3

درد ارتودنسی چقدر است ؟

درد

سلامتی دندان ها اهمیت بسیاری دارد. یکی از مشکلات دندانی به هم ریختگی دندان ها می باشد. برای درمان این به هم ریختگی ها در علم دندان پزشکی درمانی به وجود دارد به اسم ارتودنسی. ارتودنسی ها پلاک هایی می باشند که با سیم در بین آن ها یه یک دیگر متصل شده اند. سیم ارتودنسی ، پلاک ها را تنگ کرده و باعث حرکت تدریجی دندان ها می شود. گذاشتن براکت ها و دتسگاه های ارتودنسی ، حرکت آن ها و برداشتنشان باعث درد کمی در بیماران می شود.

درد ارتودنسی چگونه است

این درد در حدود چهار ساعت اول درمان شروع شده و پس از یک روز افزایش میابد. این درد در طی یک هفته کاهش میابد. علت درد ارتودنسی حرکت دادن دندان ها می باشد. بسیاری از افراد در اثر این حرکات دچار قرمزی لثه شده یا احساس ناراحتی و درد می کنند. براکت ها دندان ها را با فشار ملایم مرتب می کنند. این براکت ها معمولا فلزی ، پورسلین و یا سرامیک می باشند. اگر لثه ها و دندان های کودک شما در اثر این درمان دچار نارحتی شده و احساس درد کند باید در اسرع وقت لب ها و لثه های وی ترمیم یابد. این درد ارتودنسی و درمان آن می توان تاثیر بر خوردن ، نوشیدن ، جویدن و حرکت دهان و دندان ها بگذارد. ممکن است گاهی افرادی که تحت این درمان می باشند رژیم غذایی و عادات غذایی خود را تغییر دهند و از خوردن غذا های سفت جلوگیری کنند. این درد ها و ناراحتی ها ارزش تحمل کردن را دارد چون اگر فرد نیاز به لبخندی زیبا ، دندان های مرتب و یا درست کردن ناهنجاری های فکی دارد باید این درد ها را تحمل کرده و با آن ها کنار بیاید. درد ارتودنسی از لحاظی می توان گفت یک نکته مثبت محسوب می شود چون درد ارتودنسی به معنی این است که دندان ها دارند به سمت استاندارد خود حرکت می کنند.

چگونه درد ارتودنسی را بر طرف کنیم

درد ارتودنسی

 اگر احساس ناراحتی و درد شما را نگران کرد به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا این نگرانی بر طرف شود و بدانید که متخصص شما در بهبود درد و ناراحتی شما تلاش می کند. در بعضی مواقع لازم اگر درد ارتودنسی زیاد بوده و نگرانی شما زیاد است ، متخصص با عکس برداری از فضای دهان و دندان مشکلات دندانی را چک خواهد کرد. داروهایی که متخصص ارتودنسی برای شما تجویز می کند را به صورت دقیق مصرف کرده تا مشکلی ایجاد نشود. اگر در روز های اول ارتودنسی لثه ها و لب های شما دچار زخم شد می توانید از مسکن استفاده کرده و در صورت نگرانی آن ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

اگر احساس ناراحتی و درد در فرد زیاد شود متخصص ارتودنسی می تواند براکت ها و سیم ها را برای افراد تنظیم کند تا درد در افراد کمتر شود. اگر فرد احساس ناراحتی و درد کرد باید این را بداند که این یکی از مواردی است که باید برای درست کردن دندان ها و مرتب کردن آن ها باید تحمل کرد. فردی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرد باید بهداشت دهانی خود را به صورت کامل رعایت کند. دندان ها را حدود دو تا سه بار مسواک زده و نخ بکشد تا مواد غذایی از بین دندان ها و سیم ها خارج شود. مسواک و نخ باید یک دور قبل از خواب انجام شود.

فردی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرد باید عادات غذایی خود را تغییر دهد و از خوردن بسیاری از مواد غذایی پرهیز کند. بهتر است از خوردن ته دیگ ، هویج و .. پرهیز کند. بهتر است مواد غذایی را ریز ریز کرده و سپس به خوردن بپردازند. بعد از درمان ارتودنسی و برداشتن براکت های ارتودنسی ، فرد بیمار متوجه می شود که با مرتب شدن دندان ها و ترمیم لبخند ، درمان ارتودنسی ارزش تحمل مقداری درد و ناراحتی را داشته است.

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .