مختلف پرکردن دندان چیست؟

در دندان پزشکی از روش های مختلفی به منظور پر کردن دندان ها برای باز گرداندن سلامت کامل به دندان‌ های شما استفاده می شود:

گلاس آیونومر

اینها مواد پر کننده رنگی دندان هستند که پر از پودر شیشه اند و با اسید رقیقی مخلوط می ‌شوند. این مواد معمولا در بازیابی دندان ‌ها در کودکان و یا ترمیم موقت به کار می ‌روند.

یکی از ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد پرکننده گلاس آیونومر این است که یون ‌های فلورید را به حفره دهانی وارد می ‌کند که در کشتن باکتری ‌هایی که باعث ایجاد حفره می شوند، مفید هستند. آن ‌ها هم چنین در ایجاد دندانی قوی ‌تر و مقاوم در برابر گسترش حفره ‌ها نیز مفید هستند.

با وجود جنبه ‌های سودمند آن ‌ها، پرکننده گلاس آیونومر دارای قدرت کافی به منظور استفاده به عنوان مواد پر کننده دائمی یا به منظور بازسازی دندان‌ های عقب نیست.

آمالگام

کلینیک دندانپزشکی روشا پرکردن آمالگام را توصیه نمی ‌کند و دیگر از آن استفاده نمی ‌کند. چند دهه پیش، این جیوه با پایه نقره، تنها گزینه برای بازیابی دندان ‌های آسیب ‌دیده بود. با این حال، علاوه بر غیرعادی بودن آن به دلیل ظاهر فلزی اش، تحقیقات نشان داده ‌اند که این مواد برای استفاده در حفره دهانی ایمن نیستند.

کامپوزیت

در دندان پزشکی، با پر کردن کامپوزیت، یک جایگزین عاری از فلز و بدون جیوه را برایتان فراهم می ‌کنیم. این پرکننده ها از رزین کامپوزیت استفاده می ‌کنند که مخلوطی از شیشه، پلاستیک و مواد دیگر است. در حالی که پر کردن با مواد کامپوزیت دارای قدرت یکسانی نسبت به آمالگام نیست، اما پرکننده های کامپوزیت مرکب، به اندازه کافی قوی هستند که برای هر نوع بازیابی در حفره دهانی به کار روند.

آیا پرکردن به وسیله کامپوزیت برای من مناسب است؟

عاری بودن از مواد خام فلزی و جیوه، آن ‌ها را به راه ‌حل مناسب تری برای بسیاری از بیماران تبدیل می ‌کند. علاوه بر این، یکی از بزرگ ‌ترین مزیت های این پر کننده این است که آن‌ ها به رنگ دندان هستند، بنابراین یک راه ‌حل زیبایی برای حفره ها، به ویژه حفره هایی که در جلوی دهان شما قرار دارند، فراهم می ‌کند.

آیا پرکردن به وسیله کامپوزیت برای من مناسب است؟

فرآیند قرار دادن پرکننده کامپوزیت نسبتا ساده است. پر کردن کامپوزیت تنها به یک مرحله نیاز دارد و کمتر از ۳۰ دقیقه طول می ‌کشد. دندان‌ پزشک، تمیزکاری دندان را شروع خواهد کرد. سپس ساختار دندان کرم ‌خورده را به طور کامل حذف می ‌کند تا از شانس ایجاد حفره در آینده جلوگیری کند.

بعد از تمیز کردن دندان، از اسید اچ برای ایجاد یک سطح سخت استفاده می شود. این بافت به افزایش پیوند بین رزین کامپوزیت و دندان شما کمک می ‌کند. بعد از ۳۰ ثانیه، دندان شسته و خشک می ‌شود. ما مواد رزین کامپوزیت را در محفظه قرار می ‌دهیم و با استفاده از تشعشع ویژه ای آن را سفت می ‌کنیم. در نهایت، ماده صیقل زده می ­شود تا به خوبی با بقیه دندان ترکیب شود.

فواید پرکننده کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت یا مرکب، دارای چندین مزیت نسبت به آمالگام و گلاس اونومر است، مزایایی از جمله:

  • زیباییانطباق با رنگ طبیعی مینای دندان تان. این به پرکننده اجازه می ‌دهد تا با ساختار محیط مجاور ترکیب شود. آن ‌ها حتی می ‌توانند در دندان ‌های جلو و به منظور تصحیح مشکلات زیبایی دندان‌ پزشکی نیز استفاده شوند، چون آن ‌ها دقیقا می ­توانند با رنگ طبیعی دندان ‌های شما منطبق شوند
  • حفاظتبه دلیل پیوند رزین کامپوزیت با دندان شما، نیاز کمتری به حفاری در ساختار طبیعی دندان تان وجود دارد
  • مقاومتاگرچه به اندازه آمالگام قوی نیست، اما رزین کامپوزیت می ‌تواند در برابر مصرف روزانه معمولی مقاومت کند.
  • ایمنیرزین کامپوزیت عاری از هر نوع فلز است و هیچ جیوه ای در آن وجود ندارد
  • قابلیت تعمیریک مزیت دیگر پر کردن به وسیله کامپوزیت این است که اگر دچار شکستگی شوند، می ‌توانند تعمیر شوند. اگر این اتفاق بیفتد، دیگر نیازی به نگرانی نیست. به دندان پزشک مراجعه کنید تا آن را تعمیر کند.

با پر کردن به وسیله کامپوزیت، ما نه تنها سلامتی دهان شما را احیا می ‌کنیم بلکه ظاهر دندان آسیب ‌دیده و کیفیت لبخند شما را نیز حفظ می ‌کنیم. اگر می ‌خواهید با لبخندی زیبا و جذاب مردم را تحت ‌تاثیر قرار دهید، باید دندان های خود را با کامپوزیت پر کنید. هزینه پرکردن دندان چقدر است؟ قیمت پرکردن دندان ها بسته به میزان خرابی آنها و موقعیت آنها متفاوت است.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری