3

پایش سلامت اطفال

نحوه مراقبت از دندان کودک

برای مراقبت از دندان کودکان حین استحمام لثه های کودک خود را با یک گاز پانسمان به آرامی اما محکم پاک کنید. این کار باعث می شود کودک شما به تمیز شدن دهانش عادت کند همچنین باعث می شود جوانه های دندان زیر لثه از باکتری ها معصون بمانند.

زمانی که یک الی دو تا از دندان های کودک شما درآمد زمان آن رسیده که مسواک زدن را آغاز کنید. برای کودکان تان مسواک نرم انتخاب کنید و دسته ی مسواک به گونه ای باشد که راحت در دست خودتان جای گیرد. دو بار در روز مسواک را خیس کنید و جلو و پشت هر دندان را تمیز کنید و لزومی هم ندارد که حتما از خمیر دندان استفاده کنید مگر تا زمانی که کودک شما آنقدر بزرگ شده باشد که بتواند آن را از دهان خودش بیرون بریزد. البته خمیر دندان های مخصوص کودکان هم موجود است و برای رعایت کمی احتیاط مقدار کمی از آن را روی مسواک بزنید.

برای مراقبت بیشتر دندان های کودک از خرابی دندان بسیار مهم است که نگذارید کودکتان با شیشه شیر در دهانش خوابش ببرد و آن به این دلیل است که زمانی که لاکتوز شیر وارد دهان کودک می شود بدن کودک شما آن را به اسید های تبدیل می کند که باعث ایجاد حفره در دندان هایش می شود و به رشد باکتری کمک می کند.

در آخر ماده فلوراید را در نظر بگیرید. این ماده می تواند هم دوست دندان های کودک شما باشد و هم دشمن آن باشد. میزان بیش از اندازه فلوراید می تواند باعث بروز فلوروزیس شود که باعث می شود زمانی که کودک شما بالغ شد لکه های سفید بر روی سطح دندان هایش پدیدار شود. اما مقدار کمی از فلوراید حدود بیست و پنج میلی گرم در روز برای تقویت مینای دندان کودک زیر سه سال ضروری است.

بیشتر منابع آب شهری با فلوراید غنی شده است بنابراین کودک شما به احتمال زیاد مقدار مورد نیاز فلوراید را با نوشیدن شیر خشک و آب شیر تامین می کند. اما اگر منبع تامین آب شما با فلوراید غنی نشده است مثل آب چاه و یا اگر مطمئن نیستید با متخصص اطفال مشورت کنید تا برای کودک شما قطره فلوراید تجویز کند. علاوه بر آن به توصیه متخصصین دنداپزشکی گوش کنید و بین شش تا دوازده ماهگی کودک خود را به دندانپزشک اطفال ببرید. بنابراین هیچ وقت برای داشتن دندان سالم زود نیست.

دندان های کودک به توسعه صورت و دهانش کمک می کند. جویدن مناسب برای خوردن مناسب بسیار مهم است. بنابراین سلامت دهان و دندان کودک ارتباط مستقیمی با سلامت عمومی اش دارد. دندان های شیری کودک فضا را برای دندان های دائمی نگه می دارند.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .