جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک که با نام جراحی ارتوگ ناتیک نیز شناخته می شود ، به منظور تصحیح استخوان فک و اصلاح مجدد فک و دندان ها برای کارایی آنها استفاده می شود. این اصلاحات باعث بهبود ظاهر صورت نیز می شود.

جراحی فک می تواند یک گزینه تصحیحی باشد در صورتی که مشکلات فک با ارتودنسی به تنهایی حل نشوند. در بیشتر موارد ، پیش از عمل و در طول دوره بهبودی بعد از عمل تا زمان بهبودی و مرتب شدن به صورت کامل ، بر روی دندان هایتان سیم قرار می گیرد. ارتودنتیست شما می تواند با جراح فک و دهان و صورتتان هماهنگی های لازم برای برنامه های درمانی را انجام دهند.

بهترین زمان برای جراحی فک بعد از متوقف شدن رشد آنهاست. یعنی حدود سنین 14 الی 16 سالگی برای بانوان و 17 الی 21 سالگی برای آقایان.

علل جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک می تواند به موارد زیر کمک کند :

امکان گاز گرفتن و جویدن را آسان تر کرده و سطح کلی آن را بهبود می بخشد.

مشکلات در زمینه بلعیدن و صحبت کردن را اصلاح می کند.

سایش و شکستن دندان ها را به حداقل می رساند.

مشکلات مربوط به تناسب گاز گرفتن یا بسته شدن فک را اصلاح می کند ، مثل زمانی که دندان های آسیا در تماسند اما دندان های جلویی تماسی ندارند.

عدم تقارن یا مشکلات بالانس نبودن ظاهر مثل کوچک بودن چانه ها ، فک بالا و فک پایین.

امکان قابلیت بستن لب ها به صورت کامل و به راحتی

آسوده شدن از درد ها و اختلالات مفصلی گیجگاه

اصلاح مصدومیت های صورت و نقوص تولد

آسودگی برای انسداد خواب آپنه

ریسک های جراحی فک

عمل فک به طور کلی اگر توسط متخصص دهان و جراح مخصوص با همکاری با یک ارتودنتیست صورت پذیرد ، امن خواهد بود.

ریسک های عمل شامل موارد زیر خواهد بود :

1- کمبود خون

2- عفونت

3- صدمه عصب

4- شکستگی فک

5- برگشتن فک به موقعیت ابتدایی

6- مشکلاتی در مورد تناسب گاز گرفتن و درد های مفصل های فک

7- نیاز به جراحی های بیشتر

8- نیاز به درمان ریشه ای بر روی دندان های انتخاب شده

9- از دست دادن بخشی از فک

بعد از عمل ممکن است با موارد زیر رو به رو شوید :

1- درد و ورم

2- مشکل در خوردن غذا که می توان با مکمل های غذایی یا مشاوره با یک متخصص تغذیه برطرف شود.

3- نیاز به مدتی زمان برای خو گرفتن با حالت تغییر یافته چهره

آمادگی پیش از عمل فک

جراحی فک پایین

در بیشتر موارد ارتودنتیست سیم های مخصوص ارتودنسی را پیش از عمل بر روی دندان هایتان قرار می دهد. سیم ها معمولاٌ 12 تا 18 ماه پیش از عمل برای مرتب سازی دندان ها و آمادگی قرار می گیرند.

ارتودنتیست و جراح صورت شما نقشه درمانتان را برنامه ریزی می کنند. ایکس ری ها ، تصاویر و مدل هایی از دندان هایتان بخشی از این برنامه ریزی هستند. گاهی اوقات در هماهنگ سازی قرار گیری مناسب دندان ها احتیاج است که یا دندان ها را تغییر حالت دهیم یا آنها را با روکش هایی بپوشانیم و یا از هر دو روش برای اصلاح استفاده کنیم.

از سی تی اسکن سه بعدی ، برنامه ریزی درمانی کامپیوتری و دستگاه های اتصال دهنده ارتودنسی موقت می توان برای کمک به حرکت دندان ها و کاهش زمان استفاده از سیم های دندان ، استفاده کرد. بعضی وقت ها همین کار ها نیاز به عمل را کاملاً از بین می برند.

در برخی مواقع از برنامه ریزی جراحی مجازی برای کمک به جراح به منظور اصلاح و تنظیم موقعیت فک در طول پروسه و دستیابی به نتایج مطلوب تر استفاده می شود.

مراحل جراحی فک

پیش از عمل

عمل جراحی فک توسط جراح دهان و فک و صورت انجام می شود. جراحی معمولاً تحت بیهوشی انجام می شود. جراحی در بیمارستان انجام می شود و به 2 الی 4 روز بستری بعد از درمان احتیاج دارد.

در طول روند

جراحی عموماً در داخل دهان صورت می گیرد ، پس هیچ زخم صورتی بر روی چانه ، فک و اطراف دهان باقی نخواهد ماند ، هرچند گاهی اوقات ممکن است به برش های کوچکی خارج از دهان نیز احتیاج باشد.

جراح برش هایی در استخوان فک وارد می کند و آنها را در موقعیت های مناسب قرار می دهد. هر وقت که حرکت دادن فک کامل شد ، از صفحات استخوانی ریز ، پیچ ها ، سیم ها و باند های پلاستیکی برای محافظت از استخوان در موقعیت های جدیدشان استفاده می شود. این پیچ ها که از براکت های استفاده شده برای سیم های ارتودنسی کوچکتر هستند ، کم کم با ساختار استخوان یکپارچه می شوند.

در بعضی مواقع ، ممکن است استخوان های اضافی به فک اضافه شود. جراح شما می تواند استخوان هایی از قسمت های ران ، پا یا دنده را منتقل کند و آنها را با پیچ و صفحه ایمن کند. در بقیه موارد با تغییر دادن شکل استخوان کارایی آن را بهتر می کنند.

جراحی فک بر روی فک بالا ، فک پایین ، چانه یا ترکیبی از آنها انجام می شود.

فک بالا

جراحی فک بالا برای تصحیح موارد زیر به کار می رود :

1- به طور واضحی فک بالایی بیرون زده است.

2- نمایش خیلی کم یا خیلی زیاد دندان ها

3- نیش باز

4- کاهش رشد صورت در قسمت میانی (هیپوپلازی میانی)

5- کراس بایت ( حالتی که طی آن دندان یا دندان ها به گونه یا به زبان نزدیک تر است ) جراح ، استخوان بالای دندان ها را برش می زند تا کل فک بالا ( شامل سقف دهان و دندان های بالایی تان ) را جا به جا کند. فک و دندان های بالا حرکت داده می شوند تا متناسب و هماهنگ با دندان های پایین شوند. این کار را می توان توسط کامپیوتر برنامه ریزی کرد تا متوجه شد که آیا به کار های بیشتری مانند ارتودنسی ، برای هماهنگ سازی بیشتر و دقیق تر در صورت وجود تفاوت های باقی مانده استفاده کرد.

نیش باز زمانی به وجود می آید که استخوان اضافی بالای دندان آسیا رشد کرده باشد که باعث می شود چیزی که عموماٌ باید صاف و مسطح باشد ، زاویه دار می شود. برای اصلاح آن جراح استخوان اضافه را بر می دارد یا از بین می برد.

هر وقت که فک تنظیم شد ، پیچ و صفحه ها وارد عمل می شوند تا استخوان را در موقعیت جدید خود ثابت کنند.

فک پایین

جراحی فک پایین برای رفع نواقص زیر استفاده می شود :

1- فک پایین عقب رفته

2- فک پایین جلو زده

جراح پشت دندان های آسیا را تا پایین استخوان فک پایین برش می زند تا بتواند کل فک را به عنوان یک واحد ثابت حرکت دهد. فک می تواند به سمت عقب یا جلو حرکت داده شود. از پیچ و صفحه ها برای ثابت کردن آن پس از اتمام جا به جایی استفاده می شود.

جراحی چانه

جراحی چانه

جراحی چانه یا جنیوپلاستی می تواند چانه کوچک را اصلاح کند. چانه کوچک معمولاً همراه فک پایین پس روی کرده همراه است.

به طور معمول ، جراح می تواند تغییر فک و بازسازی چانه را طی یک عمل پیاده سازی کند. جراح تکه ای از استخوان چانه و جلوی فک را می برد و آن را جلو می کشد و سپس دوباه آن را در مکان جدیدش با پیچ و صفحه ایمن می کند.

پس از عمل

بعد از جراحی ، دکتر موارد و دستورالعمل های زیر را برایتان گوشزد خواهد کرد :

1- مواردی که می توانید و نمی توانید بخورید

2- بهداشت دهان

3- دوری از دود سیگار و مشابهات

4- دوری از فعالیت های شدید

5- استفاده از دارو برای تسکین درد

6- مدت زمان مورد نیاز برای استراحت که معمولاً بین 1 تا 3 هفته می تواند باشد.

شروع مرحله بهبود معمولاً از شش هفته پس از عمل آغاز می شود اما بهبودی کامل ممکن است تا 12 هفته به درازا بیانجامد.

بعد از شروع بهبودی ، ارتودنتیست شما کار مرتب سازی دندان ها با سیم را به پایان خواهد رساند. کل پروسه ارتودنسی شامل عمل و سیم ها ممکن است چندین سال طول بکشد. هر وقت سیم ها جدا شدند ، می توان از گیره یا نگه دارنده برای ثابت کردن موقعیت دندان استفاده کرد.

نتیجه نهایی

جراحی فک و صورت

مرتب سازی فک و دندان ها در عمل جراحی فک نتایج زیر را به همراه خواهد داشت :

تعادل در قسمت پایینی صورت

کاربرد دندان ها را بالا می برد

سلامتی بیشتر برای بهبود خواب ، تنفس ، جویدن و بلعیدن

بهبود اختلالات در صحبت

مزایای جانبی جراحی فک :

ظاهر بهتر

افزایش اعتماد به نفس

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری