جرم گیری

جرم گیری دندان ها و بروساژ

جرم گیری

بسیاری از مردم بر این اعتقادند که جرم گیری به مینای دندان آسیب میزند.کدام یک درست است؟ جرم گیری چیست و چگونه انجام می شود؟

جرم در واقع رسوباتی است که روی مینای دندان ها و و لثه های افراد جمع شده و باعث می شود که بیماری های لثه ای، پوسیدگی، بوی بد دهان و زرد رنگی دندان به وجود بی آید. این جرم ها بیشتر در اثر موادی مانند چای، قهوه و مصرف سیگار بیشتر می شود پس بهتر آن است که این جرم ها از بین برود.

بزاق دهان نیز حتی که رسوباتی دارد که آن ها روی دندان ها و لثه ها می نشیند. به مرور زمان این جرم ها بر روی دندان می نشیند و همان باعث پوسیدگی مینای دندان می شود. در ابتدا این جرم ها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بین می روند ولی اگر مدتی از آن ها بگذرد این جرم ها سفت شده و نیاز به مداخلات پزشکی دارد. برای از بین بردن ان جرم ها باید به دندان پزشکی مراجعه کرده و دندان های خود را حرم گیری کنید.

خطر جرم گیری

بسیاری از مردم بر این معتقدند که جرم گیری باعث می شود که مینای دندان خراب شده و همان باعث ایجاد پوسیدگی شود. بر خلاف باور غلط این افراد ، جرم ها بر روی دندان های شما باقی بماند باعث تجمع و تکثیر میکروب ها شده و دندان ها را می پوساند. بعد از جرم گیری به علت آن که لایه ای از جرم از روی دندان ها برداشته می شود. دندان ها به مدت چند روز در برابر سرما و گرما حساس تر می شوند اما دلیل آن این است که این جرم ها به مرور زمان بر روی دندان ها جمع می شوند و مانع از انتقال گرما و سرما می شوند . زمانی که این جرم ها از روی دندان های شما برداشته می شوند تا چند روز دندان ها به سرما و گرما حساس می شوند و سپس به روال عادی خود برمی گردند.

پس این جرم ها گیری نیست که دندان ها را حساس می کند .

آیا جرم گیری باعث لق شدن دندان ها می شود؟

خیر اگر دندان شما بعد از جرم گیری لق شد دلیل آن این است که قبل از جرم گیری استخوان و ریشه های دندان تحلیل رفته و دندان های از قبل لق شده بودند اما به دلیل آن که جرم در اطراف دندان ها قرار داشت ، لق شدن دندان ها احساس نمی شد. با برداشتن جرم از اطراف دندان ها و لثه ها فضای دندان به حالت عادی برگشته و لق شدن دندان توسط بیمار احساس می شود.

مراحل انجام جرم گیری

مراحل جرم گیری
جرم گیری

جرم گیری با دستگاه های مخصوص دندان پزشکی انجام می شود که به آن ها جرم گیر دندان نیز گفته می شود. این وسیله معمولا برای افرادی استفاده می شود که دندان های آن ها دارای جرم بسیاری نباشد. اگر دندان های افراد دارای جرم زیادی بود از دستگاه دیگری به نام التراسونیک استفاده می شود. این دستگاه جرم های انباشته شده و سخت دندان ها را با سر نوک تیز خود بر داشته و توسط یک اسپری آن جرم ها کنار می روند.

آیا جرم گیری درد دارد؟

خیر جرم گیری هیچ گونه دردی ندارد. درد دندان در هنگامی صورت می گیرد که به دندان ها فشار و یا آسیب وارد شود. در جرم گیری به علت آن که به دندان ها آسیب وارد نمی شود و فقط با لغزش دستگاه جرم گیری این جرم ها برداشته می شوند ، هیچ گونه دردی احساس نخواهد شد.

هر چند وقت یکبار باید جرم گیری انجام دهیم ؟

بسیاری از افراد به علت آن که بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت می کنند در جرم به دندان ها آن ها می چسبد اما افرادی هستند که اهمیت زیادی برای دندان های خود قائل نیستند. در اصل باید هر شش ماه یک بار به جرم گیری پرداخت و همه افراد حداقل سالی یک بار جرم گیری را انجام دهند.

خمیر دندان ضد جرم چیست

این خمیر دندان ها در بازار وجود دارند و برای از بین بردن جرم دندان ها استفاده می شود البته نمی توانند همه جرم ها را از بین ببرند. این خمیر دندان ها توصیه نمی شود جون دارای موادی هستند که باعث ساییدگی دندان ها شده و مینای دندان را به مرور از بین می برندو به مرور زمان باعث حساسیت ها دندانی خواهد شد.

بروساژ دندان چیست

بروساژ

بروساژ دندان معمولا بعد از انجام جرم گیری بر روی دندان های شما به منظور صیقلی دادن و از بین بردن رنگ دانه های چسبیده به دندان ها انجام می شود. بروساژ به وسیله یک خمیر مخصوص و یک فرچه ی مخصوص دندان پزشکی انجام می شود.

این نکته را باید بدانید که جرم گیری برای تغییر رنگ دادن دندان ها نیست و فقط جرم ها و رنگ هایی که به دندان چسبیده اند استفاده می شود. برای انجام زیبایی می توان از بلیچینگ استفاده کرد که مواد هیدروژن پراکسید بر مینای دندان ها نفوذ کرده و باعث تغییر نگ مینای دندان می شود. بلیچینگ به منظور زیبایی انجام می شود ولی جرم گیری یک عمل زیبایی است.

تفاوت جرم گیری با بلیچینگ

با خواندن مقاله بلیچینگ می توانید اطلاعات کامل درباره بلیچینگ بدست بیاورید و بهتر مقایسه کنید.

بلیچینگ یک درمان زیبایی محسوب می شود و در سفید کردن دندان ها بهتر از جرم گیری عمل میکند . بلیچینگ حتی می تواند بعضی از لکه های مادرزادی را از بین ببرد .

اما درمان جرم گیری ، یک درمان برای حفظ سلامت لثه و دندان است و با حذف جرم ها از روی آن ها ، از پوسیدگی دندان جلوگیری می شود و با حذف این جرم که باعث بدرنگی شده اند ، رنگ دندان های شما بهبود پیدا می کند.

در جرم گیری فقط جرم ها از بین می روند ، اما در بلیچینگ ، ماده مخصوص آن به مینای دندان نفود می کند .

قیمت جرم گیری

برای اطلاع از قیمت جرمگیری و بروساژ تماس بگیرید.

02191091002

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 7.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری