اندو ( عصب کشی)

درمان ریشه روشا

مقاله کامل عصب کشی :

عصب کشی

اندو یا عصب کشی دندان چیست؟

اندو، روت کانال و عصب کشى، نام هایى براى درمان ریشه است. هردندان از بافتى سخت تشکیل شده که بافت نرم زنده اى را احاطه کرده است. این بافت نرم واقع در مرکز دندان را در اصطلاح عامیانه عصب مى نامند. در صورت شدت و گسترش پوسیدگى و رسیدن آن به ناحیه ى عصب ریشه دندان، پزشک معالج ناچار به تراشیدن دندان و خارج کردن عصب از ریشه دندان مى شود و بعد از آن مجددا دندان را با مواد مخصوص پر مى کند. در صورت عدم انجام به موقع درمان ریشه، پوسیدگى این ناحیه مى تواند باعث از بین رفتن کامل دندان شود. همچنین عدم انجام صحیح و کامل درمان ریشه، بیمار را مجبور به انجام مجدد این درمان مى کند که این تکرار، خود مى تواند منجر به تراشیده شدن بخش بیشترى از دندان شود و منجر به کاهش عمر دندان گردد. از این رو براى تشخیص و انجام دقیق درمان ریشه، مخصوصا در مواردى که ریشه دندان عمیق و یا خمیده مى باشد، درمان توسط دندانپزشک متخصص درمان ریشه (متخصص اندو) توصیه مى گردد.

درمان ریشه روشا
درمان ریشه روشا

علل شایع درد کانال ریشه

پوسیدگی دندان که به لایه های بیرونی دندان نفوذ کرده باعث درد کانال ریشه می شود.
ترک خوردگی در دندان ها می تواند باعث پوسیدگی دندان و درد کانال ریشه شود.
اگر درد دندان شما عفونت در پالپ دندان باشد، دندانپزشک درمان کانال ریشه را توصیه می کند

علائمی که نشان می دهد به درمان کانال ریشه نیاز دارید

  • تورم در لثه ها در نزدیکی منطقه درد دندان
  • تیره شدن دندان
  • یک نشان کوچک مانند جوش روی لثه ها در نزدیکی منطقه درد دندان
  • فشار در منطقه دندان
  • درد های شدید دندان هنگام خوردن
  • درد دندان ها و حساسیت به گرما یا سرما

چگونه درمان کانال ریشه انجام می شود؟

درمان کانال ریشه اساسا یک فرایند چهار مرحله ای است

  1. دندانپزشک با استفاده از یک آمپول، بیهوشی محلی را انجام می دهد. شایع است که وقتی آمپول وارد لثه می شود، کمی در منطقه احساس می شود. بعد از اینکه دندان بی حس می شود، دندانپزشک اطراف دندان را محدود می کند، با یک ورقه ی کوچک اطراف دندان را جدا می کند تا در طی انجام مراحل دندان خشک و تمیز باقی بماند

2. دندانپزشک شما پس از استفاده از ابزار بسیار کوچک و با ایجاد یک سوراخ در قسمت بالای دندان به داخل دندان دسترسی پیدا خواهد کرد دندانپزشک از فایل های کوچک برای پاک کردن مواد آسیب دیده از داخل دندان استفاده خواهد کرد همچنین از فایل ها برای شکل دادن به درون محفظه دندان و ریشه استفاده می کند و هر پالپ باقی مانده را بشوید.

3. هنگامی که دندان کاملا تمیز و خشک می شود، دندانپزشک آن را پر می کند.

4. بعد از چند هفته، دندانپزشک شما درمان را با قرار دادن یک تاج دایمی به اتمام می رساند

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرات کابران

مقالات پربازدید

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان در تهران سال 1401 به صورت حدودی 6,000,000 الی 20,000,000 میلیون تومان به ازای هر واحد وابسته به شرایط ، نوع و برند متغیر می باشد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می شود. این درمان دارای بالاترین طول عمر ، استحکام و بیشترین شباهت به دندان طبیعی می باشد. در ایمپلنت دندان پایه از جنس تیتانیوم در درون استخوان فک قرار میگیرد و نقشی شبیه به ریشه دندان را دارا می باشد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است ؟

قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد در حدود 500.000 هزار تومان الی 3.000.000 میلیون تومان می باشد که این هزینه وابسته به برند ، کیفیت و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان یک درمان ترمیمی و زیبایی است که برای پر کردن دندان و یا برای تغییر فرم و رنگ دندان استفاده می شود.

قیمت لمینت دندان چقدر است ؟

قیمت لمینت دندان در تهران بستگی به نوع متریال مصرفی، محلی که در آن لمینت دندان انجام می دهید و نیز تعداد لمینت مورد نیاز، از 1.000.000 تا 7.000.000 متغیر میباشد.

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان پوسته نازک و سفارشی است که دندانپزشکان برای بهبود ظاهر در جلوی دندان ها قرار می دهند. ونیرها می توانند دندان های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

تماس فوری