پایش سلامت

بهداشت دهان و دندان کودکان امری بسیار مهم و جدی می باشد. کودکان در زمان تولد دارای تمامی دندان های شیری در فک خود می باشند تعداد این دندان ها 20 عدد می باشد که اولین دندان های شیری در شش ماهگی در دهان کودک نمایان می شود. نگهداری و رعایت بهداشت دندان های شیری امری مهم است. در ادامه به دلایل و روش های مراقبت دندان ها می پردازیم.

دندان های شیری در واقع فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی می باشند. بر خلاف عقیده بسیاری از مردم که دندان های شیری اهمیت ندارد ، این دندان ها مهم ترین بخش برای سالم ماندن و مرتب ماندن دندان هی دائمی می باشند. این دندان های شیری علاوه بر این که باعث می شود دندان های دائمی به درستی رشد کند ، در آینده از بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های لثه ، دهان و فک جلوگیری می کند.

پایش سلامت

نکاتی برای سلامت دندان کودکان

بعد از هر وعده غذایی لثه های کودک خود را با یک گاز استریل یا یک پارچه نم دار تمیز کنید.

در کودکان زیر دو سال سعی کنید از خمیر دندان استفاده نکرده یا از از خمیر دندان های مخصوص به مقدار بسیار کم استفاده کنید چون کودک نمی تواند خمیر دندان را تف کند. بهتر است برای کودکان تا سن پنج سالگی مقدار خمیر دندان کم باشد. برای استفاده

پدر و مادر بهتر است تا زمانی که کودکان به حد کافی بزرگ نشدن برای آن ها مسواک زده و به بهداشت دهانی آن ها توجه کافی را داشته باشند

نخ دندان یکی از مهم ترین عوامل برای رعایت بهداشت دهانی کودکان می باشد.  استفاده از نخ دندان از زمانی که دو دندان کورک در کنار همدیگر بیرون می آیند شروع می شود. استفاده روزانه نخ دندان برای کودکان واجب است و باید دندان های کودکان توسط پدر و مادر نخ کشیده شود. ابتدا نخ دندان را در بین دو انگشت خود بپیچید و نخ را در بین دندان های کودک خود قرار دهید. نخ دندان را به آرامی به بالا و پایین حرت دهید و فشار بیش ار حد و اندازه وارد نکیند. برای حفظ بهداشت قسمت دیگری از نخ دندان را برای دندان های دیگر استفاده کنید. برای این که استفاده از نخ دندان مشکل است مسواک های بین دندانی نیز وجود دارند که تمیز تر کردن فواصل بین دندانی کمک می کنند.

پوسیدگی و خرابی دندان ها

رعایت بهداشت و نکاتی مانند عادات غذایی بسیار در خرابی و پوسیدگی دندان ها مخصوصا دندان های کودکان تاثیر دارد.

بهتر است برای نوزادان بعد از حر وعده غذایی لثه هایشان را یبا با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. بعد از تمام شدن نوشیدن بطری را از کودک بگیرید و هرگز کودک را با بطری به رخت خواب نبرید. دندان های کوکان بزرگتر را حداقل در روز دو بار مسواک بزنید و هر شش ماه یک بار برای اطلاع از سلامت دندان ها ، فرزند خود را به چکاپ نزد یک دندان پزشک ببرید.

عادات غذایی می تواند یکی از تاثیر گذارترین عوامل برای سلامتی دندان است. مواد غذایی که کودکان مصرف می کنند می تواند یکی از عوامل پوسیدگی باشد. باید غذاهایی مانند شکلات ها ، آب نبات ها و … کنترل شود. این مواد غذایی اگر از یک زمانی بیشتر در دهان کودک بماند باعث می شود که درصد خطر پوسیدگی دندان افزایش یابد.

فلوراید چیست؟

فلورید یک ماده طبیعی می باشد که به حفظ و سلامت دندان ها کمک می کند. این ماده اگز بیش از اندازه معین استفاده شود زیان هایی به دندان ها وارد می کند. این ماده اگر بیش از اندازه استفاده شود باعث می شود که لکه های سفیدی بر روی دندان ها ظاهر می شود. بهتر است از خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه بسیار کم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری