بروساژ دندان

بروساژ دندان

اگر می خواهید مینای دندان خود را تمیز کرده و جلا دهید، بروساژ دندان برای شما مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی صفر تا صد بروساژ دندان می پردازیم.

بروساژ دندان چیست؟

بروساژ دندان که به عنوان برس پولیش دندان یا برس دندان نیز شناخته می شود، ابزار کوچک مخروطی شکلی است که در روش های دندانپزشکی برای تمیز کردن و جلا دادن دندان ها استفاده می شود. این یکی از ابزارهای ضروری برای حفظ سلامت دهان و دندان به همراه جرمگیرهای دندانی، آینه های دندانی و مته های دندانی است.

بروساژ دندان معمولاً از موهای نایلونی ساخته می شود که به یک ساقه فلزی مخروطی متصل می شوند. برس ها بسته به کاربرد مورد نظرشان در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند. برخی از بروساژها برای تمیز کردن و جلا دادن عمومی طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای کارهای خاصی مانند از بین بردن لکه‌ها یا پرداخت مواد کامپوزیتی تخصصی هستند.

بیشتر بخوانید » جرم گیری دندان

ساقه بروساژ دندان طوری طراحی شده است که در چاک یک هندپیس دندانی قرار می گیرد و به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان اجازه می دهد تا از آن برای تمیز کردن و جلا دادن دندان ها استفاده کند. هندپیس معمولاً وسیله‌ای  الکتریکی است که بروساژ را با سرعت بالایی می‌چرخاند و به آن اجازه می‌دهد به طور موثر لکه‌های سطحی را از بین ببرد و هر ناحیه ناهموار روی سطح دندان را صاف کند. استفاده از بروساژ دندان بخش مهمی از پروفیلاکسی دندان است که به مراقبت پیشگیرانه و حفظ سلامت دهان اشاره دارد.

انواع بروساژ دندان

بروساژ های دندانی انواع مختلفی دارند که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم :

بروساژ فنجانی

بروساژ فنجانی رایج ترین نوع بروساژ دندانی است. برای صیقل دادن سطح دندان و از بین بردن لکه های سطحی استفاده می شود. بروساژ فنجانی از مواد لاستیکی یا سیلیکونی نرم و انعطاف پذیر ساخته شده و در اندازه های مختلف موجود است.

بروساژ برس شکل

بروساژ برس شکل، نسخه کوچکتری از برساژ فنجانی شکل است. برای صیقل دادن سطوح کوچکتر دندان ها مانند دندان های جلو استفاده می شود و می تواند به مناطقی از دهان که دسترسی به آن ها دشوار است برسد. بروساژ برس شکل در اندازه ها و مواد مختلف موجود است.

بروساژ نوک تیز

بروساژ نوک تیز برای تمیز کردن و صیقل دادن نواحی صعب العبور دندان ها مانند بین دندان ها و اطراف براکت های دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود. بروساژ نوک تیز در سایزهای مختلف موجود است و از مواد نرم نایلونی یا سیلیکونی ساخته شده است.

بروساژ مخروطی

بروساژ مخروطی شکل کوچکی است که برای صیقل دادن تک تک دندان ها یا نواحی دندان استفاده می شود. اغلب در دندانپزشکی ترمیمی برای صاف کردن سطوح ناهموار ترمیم های دندان مانند پرکردن یا روکش استفاده می شود.

بروساژ نمدی

بروساژ نمدی از پشم یا پنبه فشرده ساخته می شود و برای صیقل دادن ترمیم های دندان مانند روکش های فلزی یا چینی استفاده می شود. بروساژ نمدی در اندازه های مختلف موجود است و با خمیر پولیش که حاوی ساینده ریز است استفاده می شود.

بروساژ با روکش الماس

بروساژ با روکش الماس یک بروساژ تخصصی است که برای صیقل دادن و شکل دادن به ترمیم های دندان مانند روکش های چینی یا پرکننده های کامپوزیت استفاده می شود. بروساژ پوشش داده شده با الماس در اندازه های مختلف شن موجود است و می توان از آن برای دستیابی به ظاهری طبیعی در ترمیم های دندان استفاده کرد.

نحوه انجام بروساژ دندان

در طول پروفیلاکسی دندان، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان ابتدا از یک جرم‌گیر دندان برای برداشتن پلاک یا جرم دندان از روی دندان‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که دندان ها تمیز شدند، از بروساژ برای صیقل دادن هر دندان به صورت جداگانه و با استفاده از یک حرکت آرام عقب و جلو استفاده می کنند.

مراحل بروساژ دندان

خمیر پولیش مورد استفاده همراه با بروساژ معمولا حاوی یک ساینده ملایم و فلوراید است که به از بین بردن لکه های سطحی کمک می کند و از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. پس از صیقل دادن دندان ها با بروساژ، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان را به طور کامل شستشو می دهد تا خمیر پولیش باقی مانده را پاک کند. بروساژ دندان علاوه بر کاربرد آن در پروفیلاکسی دندان، در دندانپزشکی ترمیمی نیز استفاده می شود.

هنگامی که یک ماده پرکننده یا باندینگ کامپوزیت روی دندان اعمال می شود، سطح ماده می تواند ناصاف یا ناهموار شود. بروساژ دندان می تواند برای صاف کردن این نواحی ناهموار استفاده شود و به ایجاد ترمیم طبیعی تر و راحت تر کمک کند. تعداد دفعات بروساژ دندان ممکن است بسته به نیازهای فردی بیمار متفاوت باشد. به عنوان مثال، بیمارانی که سابقه مصرف زیاد قهوه یا تنباکو دارند، ممکن است برای از بین بردن لکه های سطحی به بروساژ دندانی مکرر نیاز داشته باشند.

بیمارانی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند، مانند خشکی دهان یا بیماری لثه، ممکن است برای حفظ سلامت دهان و دندان به دفعات بیشتر بروساژ دندان نیاز داشته باشند. به طور کلی، بروساژ دندان به عنوان بخشی از قرار ملاقات های روتین پروفیلاکسی دندانی هر شش ماه یکبار توصیه می شود. با این حال، بیمارانی که در دندان‌های خود حساسیت یا ناراحتی دارند، ممکن است برای کاهش حساسیت و بهبود سلامت دهان و دندان به بروساژ مکرر نیاز داشته باشند. بیمارانی که سابقه ترمیم های دندانی مانند پرکننده های کامپوزیت یا روکش ها دارند نیز ممکن است از بروساژ مکرر برای حفظ طبیعی و سالم ترمیم های خود بهره مند شوند.

مزایای استفاده از بروساژ دندان

لکه های سطحی را از بین می برد

بروساژ دندان ابزاری موثر برای از بین بردن لکه های سطحی دندان های ناشی از قهوه، چای یا تنباکو است. ساینده ملایم مورد استفاده در خمیر پولیش که با بروساژ دندان استفاده می شود به از بین بردن این لکه ها کمک می کند.

جلا دادن به دندان ها

از بروساژ دندان می توان برای پولیش دندان ها نیز استفاده کرد که باعث می شود درخشان تر و سالم تر به نظر برسند. سطح دندان ها را صاف می کند که به جلوگیری از تجمع پلاک و باکتری کمک می کند.

محافظت از دندان

بروساژ دندان همچنین حاوی فلوراید است که یک ماده معدنی ضروری برای حفظ سلامت دندان ها است. فلوراید به تقویت مینای دندان کمک می کند که باعث می شود آن ها در برابر پوسیدگی مقاوم تر شوند.

دندانپزشکی ترمیمی

بروساژ دندان در دندانپزشکی ترمیمی نیز مفید است. می توان از آن برای صاف کردن سطوح ناهموار پرکننده های کامپوزیت یا چسباندن مواد استفاده کرد تا طبیعی به نظر برسد.

معایب بروساژ دندان

می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود

استفاده بیش از حد از بروساژ دندان می تواند باعث فرسایش مینا شود که می تواند منجر به حساسیت دندان و سایر مشکلات سلامت دهان شود. ماهیت ساینده خمیر پولیش مورد استفاده با بروساژ می تواند لایه بیرونی مینا را که برای محافظت از دندان ها ضروری است، از بین ببرد.

می تواند به بافت های نرم آسیب برساند

بروساژ دندان می تواند باعث آسیب به بافت های نرم دهان، از جمله لثه ها و گونه ها شود. اگر به درستی استفاده نشود، بروساژ می تواند باعث بریدگی یا ساییدگی شود که می تواند منجر به عفونت شود.

می تواند باعث حساسیت دندان شود

اگر بروساژ دندانی بیش از حد تهاجمی یا مکرر استفاده شود، می تواند باعث حساسیت دندان شود. برداشتن مینای دندان می تواند عاج را در معرض دید قرار دهد که می تواند باعث درد یا ناراحتی شود.

برای همه مناسب نیست

بروساژ دندان ممکن است برای همه مناسب نباشد، به خصوص کسانی که دندان های حساس یا بیماری لثه دارند. بیمارانی که دندان‌ها یا لثه‌های حساس دارند، ممکن است در طول فرآیند پولیش، ناراحتی یا درد را تجربه کنند.

مراقبت‌های پس از بروساژ دندان

پس از بروساژ دندان، مراقبت خوب از دندان ها برای حفظ نتایج و ارتقای سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. در اینجا چند نکته برای مراقبت از دندان های خود پس از بروساژ دندان آورده شده است:

مراقبت‌های پس از بروساژ دندان
مراقبت‌های پس از بروساژ دندان

حداقل به مدت 30 دقیقه از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید

پس از بروساژ دندان، دندان‌های شما ممکن است به دمای سرد یا گرم حساس‌تر شوند. برای جلوگیری از ناراحتی، حداقل 30 دقیقه پس از عمل از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید.

به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم به از بین بردن پلاک و جلوگیری از تجمع جرم روی دندان ها کمک می کند. سعی کنید دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا ذرات غذایی که ممکن است بین دندان‌هایتان گیر کرده را پاک کنید.

از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

فلوراید یک ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان کمک می کند و از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می کند. هنگام مسواک زدن از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید تا دندان های خود را سالم و قوی نگه دارید.

معاینات منظم دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید

معاینات منظم دندانپزشکی برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است. برای اطمینان از سلامت دندان‌ها و لثه‌ها، هر شش ماه یک‌بار یا طبق توصیه‌های دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان‌ها، معاینه دندان‌پزشکی خود را برنامه‌ریزی کنید.

کلام آخر

بروساژ دندان ابزاری حیاتی در مراقبت از دندان است که نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان دارد. این یک ابزار همه کاره است که می تواند برای تمیز کردن و پولیش دندان ها و همچنین در دندانپزشکی ترمیمی استفاده شود. با این حال، باید با احتیاط و فقط توسط متخصصان دندانپزشکی آموزش دیده استفاده شود تا از آسیب به دندان ها یا لثه ها جلوگیری شود. با استفاده صحیح و مراقبت منظم از دندان، بروساژ دندان می تواند به حفظ سلامت و روشنی دندان ها برای سال های آینده کمک کند.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 10.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری