3

مراقبت های ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت تاثیر بسزایی در طول عمر مفید آن دارد. هر چند ایمپلنت یک بافت کاملا غیر زنده است. با این حال نیاز به مراقبت های جدی و اساسی دارد تا از پوسیدگی و تخریب زود هنگام رهایی یابد. ایمپلنت دندان یک روش بسیار ساده و بی درد سر برای جایگزینی دندان های طبیعی است. زیرا تنها با روزی سه مرتبه مسواک کردن بخش عظیمی از مراقبت های بعد از آن انجام می گیرند.

مراقبت های ایمپلنت دندان شامل چندین مرحله مقدماتی و تکمیلی و پایانی می باشند که در ادامه مطلب به طور کامل به آنها خواهیم پرداخت.

مراقبت های مقدماتی پیش از انجام ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت مراقبت های ایمپلنت

نکات کلیدی در رابطه با مراقبت های ایمپلنت بعد از انجام آن

مراقبت های ایمپلنت دندان که پیش از انجام آن باید رعایت شوند شامل دو گروه مقدماتی و تکمیلی هستند. بخش مراقبت های مقدماتی عبارتند از:

فیلم مراقبت های ایمپلنت

فیلم مراقبت های ایمپلنت به همراه روش مسواک و نخ دندان ایمپلنت به همراه مسواک مخصوص

مراقبت های تکمیلی پیش از انجام عمل ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت دندان در بخش تکمیلی که پیش از انجام عمل باید انجام شوند عبارتند از:

پرهیز از مصرف مواد غذایی و داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند. استفاده و مصرف این مواد خوراکی و داروها احتمال خونریزی را حین انجام عمل ایمپلنت بالا می برند. پرهیز از آن ها اولین گام جهت مراقبت های ایمپلنت به حساب می آید.

مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت دندان که باید بعد از انجام عمل کاشت انجام بگیرند شامل موارد ذیل می باشند:

تغذیه بعد از ایمپلنت

غذاهایی که باید بعد از انجام عمل به منظور رعایت مراقبت های ایمپلنت مصرف شوند.

مصرف درست خوراکی ها و پیروی از یک دستورالعمل و رژیم غذایی مناسب جزء مراقبت های ایمپلنت به شمار می آیند.  تا بیست روز بعد از انجام ایمپلنت باید به طور جدی از جویدن مواد غذایی پرهیز شود.

از دیگر مراقبت های ایمپلنت بعد از انجام آن نوشیدن مقادیر زیادی مایعات است. همچنین تا ۴۸ ساعت بعد از انجام عمل  کاشت دندان از خوردن مواد خوراکی جامد باید پرهیز شود. مایعات مصرفی به هیچ عنوان نباید گرم باشند.

بعد از انجام عمل ایمپلنت چه غذایی بخوریم ؟ 

در بحث مراقبت های ایمپلنت بعد از انجام آن توصیه های بسیاری در رابطه با مواد غذایی مصرفی در این دوران شده است. بهترین مواد غذایی که بعد از کاشت دندان می توان استفاده کرد. عبارتند از:

بعد از این که سری و بی حسی دندان ها از بین رفت می توان کم کم شروع به خوردن مواد غذایی نرم کرد. این مواد غذایی می توانند آش، سوپ، تخم مرغ، پاستا و پنکیک باشند.

مراقبت های ایمپلنت در دراز مدت

مراقبت های ایمپلنت علاوه بر نکات مهم قبل و بعد از انجام عمل شامل نکات مراقبتی در دراز مدت نیز می شوند. به این صورت که  بعد از بهبودی کامل باید برای همیشه استفاده از دندان ها را به عنوان ابزار فراموش کنید. بعد از گذراندن دوران نقاهت از هر ماده غذایی که تمایل داشته باشید می توانید استفاده کنید. با این حال باید بسیاری از عادت های قدیمی از جمله باز کردن گره، شکستن پسته و فندق و خرد کردن آب نبات را با دندان ها را ترک کنید.

مراقبت های دراز مدت ایمپلنت مراقبت های دراز مدت ایمپلنت

استفاده از نخ دندان های مخصوص و با کیفیت از دیگر مراقبت های ایمپلنت در دراز مدت می باشد. نخ دندان هایی که دارای بافتی نرم و نازک می باشند بهترین گزینه هستند. اگر عاشق نوشیدنی ها و غذاهای داغ هستید متاسفانه باید آن ها را نیز فراموش کنید.  زیرا قسمت کوچکی ایمپلنت دندان ساخته شده از جنس فلز است. زمانی که شما از مواد غذایی داغ و یا بسیار گرم استفاده می کنید. فلز، گرمای ایجاد شده در داخل دهان را به خود جذب می کند. سرد شدن فلز موجود در ایمپلنت مدت زمان زیادی زمان لازم می برد.

از این رو بعد بعد از مدتی برخی از سلول های حاشیه ایمپلنت دچار سوختگی شده و از بین می روند. همین امر سبب لق شدن و کنده شدن ایمپلنت می شود.

مراقبت های ایمپلنت بعد از انجام آن

کنترل و التیام کبودی، تورم و التهاب ناشی از عمل از جمله مراقبت های ایمپلنت می باشند که باید به طور جدی مد نظر قرار داده شوند.

اولین نکته کلیدی در رابطه با مراقبت های ایمپلنت مربوط به موارد ذکر شده می باشد. به این ترتیب که استفاده از کمپرس یخ در محل دقیق زخم تا حد زیادی به التیام آن ها کمک می کند.

یکی دیگر از نکات کلیدی در رابطه با مراقبت های ایمپلنت درست خوابیدن است. بیمار در زمان خوابیدن از بالشتی تقریبا بلند استفاده نماید. استفاده از بالش بلند باعث جلوگیری از تجمع خون در ناحیه زخم می شود. همچنین تا حد زیادی از تورم این ناحیه پیشگیری خواهد شد.

خودداری از ورزش های سنگین یکی دیگر از مراقبت های ایمپلنت می باشد. افرادی که اقدام به عمل کاشت دندان می کنند. لازم است تا یک ماه از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایند.

نکته قابل تامل درباره مراقبت های ایمپلنت استراحت کردن به میزان کافی و لازم است.

سخن آخر

ایمپلنت دندان یک عمل کاملا تهاجمی است که طی آن بافت و استخوان فک درگیر می شوند. بنابراین رعایت اصول و قوانین مراقبت های ایمپلنت بهترین راه برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی بعد از انجام آن است. در صورت رعایت این اصول می توان عمر مفید این عمل را چندین سال افزایش داد.

پیشنهاد می شود مقاله عوارض ایمپلنت دندان ما را مطالعه فرمایید. 

عوارض ایمپلنت دندان

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .