3

لمینت دندانی

دسترسی سریع

لمینت

همه افراد با دندان های یک دست به دنیا نمی آیند. بسیاری از مردم هم پس از گذشت مدت زمانی طولانی با خوردن غذا های گوناگون، نوشیدنی های مختلف و یا مصرف سیگار دندان هایشان از رنگ سفید خارج شده و به رنگ زرد در می آید. بسیاری از مردم از این موضوع رنج برده و به دنبال راه حل های درمان هستند. خوشبختانه امروزه در دندان پزشکی روش های زیاد و متعددی برای درمان ها زیبایی و جود دارد. یکی از این درمان ها لمینت های سرامیکی نام دارد. لمینت ها از تعدادی روکش جنس سرامیک با کیفیت ساخته شده و بر روی هر دندان به صورت جداگانه گذاشته می شود و علاوه بر تغییر رنگ دندان ها، به هم ریختگی ها جزئی دندان ها را درست می کند و می تواند رضایت بیمار را جذب کند. لمینت های سرامیکی به علت زیبایی چشم گیر و شفافیت بالا، کیفیت ساخت خوب، استحکام زیاد، درست کردن نا مرتبی های جزئی دندان های و پوشاندن مشکلات دندانی ماند شکستگی دندان های، ترک خوردگی و یا لکه های مادر زادی دارای طرفداران بسیاری در میان مردم است. در این مقاله ما به جزئیات لمینت های سرامیکی می پردازیم.

مراحل انجام درمان لمینت های سرامیکی

در ابتدا باید بیمار نزد یک دندان پزشک متخصص زیبایی برود تا وضعیت دهان، دندان، لثه و فک او به صورت کامل چک شود. پس از چک شدن  دندان ها، دندان پزشک باید دندان هایی که روی آن روکش لمینت قرار داده می شود را به اندازه بسیار کمی به اندازه نیم میلیمتر تراش دهد تا وقتی که روکش های لمینت سرامیکی بر روی دندان ها قرار می گیرند، به دندان ها ظاهری زخیم حجیم ندهد و بیمار احساس راحتی کند. برای انجام تراش دندان ها دندان پزشک از مقداری بی حسی استفاده می کند. پس از تراشیدن دندان ها، دندان پزشک از یک قالب سه بعدی استفاده می کند تا قالب کامل دندان ها و دهان را در قالب سه بعدی در بیاورد. سپس آن قالب را به لابراتوار ها مخصوص زیبایی دندان پزشکی فرستاده و لمینت های مخصوص دندان ها ساخته می شود. در این مدت افراد می توانند از روکش ها موقت بر روی دندان هایشان استفاده کنند. پس از گذشت مدتی به اندازه یک تا دو هفته لمینت های دندانی آماده شود و با مراجعه به دندان پزشک ادامه درمان انجام می شود. در مطب یا کلینیک، ابتدا رنگ لمینت ها به انتخاب بیمار و مشورت دندان پزشک آماده شده پس از تست کردن اندازه آن بر روی دندان ها، دندان پزشک از یک چسب مخصوص لمینت استفاده کرده و لمینت ها را بر روی دندان می چسباند. سپس با اشعه مخصوص آن چسب را سفت کرده و لمینت های دندانی برای دندان سفت و محکم می شود.

لمینت دندانی

مزیت های لمینت سرامیکی و چه فوایدی دارد

افرادی نیز وجود دارند که نمی توانند از این لمینت های سرامیکی استفاده کنند.

هر درمانی دارای معایب می باشد

لمینت های سرامیکی نیز دارای معایبی هستند مانند :

اگر دندان پزشک لیمنت های سرامیکی را به درستی در روی دندان ها بچساند و جنس استفاده شده سرامیک لمینت ها دارای کیفیت بالا باشد لمینت ها دچار شکستگی نشده و یا از روی دندان ها نمی افتند. البته مهم ترین نقش را برای جلوگیری از این مشکلات خود بیمار ایفا می کند. بیمار اگر بهداشت دهانی خود را به خوبی رعایت کند و تمامی توصیه های پزشکی را انجام دهد. از گاز دن مواد غذایی سفت مانند هویج یا ته دیگ جلوگیری کند و یا برای این که لبه لمینت های سرامیکی تغییر رنگ ندهند بیمار باید از خوردن مواد غذایی که دارای رنگ دانه هستند جولگیری کرده یا مصرف آن را کنترل کنند مانند چای و قهوه و یا مصرف سیگار و قلیان

اگر تمامی این موارد به درستی انجام شود هرگز لمینت های سرامیکی دچار مشکل نخواهد شد.

لمینت های سرامیکی

تفاوت لمینت های سرامیکی با کامپوزیت ونیر

لمینت های سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر ها دارای استحکام بالاتری می باشند و در مقابل تغییر رنگ نسبت به کامپوزیت ونیر مقاومت بیشتری دارند. لمینت های سرامیکی دارای طول درمان بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر هستند. کامپوزیت ونیر تقریبا طی یک تا دو جلسه انجام می شود. لمینت هی سرامیکی یک روکش از جنس سرامیک می باشند که بر روی دندان ها افراد سوار می شوند ولی کامپوزیت ونیر یک ماده خمیری شکل می باشد که با شکل دادن آن بر روی دندان ها و صیقل دادن و سفت کردنش بر روی دندان ها درست می شود. لمینت های سرامیکی دارای قیمت بالا تری نسبت به کامپوزیت ونیر دارند . لمینت های سرامیکی طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارند.

برای مشاهده مقاله کامل کامپوزیت ونیر اینجا کلیک کنید.

قیمت لمینت های سرامیکی

لمینت های سرامیکی نسبت به تعداد دندان ها ، پزشک متخصص ، درمان های قبل و بعد از درمان و جنس استفاده شده دارای قیمت های متفاوتی هستند. اگر می خواهید از قیمت لمینت های سرامیکی در کلینیک دندان پزشکی روشا مطلع شوید شماره تلفن زیر تماس بگیرید

    نظرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید .